Samsung Otomobil Sektörüne Giriyor!

Samsung Otomobil Sektörüne Giriyor! Samsung Otomobil Sektörüne Giriyor! Samsung Logo 800

Samsung’un yeni projeleri arasına şimdi de Çin eklendi. Şirket otomobil alanında yapacağı girişimler için bu defa Çin’i seçti ve yatırım yapmaya karar verdi.

Güney Kore merkezli şirketin akıllı telefondan tablete, televizyondan giyilebilir teknolojiye kadar geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Aynı zamanda inşaat ve tıbbi hizmetler alanında hizmet sunmaya devam eden şirketin yakın gelecekteki planları otomobil sektörü üzerine kuruldu.

Bilindiği gibi şu sıralar elektrikli otomobiller oldukça popüler hale geldi. birçok firma bu konuda projelerini hızlandırırken Apple’ın araba üretimine başlayacağı iddiaları şaşkınlıkla karşılanmıştı. Apple otomobil sektörüne girecek mi bilinmez ama Samsung bu konuda şimdiden kararlı görünüyor, hatta ilk adımı atmaya hazırlanıyor.

samsung_concepts_2009_pictures_1 Samsung Otomobil Sektörüne Giriyor! Samsung Otomobil Sektörüne Giriyor! samsung concepts 2009 pictures 1 1024x729

 

Şirket planlarını gerçekleştirmek için Çin’in otomobil alanında önemli markalarından biri olan BYD Auto’yu seçti. Gelen haberler Samsung’un bu konuda iddialı olduğunu ancak bir süre için bekleyeceğini gösteriyor. Nedeni ise satın alma işleminin önceden duyulması halinde BYD Auto’nun borsadaki hisselerini olumsuz etkileme ihtimali. Resmi açıklamanın bu sebeple hemen yapılmayacağı söylenirken otomobil şirketinin yalnızca iddialar yüzünden hisselerinin %0,34 oranında düştüğünü gözden kaçırmamak gerekiyor.

Çin merkezli BYD Auto ile ilgili önemli detaylar bulunuyor. Bunlardan birisi Green Europe çerçevesinde ürettiği elektrikli otomobiller. Samsung’un konuyla ilgili planları önceden bilindiğinden iki durum hakkındaki bilgiler toplandığında ortaya Samsung’un BYD Auto’nun geliştirdiği ürünleri kendisinin de katkısıyla daha ileriye taşıma fikri çıkıyor.

[ads1]

Samsung cephesinde durum böyleyken henüz Apple’dan net bir adım gelmedi. Elektrikli otomobil için uzun zamandır bir şeyler yapması beklenirken şirketin tek hamlesi Tesla’nın eski çalışanlarıyla anlaşmak oldu. Hem Samsung hem de Apple’ın özellikle akıllı telefon sektöründe adının duyulduğunu hesaba katarsak otomobil alanında neler yapacaklarını kestirmek zor görünüyor.[adsx]