Samsung Electronics Bölünüyor Mu?

Samsung Electronics Bölünüyor Mu? Samsung Electronics Bölünüyor Mu? BUILDING large 3d fabricated samsung logo large

Güney Kore  dev teknoloji şirketi Samsung Electronics bölünüyor mu? Şirketin gelecek için yeni planları neler olacak?

Samsung cephesi gelen yorumlara ve önerilere daha fazla kayıtsız kalamayarak 2017 yılı içinde bölünmenin gerçekleşebileceğini açıkladı. Peki, bu tam olarak neyi ifade ediyor?

Uzun yıllardır Güney Kore’nin en değerli şirketlerinden biri olmayı sürdüren Samsung Note 7 krizi ile beraber bir süredir düşüşe geçmişti. Her ne kadar kendilerini toparlayabilmek için uğraşsalar da gelen teklifler şirketin değişim geçirmesi gerektiğini söylüyordu. Ve Samsung’da bu durumu değerlendirmeye karar vererek Holding şirketi haline gelmeyi düşündüklerini açıkladı.

Elliott Management Corp.’dan gelen teklifleri değerlendiren Samsung yönetim planını değiştirmek için harekete geçecek. İşletmelerin Holding şirketi ile birleştirilmesi konusunda gelen öneri Samsung tarafından kabul edilecek gibi görünüyor. Böylece şirketin kurucularının istikrarı koruma konusunda daha fazla seçeneğinin olabileceği söyleniyor.

1479123946450 Samsung Electronics Bölünüyor Mu? Samsung Electronics Bölünüyor Mu? 1479123946450

Yetkili bir isim yaptığı açıklamada Samsung’un holding şirketine dönüşmesi sonucunda üçüncü nesil aile için daha güçlü ve istikrarlı bir yönetim kontrolünün ortaya çıkacağını belirtti.

Güney Kore merkezli şirketin geleceğe yönelik planlarında yönetim kuruluna dışarıdan bir yönetici dahil etmek olduğu konuşulurken, Elliott yaptığı bir açıklamada Samsung’un özet planını gördüklerini ve yapısal anlamda daha anlamlı değişiklikleri beklediklerini söyledi. Ayrıca şirket ile çalışmayı dört gözle beklediklerini de sözlerine ekledi.

Samsung yönetim kurulu için bir bağımsız yönetici düşünürken yatırımcılar bu sayının üç olması gerektiği konusunda ısrarcılar. Elliot’ın düşünceleri ile şirketin kabul etmeyi düşündüğü projeler arasında nasıl bir orta yol bulunacağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Teknoloji devinin Note 7 ile başlayan sorunlu sürecin ardından girdiği toparlanma dönemine yönetim kurulunu dahil etmesi ve istikrarı korumak adına gelecek için planlarını değiştirmesi bakalım ne gibi sonuçlar doğuracak?

 

Kaynak:Bloomberg L.P