Samsung 15nm DRAM Üretimine Geçiyor!

Samsung 15nm DRAM Üretimine Geçiyor! Samsung 15nm DRAM Üretimine Geçiyor! 54d8704cb3bcd epopmemory02

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un adını bugüne dek akıllı telefon modelleriyle ya da bilgisayar teknolojileriyle duymaya alışmıştık. Görünen o ki şirket DRAM çiplerini üretme konusunda yeni bir adım atmaya karar verdi ve bunun için hazırlıklara başladı.

Samsung bir süre önce yaşanan Note 7 krizini atlatmaya çalışırken yeni teknolojilere göz kırpmayı da ihmal etmiyor. Yeni nesil olarak tanımlanan 15 ve 16 nanometrelik DRAM çiplerinin üretimine başlayacak olan şirket konuyla ilgili açıklama yaptı.

Samsung yaptığı açıklamada DRAM üretimine başlayacağı tarihi verdi ve bunun için 2017 yılının ikinci dönemini işaret etti. Bu hususta bilgi veren yarı iletken endüstrisinden bilgi veren kişilerin söylediklerine bakılacak olursa Samsung yüzde 30-40 oranında 18nm DRAM çip üretimine devam edecek.

lpddr43-600x369 Samsung 15nm DRAM Üretimine Geçiyor! Samsung 15nm DRAM Üretimine Geçiyor! LPDDR43 600x369

Bugüne dek gerek OLED ekran üretiminde gerekse DRAM üretimi konusunda adından sıkça söz ettiren Güney Koreli şirketin ilerleyen zamanlar içinde bir düşüncesi bulunuyor. 18nm DRAM rekoltesini artırma konusunda planlar yapan Samsung böylelikle rakiplerinin arasından sıyrılmayı hedefliyor.

Araştırmalarda Samsung’un bu konudaki mevcut durumunu gösteriyor. IHS şirketi tarafından belirtilen rakamlarda Samsung bu yılın ikinci çeyreği itibariyle sektörde yüzde 46.6’lık bir orana sahip olarak dikkat çekiyor. Elbette rakipleri de bu sırada boş durmuyor ve 18nm’lik çipler üretme konusunda kendi projelerini hazırlamayı sürdürüyorlar. Gelen haberler rakiplerin 2017 yılının ikinci çeyreğinden itibaren 18nm’lik çip üretimine başlamayı düşünüyor. Bu durumun Samsung cephesinde nasıl bir etki oluşturacağı ise merak konusu.

Samsung yaptığı planlar itibariyle 2020 yılında 10nm sınıfında çip üretimine başlamayı hedefliyordu. O zamana dek elindeki teknolojiyi ileriye taşımak adına hamleler yapan şirketin DRAM konusunda neler yapabileceği ve nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. İlerleyen zamanlarda konuyla ilgili detaylı bilgilerin gelmesi bekleniyor.