Norveç’te Benzinli Otomobil Satışı Yasaklanıyor!

Norveç'te Benzinli Otomobil Satışı Yasaklanıyor! Norveç’te Benzinli Otomobil Satışı Yasaklanıyor! 0ac6523

Petrol ile çalışan arabalar günlük hayatın bir parçası haline geldi ancak Norveç hükumeti bunu değiştirecek önemli bir karar aldı. 2025 yılından itibaren Norveç’de petrolle çalışan araç satışı yasaklanmış olacak.

Yaşanan teknolojik gelişmeler ve değişen koşullar sonucunda birçok madde hızla tükeniyor. Fosil yakıtlarda bunlardan yalnızca biri. Hava kirliliğine yol açarak çeşitli sorunların ortaya çıkmasının nedenlerinden birisi elbette petrol ile çalışan arabalar. Mevcut kaynaklar gittikçe azaldığından buna bir çözüm bulunması gerekiyordu ve hibrit otomobiller üretildi. Hibrit otomobillerin özelliği petrol ile elektriği bir arada kullanabilmesi. Petrol kullanmamak için başka model araçlarda mevcut: elektrikli otomobil ya da hidrojenle çalışan otomobil gibi.

Norveç'te Benzinli Otomobil Satışı Yasaklanıyor! Norveç'te Benzinli Otomobil Satışı Yasaklanıyor! Norveç’te Benzinli Otomobil Satışı Yasaklanıyor! benzin17

Norveç’te Benzinli Otomobil Satışı Yasaklanıyor!

Fakat ne olursa olsun insanların alışkanlıklarından vazgeçmesi de zor görünüyor. Her ne kadar alternatifler üretilerek gelecek adına yeni adımlar atılsa bile petrol ile çalışan araçların satışında bir eksilme meydana gelmiyor. Norveç hükumeti bu durumu değiştirmek için 2025 yılından sonra petrol ile çalışan otomobillerin satışını yasaklamaya hazırlanıyor. Böylece insanların alternatiflere yöneleceği düşünülüyor.

Karbon salınımı her geçen artıyor. Ancak en azından otomobil alanında elektrikli araçlar tercih edilirse hava kirliliğinin bir nebze önüne geçilebilir. Norveç gazetelerinin haberine göre hükumetin aldığı karar henüz yasalaşmadı. Şayet gerçekleşirse ülke adına oldukça önemli bir karar olacak.

[ads1]Her ne kadar ülkedeki ihracatın %39’unu petrol ve doğal gaz satışı oluştursa da ilginç bir istatistik daha mevcut. Norveç’te elektrikli otomobil satışının oranı %24. Bu oran Amerika Birleşik Devletlerinde %0.66. Resmi imzaların atılması durumunda 2025 yılından itibaren Norveç’teki elektrikli otomobil satışındaki oranın ciddi bir artış göstermesi bekleniyor.

Belki Norveç hükumetinin aldığı bu karar diğer ülkeler içinde örnek oluşturur ve ilerleyen zamanlarda güzel planların ortaya çıkmasını sağlayabilir.[adsx]