Kamu Kurumları Mesajlaşma Uygulamaları Konusunda Uyarıldı!

kamu kurumları mesajlaşma uygulamaları konusunda uyarıldı! Kamu Kurumları Mesajlaşma Uygulamaları Konusunda Uyarıldı! text messaging

15  Temmuzda yaşanan darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL sürecinde yeni kararlar alınmaya devam ediliyor. Siber güvenlik hakkında da adımların atılması sonucunda mesajlaşma uygulamalarıyla ilgili uyarı geldi.

Teknoloji her geçen gün ilerlemeye devam ediyor dolayısıyla iyi gelişmelerin yanında sorunlarda yaşanabiliyor. Bunlardan bir tanesi ise siber güvenlik konusunda ortaya çıkan açıklar oluyor. Şirketlerin aldığı önlemler kimi zaman yeterli olmayınca sıkıntılı durumlar oluşabiliyor. Bu sebepten devlet kurumlarında da gereken adımların atılmasına karar verildi. Kurumlarda güvenlik açığı yüzünden verilerin başkalarının eline geçmemesi, kötü sonuçlara neden olmaması adına mesajlaşma uygulamalarına yönelik uyarılarda bulunuldu.

OHAL sürecinde Ulusal Siber Güvenlik Eylem Planı oluşturulmuştu. Bu anlamda özel önlemler alınmaya başlandı. Plan kapsamında Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü tarafından bazı uyarılar yapıldı.

android-icin-en-iyi-mesajlasma-uygulamalari kamu kurumları mesajlaşma uygulamaları konusunda uyarıldı! Kamu Kurumları Mesajlaşma Uygulamaları Konusunda Uyarıldı! android icin en iyi mesajlasma uygulamalari

Mesajlaşma uygulamaları arasında WhatsApp,Viber ve Telegram gibi isimler yer alıyor. Kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen uygulamalarda kimi zaman güvenlik açıkları ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla önemli bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi gibi sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu durumun ele alınmasının ardından Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü kamu kurum ve kuruluşlarına gönderdiği gizli yazıyla çalışanlara uyarılarda bulundu. Mesajlaşma uygulamalarını kullanırken dikkatli olmaları istendi.

Çalışılan kurum hakkındaki bilgilerin mesajlaşma uygulamaları üzerinden paylaşılmaması gerektiğine vurgu yapılırken önemli görevlerde bulunan kişilerin kullandıkları cihazlar konusunda dikkatli davranmaları gerektiği belirtildi. Özellikle görev esnasında bu duruma çok özen göstermeleri istendi.

Mesajlaşma programları sıklıkla kullanıldığı için güvenlik açıklarına yakalanılıyor. Son zamanlarda yaşanan güvenlik sorunları da bilhassa devlet kurumlarını etkileyebiliyor. Gizli kod içeren yazıda bu noktaya değinildi ve bilgilerin yanlış kişilerin eline geçmesi gibi durumlar yaşanmaması adına alternatiflere yönelmek gerektiği, milli uygulama kullanımı konusunda yaygınlaştırmanın önemine dikkat çekildi.