iPhone Satışları Düştü!

iphone satışları düştü! iPhone Satışları Düştü! iPhone

iPhone bugüne dek satış rakamlarındaki yükseliş ile dikkatleri çekiyordu. Ancak 2016 yılı şirket için pek iyi başladı denemez zira sahip olduğu işletim sisteminin kullanım oranlarının geriye düştüğü haberleri geliyor.

Apple şirketi dünyanın en çok kazanan isimleri arasında üst sırada yer alıyor. Buna iPhone satışlarının etkisinin olduğunu söylemek mümkün. Dünya genelinde gerçekleştirdiği satış politikası ile güzel bir yol izleyen şirket için bu yıl biraz zor geçecek gibi.

2016 senesinde dikkatleri çeken iPhone satış oranlarındaki gerileyiş önce ikinci çeyrekte 40.4 milyon’a düşmesiyle gündem konusu olmuştu. Ardından en büyük pazarlardan birisi olarak gösterilen Hindistan’da da rakamların düştüğü görüldü.

4_zu_3_teaser iphone satışları düştü! iPhone Satışları Düştü! 4 zu 3 teaser 1024x768

Bilindiği gibi Apple işletim sistemi olarak iOS’u kullanıcılarına sunuyor. Yayınlanan bir raporda bu hususa yönelik bir detay dikkatlerden kaçmadı. Raporda Hindistan’daki iOS işletim sistemi kullanımının yüzde 3 gerilediği yazıyordu. Daha derine indiğimizde ülkedeki 30.7 milyonluk akıllı telefon satış oranında 29.8 milyonluk kısmı Android tabanlı modellerin oluşturduğunu, bunun da Apple cephesine olumsuz yansıdığını anlıyoruz.

Android işletim sistemi son yıllardaki yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Üçüncü en büyük Pazar olan Hindistan’da önemli bir ilerleme kaydeden sistem satış konusunda da oldukça iddialı. Buna karşın iOS için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Rakamların olumsuz yönde değişmesi üzerine Apple şirketinin pazar payı da yüzde 45 oranında geriledi. iPhone satışları geçen yıl için Hindistan’da bir hayli iyiydi. 1.2 milyon rakamlarına ulaşmayı başaran Apple’ın bu yıl aynı başarıyı sergileyememesi 800 binlik satışa neden oldu.

Aslında mevcut durum çokta şaşırtıcı değil çünkü Hindistan’da yerel üreticilerin politikaları daha ağır basıyor. Sürekli olarak yenileri üretilen uygun fiyatlı Android telefonların yanında yüksek bir fiyatla satışa sunulan iPhone’ların ilgi görmemesi normal. Tüm bunların ardından durumu düzeltmek isteyen Apple fiyat konusunda indirime gitti, bunun sonuçlarını ilerleyen dönemde görebileceğiz.