En İyi Casus Reklam Virüsü Temizleme

Bilgisayar CD’yi Okumuyor Sorununa Çözüm

Ubuntu ‘’.deb’’ Uzantılı Dosyalar Yükleme Sorunu

Windows 10 Misafir Girişi Yetki Sorunları

İlk Güneş Enerjili Yol Fransa’da!

Teknoloji 23 Aralık 2016
749 Okundu

Güneş enerjisi ile çalışan otomobiller, evlere kurulan sistemler derken şimdide güneş enerjili yol yapıldı. Fransa’da gerçekleştirilen proje olumlu düşüncelerin yanı sıra tepkileri de beraberinde getirdi.

Yenilenebilir enerji kaynağı olarak gösterilen güneş enerjisinin hayatın birçok alanına dahil edilmesi uzun zamandır dünyanın gündeminde. Özellikle mevcut kaynakların hızla tükenmesi sonucunda alternatiflere yönelme fikri üzerinde duruluyor. Bu bakımdan güneş enerjisi dikkat çeken kaynakların başında geliyor.

Fransa hükümeti de güneş enerjisini hayata geçirmek için yolları tercih etmiş görünüyor. Perşembe günü Ekoloji Bakanı Segolene Royal’inde katıldığı açılışla Fransa’nın ilk güneş enerjili yolu tanıtılmış oldu. Yolun toplam uzunluğu 600 metre ve güneş panelleriyle donatılmasının maliyeti 5 milyon Euro. Geride kalan iki yıllık süre içinde 2000’den fazla sürücünün güneş enerjili yolu test ettiği belirtilirken, yolun 3 bin 400 nüfusa sahip bir köyün elektrik ihtiyacını karşılamaya uygun olup olmadığı üzerinde araştırmalarda yapıldı.

160526010140_france_strike_624x351_afp_nocredit İlk Güneş Enerjili Yol Fransa'da!

Bakan Royal projeye gayet ılımlı bakıyor ve övgüyle bahsediyor. Gelecek için oluşturulacak planların içinde her bin kilometre için güneş paneli yerleştirme fikri üzerinde durulsa da projeye sıcak bakmayanlarda bulunuyor. Bunun nedenlerinden bir tanesi eğimli yerlere oranla düz bir alana yerleştirilen panellerin daha az verim sağlıyor oluşu.

Olumsuz yorumlardan bir diğeri ise projenin gerçekleştirilmesi için seçilen yer oldu. Fransa hükümetinin desteğiyle hazırlanan proje Normandiya’nın başkenti Caen’de hayata geçirildi. Şehrin bir yıl içerisinde toplamda 44 gün güçlü güneş ışığını alması eleştirileri beraberinde getirdi.

Projeye ayrılan bütçede tartışma konusu oldu. Kamu parasının daha uygun maliyetli projelerde kullanılması gerektiği yönünde yorumlar yapılırken Yenilenebilir Enerji Birliği Jean-Louis Bal yaptığı açıklamada bunun gibi projelerde fiyat, ürün ve yaşam süresinin dikkate alınması gerektiğini belirtti. İlerleyen günlerde projeye yönelik ne gibi yorumların geleceği merak ediliyor.

 

Kaynak:Ntv.com.tr

Yazar Hakkında
Profili Görüntüle

Sosyal Hizmetler öğrencisiyim. Teknoloji alanında uzun zamandır haber editörlüğü ile ilgileniyorum. Yazıların okuyucu adına faydalı olması için elimden geleni yapıyorum.

Benzer İçerikler

İphone 8 Ne Zaman Çıkacak ?

Bluetooth Mouse Bağlantı Sorunu

Yorumlar
Yukarı Çık
Sayfa da111 sorgu var. 0,795 saniyede yüklendi.