Hollanda Sürücüsüz Otobüslere Emanet!

Hollanda Sürücüsüz Otobüslere Emanet! Hollanda Sürücüsüz Otobüslere Emanet! hollanda da toplu tasimanin gelecegi surucusuz otobuslere emanet 705x290

Hollanda Sürücüsüz Otobüslere Emanet!

İnsansız araçlar çoğalmaya başlarken, yaşam seviyesi yüksek olan ülkeler bu teknolojiyi her alanda kullanmaya özen gösteriyor ve büyük çalışmalar yapılıyor. İnsansız hava uçakları, insansız arabalar derken sonunda sürücüsüz otobüsler de aktif olarak kullanılmaya başlanacak. Sürücüsüz araçlara ilgi bu kadar artmış durumdayken Hollanda’da insansız otobüsler kullanılmaya başlanacak. Toplu taşımanın sürücüsüz sağlanması da bu teknolojilere olan güvenin bir göstergesi.

Dünyanın en huzurlu ülkeleri arasında gösterilebilecek olan Hollanda, atacağı bir adım ile teknolojiyi hayatın neredeyse her evresine ulaştırmayı başaracak. Hali hazırda zaten çoğu alanda olan teknoloji artık toplu taşımada da kullanılacak. Ülkemizdeki tramvay sistemine benzer bir sistemle çalışacak olan bu araçlar, tıpkı tramvaylarda olduğu gibi kendilerine belirlenen özel yollarda ilerleyecekler. Aynı zamanda oldukça pahalı olan bu araçlar önümüzdeki günlerde kullanıma girecek gibi gözüküyor.

Hollanda Sürücüsüz Otobüslere Emanet! Hollanda Sürücüsüz Otobüslere Emanet! Hollanda Sürücüsüz Otobüslere Emanet! hollanda da toplu tasimanin gelecegi surucusuz otobuslere emanet 705x290 300x123

Hollanda Sürücüsüz Otobüslere Emanet!

KISA SÜRE İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞMESİ PLANLANIYOR

Bu harika teknoloji şimdiden Hollandalı’lar başta olmak üzere, birçok kesimi heyecanlandırmayı başardı. Özellikle toplu taşımanın rahatlaması ve bir nebze de olsa teknolojinin tüm alanlara yayılabilmesi için önemli bir hareket olan sürcüsüz otobüslerin ücretleri de dudak uçuklatacak türden. Tek bir WEpod adlı küçük otobüsün fiyatı 3.8 milyon dolar. (Türk hesabı ile hesaplamak gerekirse yaklaşık 3-4 tane Ferrari ediyor herhalde.)

[ads1]
TAMAMEN ELEKTRİK İLE ÇALIŞIYORLAR

Bu mini otobüscükler aslında kısıtlı bir yer kapasitesine sahip. Yani büyüklüğüne bakılacak olduğunda en fazla 7-8 kişi sığabilir. Ancak söz konusu toplu taşıma olduğunda ve Hollanda gibi refah seviyesi yüksek bir ülke olduğu düşünüldüğünde bu otobüslerden yeterli miktarını yollarda görebiliriz gibi gözüküyor. Ayrıca bu araçlar elektrik ile çalışıyor ve hem çevreye yararlı hem de harcayacağı enerji normal toplu taşıma araçlarından daha az olacaktır.