Hararet Düşüyor, Hararet Yükselmiyor Kesin Çözüm

hararet düşüyor Hararet Düşüyor, Hararet Yükselmiyor Kesin Çözüm bilgedefteri hararet d  s  yor

Merhabalar araç sahipleri, teknoloji sitemizin alanını genişleterek ve sitemizin adının hakkını vermek adına defterimize motorlu araçlar hakkında bilgiler de eklemeye bu yazı ile birlikte başlıyoruz.

Hararet düşüyor, hararet yükselmiyor, yolda giderken hararet düşüyor, yürüyen aracın harareti düşüyor, uzun yolda hararet düşüyor gibi tüm sorunların çözümünü sizlere bu yazımızda anlatıyorum lütfen dikkatli dinleyiniz.

Ayrıca arkadaşlar Motorlu Araçlar Hakkında Sorularınız FORUM SAYFAMIZDAN yazarak dile getirebilirsiniz.

Hareret yükselmiyor, hararet düşüyor hararet düşüyor Hararet Düşüyor, Hararet Yükselmiyor Kesin Çözüm bilgedefteri hararet y  kselmiyor 1024x576

Hareret yükselmiyor, hararet düşüyor

Hararet Hiç Yükselmiyor Sorunu

Aracınızı 15 dakika kadar rölantide çalıştırdınız. Bu süre zarfında sağlıklı bir arabanın ısınması ve hararetinin 90 dereceye kadar yükselmesi lazım.

Ancak siz 15 dakika değil 20 dakika falan çalıştırdınız ancak hararet hiç yükselmedi ise hemen kaloriferi açıyoruz ve sıcak hava geliyor mu kontrol ediyoruz.

  • Kaloriferden sıcak hava geliyor ise aracınızın motoru ısınıyor demektir. Bu durumda aracın arızası Hararet Müşürü‘dür. Çok ucuz bir parçadır. Hararet müşürü arıza yaptığında motorun sıcak ya da soğuk olduğunu bilmediği için aracınızın hararet göstergesi hiç yerinden kıpırdamaz. Hararet müşürünü değiştirerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.
  • Eğer kaloriferden sıcak hava gelmiyor ise aracınızın sorunu hararet müşürü değil, kesinlikle Termostat arızasıdır. Aracınızın termostatı sürekli açık kalıyor bu yüzden termostatı değiştirmeniz gerekiyor. Hemen aşağıda termostatın görevini yazdım lütfen okuyun.

Hararet Yükselmiyor, hararet düşüyor ya da uzun yolda hararet düşüyor sorunların çözümüne devam ederken öncelikle size Termostat’ın görevini en sade biçimde anlatayım.

Termostat; motorun sıcaklık, soğukluk konumuna göre açılır ve kapanır. Motor soğukken termostat kapalı konumdadır ve motor ısısı yükselene kadar açılmaz. Motor ısısı yükseldiğinde yani hararet 90’ı geçmeye çalıştığı zaman Termostat açılır ve soğuk su motora aktarılır. Bu sayede motor soğutularak sıcaklık normal konuma gelir.

Hararet Düşüyor – Hareret 90’da (ortada) Durmuyor ya da Uzun Yolda Hararet Düşüyor Sorunu

Yukarıda sizlere Termostat’ın görevini açıkladım. Oradan da anlayacağınız gibi aracınızın Termostat arızası var. Termostat ya açık kalıyor ya da su kaçırıyor. Bunun kesin çözümü termostat değişimi yapmaktır. [ads2]

Termostat Değişim Masrafı – Ücreti

Termostat ve hararet müşürü çok pahalı parçalar değiller. Termostat 20-30 TL arasında işçilik ile halledilir.

Aracınızda termostat arızası var iken kullanmanız tavsiye edilmez.
Motora sürekli soğuk su giriyor ve motorunuz hiç ısınmıyor. Soğuk motorla arabayı uzun süre kullanmak motor blokunda çatlamaya neden olur ve masrafı çok ağırdır 40-60 liralık bu termostatı biran önce değiştirin.

Forum Sayfamızda hararet düşüyor sorunu ile ilgili konu açtık. Buraya Tıklayarak sorularınızı ve eklemek istediklerinizi sizin gibi sorun yaşayan diğer ziyaretçiler ile lütfen paylaşın