Araç Hareket Halind...
 

Araç Hareket Halindeyken Hararet Düşüyor  

  RSS

ByGRaYWoLF  Forum bygraywolf 1
(@bygraywolf)
Mekanın Sahibi Admin
Katılım : 5 sene önce
Gönderiler: 12
7 Ocak 2019 23:35  

Merhabalar araç sahipleri yine bir arıza ve çözümü ile birlikteyiz.

Öncelikle sorunun tespiti ile çözüme gidelim. Öncelikle araçta kontroller yaparak sorunu tespit edin.

Hararet Göstergesi Hiç Yükselmiyor

Eğer hararet göstergeniz hiç yükselmiyor ise öncelikle, aracın iyice ısındığını düşündüğünüz zaman yani atıyorum 10 dakika araç rölanti de çalıştırın. Normalde hararet bu çalıştırmadan sonra 90 da falan olması gerekiyor yani normal seviyeye gelmesi gerekiyor. Ancak hararet hala yükselmediyse kaloriferi açalım. Eğer kalorifer sıcak üflüyorsa sorun hararet müşürünüzde. Müşür çok ucuz bir parçadır değiştirin direk aracınız aslında ısınıyor ancak müşür arızalı olduğu için hararet göstergesi çalışmıyor.

Ancak kalorifer sıcak üflemiyorsa sorun hararet müşürü kesinlikle değil. Arabanızın sorunu Termostat. 

Termostat; motorun sıcaklık, soğukluk konumuna göre açılır ve kapanır. Motor soğukken termostat kapalı konumdadır ve motor ısısı yükselene kadar açılmaz. Motor ısısı yükseldiğinde yani hararet 90'ı geçmeye çalıştığı zaman Termostat açılır ve soğuk su motora aktarılır. Bu sayede motor soğutularak sıcaklık normal konuma gelir.

Sizde ki Termostat arızalı olduğu için sürekli açık kalıyor. Motora sürekli soğuk su giriyor ve motorunuz hiç ısınmıyor. Soğuk motorla arabayı uzun süre kullanmak motor blokunda çatlamaya neden olur ve masrafı çok ağırdır 40-60 liralık bu termostatı biran önce değiştirin işçilik maksimum 20-30 TL'dir.

Hareket Halinde Hararet Düşüyor

Yukarıda Termostat'ın görevini anlattım. Lütfen okuyun aynı sorun sizinde başınızda. Ya termostat yarım açık kalıyor ya da kaçırma yapıyor. Araç hareket halinde iken soğuk hava ön taraftan girdiği için ve aracın termostatı da arızalı olduğundan hararet sürekli düşüyor olabilir.

Termostatı biran önce değiştirin.

Hararet Hiç Ortada Yani 90'da Durmuyor.

Hararetiniz sürekli dalgalı bir şekilde ise yani bir düşük bir yüksek. Termostat arızalı demektir. Termostat amaçsız çalışıyor kafasına göre açılıp kapanıyor. Bu yüzden termostatı değiştirin.

Umarım yardımcı olmuşumdur. Daha bilgili arkadaşlar diğer arkadaşları konu altında bildirirse memnun kalırım. Lütfen teşekkürünüzü konuya yazarak dile getirin.

 

Bu konu 2 ay önce tarafından ByGRaYWoLF tarihinde düzenlendi

Bilgedefteri.NeT


Alıntı
Paylaş:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol

Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...