Motosiklet Nasıl Kullanılır?

Motosiklet Nasıl Kullanılır motosiklet nasıl kullanılır Motosiklet Nasıl Kullanılır? motorsiklet nasil kullanilir

Motosiklet Nasıl Kullanılır?

Motosiklet kullanım mantık olarak araba kullanımıyla hatta neredeyse bisiklet kullanımıyla aynı yapıya sahiptir. İlk defa motosiklet kullanacak olan kişilerin denge konusunda sorun yaşamamaları için küçük cc motorlar ve hafif motorlar tercih etmesinde fayda vardır.

İlk Motosiklet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hayatında ilk defa motosiklet satın alacak kişiler öncelikle eğitim almaları gerekiyor. Motosiklet arabalardan çok daha tehlikeli kaporta ismi verilen arabalarda motosikletlerde siz olduğunuzu unutmamalısınız.

İlk defa motosiklet satın alırken dikkat edeceğiniz en başlı kuralımız 125cc ve ya 250cc olmasıdır. Zevkinize göre motosiklet tarzını seçtikten sonra mutlaka koruma ekipmanlarına bir bütçe ayırmalısınız. Motosikletin seçimini yaparken üzerine oturduğunuzda ayaklarınızın kolaylıkla yere yetişmesine dikkat ediniz. Bunun önemi en başta bir bayırda duraklamanız gerektiğinde denge kaybından dolayı düşmenize sebep olacaktır. Satın alacağınız motosikletin Kilo ağırlığına dikkat etmelisiniz en fazla 150 Kiloya kadar tercih etmeniz kontrol açısından kolay olacaktır.

Motosiklet Türleri Nelerdir?

  • Scooter – Tamamen otomatik sistemli motosiklettir.
  • Touring – Uzun yollarda kullanılan seyahat modelleridir.
  • Cruiser – Amerikan tarzında olan uzun yol için dizayn edilmiştir.
  • Enduro – Hem kötü yollara arazi koşullarına uygun hem de Asfalt için üretilmektedir.
  • Racing – Yarış motosikleti.
  • Commuter – Daha çok ulaşım için kullanılmaktadır.
  • Copper – Rahat ve konforlu sürüşler için dizayn edilmektedir.
  • Street – Tamamen yollara göre cadde kullanımları için yapılmıştır.

Motosiklet Nasıl Çalıştırılır ve Kullanılır ?

Scooter ismi verilen motosikletlerde debriyaj sistemi olmadığı için ayaklığı kapattığınızda start stop tuşuna basarak kolaylıkla çalıştırabilirsiniz. Fakat vitesli motosikletlerde öncelikle sol elinizde bulunan debriyaja basarak sol ayağınızdaki vites topuzuyla vitesinizi boşa alınız. Boşta olduğundan emin olduktan sonra motosikletinizi çalıştırabilirsiniz. Vitesli motosikletlerde genellikle sistem 1. Vites en aşağı geri kalan vitesler yukarı sistemiyle çalışmaktadır. Motosikleti boşa alabilmek için 1 ve 2. Vites aralığından ufak bir boşluk vardır.