Grafik Tablet Nedir? Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Grafik Tablet Nasıl Kullanılır Grafik Tablet Nedir Grafik Tablet Nedir? Nasıl ve Nerelerde Kullanılır? grafik tablet nedir

Teknoloji bilim ve özellikle sanayi alanında oldukça etki kullanılıyor. Kullanım alanları sadece teknik işler yürüten sektörlerde mi var diye soracak olursak hiç şüphesiz diğer sektörlerinde teknolojiyi kullandıklarını göreceğiz. Tüm yaşamın sanal ortamlara aktarılması büyük bir hızla sürerken artık sanat dahi sanal olarak yapılabiliyor. Profesyonel bir şekilde resim çizmeye imkan sağlayan grafik tablet kullanımı açısından da oldukça kolay bir ara yüz sunuyor. Tablet denilince ekranı olan ve menülere sahip bir ürün aklımıza geliyor ancak bu çizim tableti tamamen farklı bir teknolojiye sahip olarak karşımıza çıkıyor.

Grafik Tablet Nedir?

Çizimlerin bilgisayar üzerinde yapılırken klavye yada fare kullanmadan kalem yardımı ile yapılmasına olanak tanıyan bir çeşit tablettir. Grafik tablet önerisi aslında ilk olarak teknik çizim yapan kişiler tarafından öne sürülmüştür. Ancak daha sonra sanat alanında uğraşanlar bu teknolojiyi daha etkin kullandılar.

Çizim için kullanılan kalem fareden daha hassas bir şekilde resimlerinizi çizmenizi sağlıyor. Kullanılan kalemin de özel bir kalem olduğunu ve basınca duyarlı şekilde işlediğini unutmayalım. Gerçek kalemle resim çiziyor hissi yaratmaya çalışan grafik tabletler yüksek modellerinde oldukça etkili çalışmalar ortaya koyduğu için ünlü çizim firmaları tarafından da kullanılıyor.

Grafik Tablet Tavsiyesi Grafik Tablet Nedir Grafik Tablet Nedir? Nasıl ve Nerelerde Kullanılır? grafik tablet kalemi

Grafik Tablet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ne kadar çizim ürünü de olsa teknolojik bir cihaz olduğu için rakamlardan da bahsetmek gerekiyor.

  • Basınç seviyesi 512 ile 2048 arasında değişen modelleri bulunan grafik tablet önerisi olarak en yüksek olanı tercih edilmelidir. Böylece gerçeğe en yakın şekilde renk tonlarını yakalamak mümkün olur.
  • Raporlama hızı yüksek olan modellerin tercih edilmesi gerekiyor. Raporlama hızı kalemin tablet üzerinde yaptığı hareketlerin bilgisayar ekranına yansıma süresidir. Bu sürenin hızlı olması çizim esnasında duraksamadan hızlı sonuçlar elde edilmesini sağlıyor.
  • Tablet boyutları A7 ile başlayarak A3 e kadar geliyor. Gerçek kağıt boyutlarıyla birebir olması çizimin sağlığı açısından oldukça önemlidir.[ads2]

Nerelerde Kullanılır?

Kullanım alanlarını genelleyecek olursak 4 ana başlıkta toplayabiliriz.

  • Çizim
  • Fotoğraf
  • 3D tasarım
  • Karakter tasarımı

Çizim ve tasarım alanında oldukça fazla programa sahipken fotoğraf düzenleme konusunda sadece Photoshop’la kısıtlı kalınıyor. Aynı zamanda karikatür dergileri de artık tabletler üzerinden yapılan çizimler ile üretiliyor. Gelecekte kağıt ve kalemi ortadan kaldıran bu teknoloji ağaç kesimlerini önleyip önlemeyeceğini zamanla göreceğiz.