Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde hatası çözümü

Boykot Edilen N11’den 10 Kasım ile ilgili Açıklama Geldi

TeamGram Nedir / TeamGram ile Satış Yapma

Ufo Mu Yağlı Radyatör Mü ?

Göz Tarama Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Teknoloji 6 Mayıs 2017
793 Okundu

Eskiden bilim kurgu filmlerinde izlenen tüm teknolojik olaylar artık günümüzde görülmeye başlandı. Dizüstü bilgisayarlar, dokunmatik ekranlar, tabletlerden sonra parmak tanıma ve göz tanıma teknolojisi de artık bir çok teknolojik üründe kullanılıyor. Özellikle iris tanıma sistemi güvenlik amaçlı bankalar tarafından kullanılmaya ve Samsung akıllı telefonlarında yer almaya başladı. Göz tanıma teknolojisinin ayrıntılarından önce göz yapısının nasıl olduğu bilinmesi gerekir. Genel olarak göz 3 katmandan oluşur. Bunlar;

  • Epitel doku
  • İris dokusu
  • Ön endotel dokusudur.

İris Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Sistem öncelikle göz resminizi çekerek siyah beyaz bir harita oluşturur. Ancak kullanıcı kameraya 10 cm ile 25 cm arasında bir uzaklıktan bakması gerekir. Daha sonra iris yapısı kullanılan özel bir yazılım ile incelenip kayıt altına alınır. Kullanıcıların giriş yapmak istediklerinde gözleri taranır ve iris tanıma algoritmaları tarafından eşleştirilme yapılır. Önceden kayıtlara alınmış bir göz kaydı ile uyuşuyorsa giriş sağlanır. Eğer uyuşma sağlanmaz ise kullanıcının giriş bilgilerini yeniden girmesi istenir. Yazılım tarafından taranan iris yapısı iriscode olarak tanımlanır. Bu kodlar ulaşımı oldukça zor olan güvenlik yazılımları tarafından korunur. Göz rengi iriscode yapısını etkileyecek etkenler arasında bulunmaz. Bu yüzden tüm göz renkleri sadece siyah ve beyaz olarak tanımlanır.

 

İris Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır? iris tanıma sistemi

Nerelerde Kullanılır?

Genellikle yüksek güvenlik istenilen yerlerde bu sistem kullanılır. Bunların başında kurum ve kuruluşlar gelir;

  • Askeri birlikler,
  • Hapishaneler,
  • AR-GE laboratuvarları,
  • Önemli bilim araştırmalarının yapıldığı yerler,
  • NASA binalarında,
  • Ordu karargahlarında

İris Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Aynı irisin bir başka kişide bulunma ihtimali 1070 te 1 olasılıklıdır. Diğer yandan ise tek yumurta ikizleri dahi farklı iris yapılarına sahiptirler. Irk, cinsiyet yada kalıtımsal hastalıklar irisin yapısını etkilemez. İlk doğumdan 15. ay bitene kadar gelişimi tamamlanan göz ömür boyu bir daha değişime uğramaz. Kafatası ve gözlerin çevresindeki kemikler sayesinde vücuttaki en çok korunan organdır. İnsan öldükten sonra 3 saniye içerisinde canlılığını kaybeden tek organdır, bu yüzden kopyalanması oldukça zor olur. Parmak izi olası yaralanma veya yanmalar sonrasında bozulabilirken iris tanıma sistemi gözlerin hiçbir zaman bozulmayacağını anlayacak algoritmaya sahip.

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi, Photoshop Uzmanı, Yazılım ve Teknoloji Hayranı

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...