Google’ın Hızlı Şarj Kararı!

google'ın hızlı Şarj kararı! Google’ın Hızlı Şarj Kararı! MediaTek releases its answer to Qualcomm Quick Charge Pump Express Plus is available on MT6595 MT6732 others

Google son dönemde gündemden düşmeyen akıllı telefon bataryaları ve şarj kavramlarına yönelik bir adım atmaya karar verdi. Hızlı şarj sistemlerini odağına alan şirket farklı projeler üzerinde duruyor.

Akıllı telefonların bataryalarına ilişkin çıkan haberlerden en çarpıcı olanı kuşkusuz Galaxy Note 7 hakkındaydı. Yaşanan olayların ardından şirketler kendi bünyelerinde ürün geliştirmek için çalışmalarını hızlandırırken Google cephesinde de konuya ilişkin kararlar alındı.

Hızlı şarj teknolojisi denildiğinde Qualcomm Quick Charge ve Media Pump Express gibi isimler ilk akla gelenler oluyor. Ancak bu teknolojiyi kullanabilmek için genellikle ayriyeten adaptör alınması gerekiyor zira çoğu marka telefonlarla beraber bu adaptörleri kutuya yerleştirmiyor. Cihaz sahipleri ise satın alma konusundaki tercihlerini üçüncü parti üreticiler üzerinden yapıyor.  Tamda bu noktada batarya ve şarj ile ilgili sakıncalı durumlar ortaya çıkıyor. Üçüncü parti üreticilerin sunduğu şarj adaptörleri çoğunlukla riskli bulunuyor.

htc-one-m8-battery google'ın hızlı Şarj kararı! Google’ın Hızlı Şarj Kararı! htc one m8 battery 1024x768

Google firması yaptığı araştırmalar sonucunda konuya dair bir şeyler yapmak istedi ve çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdı. Şu an için Pixel akıllı telefonlarda USB Type-C standart şarj adaptörlerinde “evrensel hızlı şarj çözümü” adı verilen bir sistemi kullanan şirketin bunu daha ileri seviyeye taşımayı düşündüğü konuşuluyor.

Google’ın yeni bir çözüm olarak USB Type-C cihazlarında standart USB Type-C şarj adaptörü uyumluluk desteği isteyeceği üzerinde yorumlar yapılıyor. Bu sayede her telefona özel adaptör zorunluluğu ortadan kalkacak hem de aşırı yükleme sonucu batarya patlaması gibi tehlikeli durumlar yaşanmayacak.

Google’ın üzerinde durduğu bu konuya ilgi duyan başka önemli şirketlerde var. Bunlardan bir tanesi Qualcomm. Quick Charge 0.4 adlı yeni teknolojisini yakın tarihte duyurmaya hazırlanan firmanın sektöre hareketlilik katacağı bir gerçek. İlerleyen zamanlarda farklı isimler tarafından geliştirilen ürünlerle karşılaşmamız olası görünüyor.