Google Sanal Gerçekliği Yeniden Yorumluyor!

Google Sanal Gerçekliği Yeniden Yorumluyor! Google Sanal Gerçekliği Yeniden Yorumluyor! chetan kakakr bags 1

Sanal gerçeklik gözlükleri alanına girmeyi hedefleyen Google bunun için bir proje bile geliştirmişti ancak daha sonrasında erteleme kararı almıştı. Görünüşe göre Google durumu değiştirmeye karar vererek yeniden VR deneyimi üzerine odaklandı.

Giyilebilir teknoloji ürünleri bir süredir raflarda yerini aldı ve kullanıcılarla buluşmaya başladı. Akıllı saatler, akıllı bileklikler derken sanal gerçeklik gözlükleri de gittikçe popüler olmaya başladı. Firmaların çoğu kendilerine ait sanal gerçeklik gözlüklerini üreterek piyasaya sürdü. Bunlar arasında Samsung Gear VR, Asus VR, HTC Vive ve Sony Playstation VR yer alıyor. Oluşan rekabette geri planda kalmak istemeyen Google ise kendi cihazı üzerinde çalışmaya başlamış olsa da bir süre sonra bundan vazgeçmişti. Yayınlanan haberle beraber dile getirilen diğer detayda düşünülen iki projeden biri olan Daydream VR’ın üzerinde çalışılmaya devam edileceğiydi.

unnamed Google Sanal Gerçekliği Yeniden Yorumluyor! Google Sanal Gerçekliği Yeniden Yorumluyor! unnamed 1024x576

Durum biraz karışmış gibi görünse de Google yetkilileri çözüme odaklandı ve yeni bir projenin temellerini attı. Şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgiler henüz resmi olarak doğrulanmadı fakat şimdiden büyük merak uyandırdı. Zira söylenenlere göre Google tamamen farklı bir ürün geliştirmeyi amaçlıyor. VR kulaklık üretimine yönelen şirket sanal gerçekliği değişik bir açıdan ele almayı istiyor.

Yayınlanan rapora göre Google tarafından 50 kişi bu projede çalışmak üzere görevlendirildi ve bilgisayar ya da akıllı telefona bağlanmadan çalışabilen bir VR çözüm üretilmesini istedi. Google’ın bu konuda yalnız olmayı planladığını da belirtelim. Yani herhangi bir yerden destek alınmayacak ve tamamen şirket bünyesinde üretilecek.  Google tarafından henüz bir açıklama yapılmadı ancak sözü edilen proje gerçeğe dönüşürse piyasada ses getirmesi muhtemel. Kulaklık modelinin halihazırda satışa sunulan VR çözümlerden farkını ve kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağını ise yakın bir tarihte görmeyi umuyoruz.