Google Panoramio Servisi Kullanıcılarına Veda Ediyor!

[object object] Google Panoramio Servisi Kullanıcılarına Veda Ediyor! panoramio 212759

Google, gelecekte bünyesinde yer almasını istediği uygulamaları geliştirmeyi sürdürürken geçmişe yönelik hamlelerini de sıklaştırdı. Son olarak Panoramio servisini kapatma kararı alan Google’ın bunu neden yaptığına dair detaylar haberimizde.

Bir süre önce bünyesindeki bazı servisleri tek tek kapatmaya başlayan Google, yerine yenilerini koymayı ihmal etmiyor. 9 yıl önce Haritalar uygulaması ile beraber kullanılması için oluşturduğu Panoramio servisinin kullanım ömrü ise dolmuş gibi görünüyor zira şirket bu servisi de kaldırma kararı aldı.

Bundan önce kaldırılan uygulamalardan iki tanesi iGoogle ve Google Buzz isimlerini taşıyordu. Onları takip bakirkoynet.com ederek yayın hayatına son veren son servis ise Panoramio oldu. Peki, Panoramio tam olarak neydi ve ne için tercih ediliyordu?

google-panoramio-nikmati-panorama-seluruh-dunia-dengan-layanan-ini_2 [object object] Google Panoramio Servisi Kullanıcılarına Veda Ediyor! Google Panoramio Nikmati Panorama Seluruh Dunia dengan Layanan ini 2

Genel bir tanım yapmak gerekirse dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan insanların gittikleri mekânların, tarihi yerlerin fotoğraflarını konum bilgileri ile beraber Panoramio servisine yüklemeleri sonucunda harita üzerinde görseller biriktiriliyordu. Böylece belli bir yeri merak eden ya da ziyaret etmek isteyenler için güzel bir bilgi birikimi ortaya çıkıyordu.

İlk zamanlarda dikkat çeken uygulama daha sonrasında Google’ın Haritalar servisine fotoğraf yükleme ile yerel rehberler bölümlerinin katılması ile eski önemini kaybetti. Dolayısıyla şirket tarafından kaldırılma kararı alınmış oldu. Panoramio servisinin 4 Kasım’da kapanacağı belirtildi.

Kullanıcıların endişelenmemesi için bir açıklama yapan Google, Panoramio uygulamasına bağlı Google hesabı olanların fotoğraflarının direkt Google resim arşivine kopyalanacağını duyurdu. Açıklamada yer alan bir diğer önemli detayda kopyalanan fotoğrafların mevcut alanı etkilemeyeceği yönünde.

Her ne kadar servisin 4 Kasım itibariyle kapanacağı duyurulsa da önümüzdeki bir yıl içinde kullanıcılar resimlere ulaşabilecek ve onları kaydedebilecek. Kullanıcıların mağdur olmaması açısından her türlü önlemi almaya çalışan şirketin bundan sonraki adımları merakla bekleniyor.