Google Güç Tasarrufu İçin Çalışacak

google güç tasarrufu İçin Çalışacak Google Güç Tasarrufu İçin Çalışacak 5222654 1x1 700x700

Google’dan yapılan açıklama yapay zekâ çalışmalarına nasıl devam edileceğine dair yol haritasını gösterdi. Buna göre geliştirilecek Deep Mind adlı yapay zekâ ile güç tasarrufu sağlamanın yolları aranacak.

Yapay zekâ çalışmaları özellikle Google için ayrı bir önem taşıyor. Şirketin projelerine her geçen zaman bir yenisi eklenirken son günlerde ortaya bambaşka bir konu çıktı ve Google güç tasarrufuna yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan şirket yönetimi Deep Mind programı dâhilinde yapılacak olanlara dair bilgileri verdi. Yapılan açıklamada yapay zekâ algoritmasının veri toplarken daha verimli çalışması üzerinde durulacağı belirtildi. .Yapay zekânın donanımlarının bu konuda geliştirilmesi için uğraşılacak.

Deep Mind araştırmacısı olarak bilinen Demis Hassabis, projenin tamamlanması halinde Google için veri kayıt sistemleri kullanılırken büyük ölçüde güç tasarrufu yapılabileceğini söyledi.  Şirketin 2014 yılından beri kullandığı enerji boyutunu azaltmada bu çözümün büyük bir fayda sağlaması bekleniyor.

Google Güç Tasarrufu İçin Çalışacak google güç tasarrufu İçin Çalışacak Google Güç Tasarrufu İçin Çalışacak 1 114 300x200

Google Güç Tasarrufu İçin Çalışacak

Google’ın 2014 yılı itibariyle saat başı 4.4 gigawatt’lık enerji kullandığı biliniyor ancak sonraki yıllar için ortada net bir rakam bulunmuyor. Deep Mind için güç tasarrufu projesi tamamlandığı takdirde tüketilen enerjinin maliyeti yapay zekâ algoritması tarafından karşılanabilecek.

Yapay zekâ çalışmalarında listenin üst sırasında yer alan Google, bunu daha da ileriye götürmeyi amaçlıyor. Gelen haberler şirketin konuyla ilgili yazılım üretimini artırmasının beklendiğini gösteriyor. Dünya çapında büyük bir marka olan Google’ın güç tasarrufu sağlamak için harcayacağı miktarın şirket için sorun olmayacağı da konuşulanlar arasında yer alıyor.

Yapay zeka algoritması Deep Mind labirent oyunlarındaki başarısıyla biliniyordu. Ünlü Go oyununda rakibini yenmiş, kısa süre öncede “karınca futbol” adındaki bir oyunu oynaması ile gündeme gelmişti. Deep Mind’in eğitim süreci devam ederken ilerleyen zamanlarda Google tarafından farklı çözümlerde kullanılması bekleniyor.[adsx]