Ford Otonom Taksi İşine Mi Girecek?

Ford Otonom Taksi İşine Mi Girecek? Ford Otonom Taksi İşine Mi Girecek? Marketing mix of Ford motor

Los Angeles’ta gerçekleştirilen otomobil fuarından çok önemli ipuçları ve haberler gelmeye devam ederken Ford cephesinden yapılan açıklamalar otonom taksi üretimi ile ilgili oldu.

Los Angeles otomobil fuarı yeniliklere sahne olurken bir yandan da şirketlerin gelecekle ilgili planlarının öğrenilmesine yardımcı oluyor. Ünlü otomobil üreticisi Ford’un CEO’su olan Mark Fields geleceğe dair düşüncelerini ve olabilecekler hakkında ipuçlarını paylaştı.

Bilindiği gibi otonom otomobiller son zamanlarda piyasayı oldukça hareketlendirmiş durumda. Şirketler kendi bünyelerinde araç geliştirerek hizmete sunmanın hazırlıklarını yaparken diğer otomobillerin nasıl satılacağı konusunda ciddi endişeler doğuyor.

Elbette bu işin arkasında bazı tereddütler yatıyor. Örneğin otonom otomobiller ile insanların otomobil ihtiyacı sona mı erecek sorusu kafaları bir hayli karıştırıyor.

ford-motors Ford Otonom Taksi İşine Mi Girecek? Ford Otonom Taksi İşine Mi Girecek? Ford Motors

Sıklıkla haberini yaptığımız Uber gibi sürücüsüz otomobil kiralama olanağı sunan şirketler yüzünden otomobil satın alma konusunda bireylerin isteksiz olabileceği düşünülüyor. Bir telefonla kapıya gelip park sorunu yaşatmadan istenilen yere götürebilen bu araçlar ile uygun fiyatlarla ulaşımı sağlamak mümkün oluyor. Dolayısıyla üreticiler tarafından geliştirilen ve binlerce dolardan satışa sunulan otomobilleri satın almak için nedenlerin gittikçe azalacağına dair yorumlar yapılıyor.

Ford şirketinin CEO koltuğunda oturan Mark Fields ise bu konuya değinerek ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek sorunların yerel yönetimlerle yapılacak işbirliği ile çözülebileceğini söyledi.

Bu zamana kadar polis ile ambulans gibi araçları şehirler için üreten ve satan şirketlerin 2020’li tarihlerden itibaren aynı şeyi otonom taksi servisleri içinde yapacağı ve yerel yönetimlerle görüşerek konuyu çözüme kavuşturacağı düşünülüyor. En azından Ford cephesinin fikirleri bu yönde.

Otomobil piyasası teknolojiyle beraber gittikçe gelişiyor ve bireyler için daha fazla imkanı bir arada sunuyor. Önümüzdeki yıllarda otonom otomobillerin göreceği ilginin artması beklenirken üreticilerin teknik servisler gibi konulara daha da ağırlık vermesi gerekecek.