Facebook ve Microsoft Daha Güvenli İnternet İçin İşbirliği Yapıyor!

facebook ve microsoft daha güvenli İnternet İçin İşbirliği yapıyor! Facebook ve Microsoft Daha Güvenli İnternet İçin İşbirliği Yapıyor! facebook microsoft

Son yılların yükselen ismi Facebook yeni bir projeye Microsoft ile beraber imza atmaya hazırlanıyor. İki şirket İspanya’nın Bilbao kenti ve ABD’nin Virginia Eyaletini birbirine bağlayacak bir deniz altı kablosunu Atlantik Okyanusundan geçirmeyi planlıyor.

İlginç projenin ortakları olan Facebook ve Microsoft düşündükleri şeyi hayata geçirmeleri halinde tarihi bir başarı elde edecekler.

Düşünülen şey için İspanya’nın Bilbao kenti ile Amerika Birleşik Devletlerinin Virginia Eyaletinin Virginia Beach bölgesi seçildi. İki yer arasında okyanus altından geçirilecek kablo ile internet konusunda büyük bir adım atacak olan şirketleri yoğun bir çalışma dönemi bekliyor.

Elbette Microsoft ve Facebook kullanıcıları da bu durumdan oldukça mutlu olacaklar. Zira yüksek hızlı bulut işlemleri ve çevrimiçi bağlantılar gibi pek çok olanak hizmete sunulacak. Projenin başlama tarihi ise Ağustos ayı diye belirlendi.

Facebook ve Microsoft Daha Güvenli İnternet İçin İşbirliği Yapıyor! facebook ve microsoft daha güvenli İnternet İçin İşbirliği yapıyor! Facebook ve Microsoft Daha Güvenli İnternet İçin İşbirliği Yapıyor! untitled39

Facebook ve Microsoft Daha Güvenli İnternet İçin İşbirliği Yapıyor!

Ancak sonuca ulaşmak için biraz beklemek gerekecek çünkü Ağustos’ta başlanacak olan kablo çözümü Ekim 2017’de tamamlanacak gibi görünüyor. Kablonun ismi Marea ve projenin bitirilmesi halinde iki bölge birbirine bağlanmış olacak. Dolayısıyla en yüksek kapasiteli deniz altı kablosu diye de tarihe geçecek.

Konuyla ilgili Microsoft yetkilisi Frank Ray bir açıklama yaptı ve müşterilerin bağlantı konusunda daha iyisini hak ettiğini, hem güvenli hem de gecikmesi azaltılmış bağlantıyı kurmak için çalıştıklarını dile getirdi. Söz konusu çözümün Microsoft Cloud için önemli olduğunu belirten Ray, gelecek için de iyi bir adım atmış olacaklarının altını çizdi.

Deniz altından kablo geçirerek iki bölgeyi birbirine bağlama projesinin mimarları olan Microsoft ve Facebook arasındaki iş birliğine başka şirketlerin dahil olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Farklı iddialar ortaya atılsa da şu an için iki taraftan da fazla bir bilginin gelmediğini söyleyebiliriz.