Facebook İş Dünyasına Atılıyor!

facebook İş dünyasına atılıyor! Facebook İş Dünyasına Atılıyor! facebook 400x242

Microsoft ve Facebook arasındaki rekabet iş dünyasına taşındı. Bir süre önce Microsoft bir satın alma girişiminde bulunmuştu. Durumu değerlendiren Facebook’ta yeni bir özelliği gündemine aldı.

Sosyal medya platformu Facebook sektördeki yerini korumak amacıyla yeni özellikler denemeye ve hayata geçirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta şirket tarafından duyurulan Game Room uygulamasının ardından rota Linkedln’e çevrildi.

İş veren ve iş arayanları bir araya getirebilmek için yeni bir özelliği test etmeye başlayan Facebook gelecek süreçte Linkedln’e rakip olmanın hazırlığını yapıyor.

Ancak şunu belirtmemiz gerekiyor ki şirket tarafından test aşamasına geçildiği açıklansa da henüz yayına girip girmeyeceği belli değil. Profesyonellerin çoğu durumda Linkedln’i seçmesi ise Facebook’un hamle yapmasının nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

061120152046577552752_2 facebook İş dünyasına atılıyor! Facebook İş Dünyasına Atılıyor! 061120152046577552752 2

Elbette bir diğer neden elde edilen gelir olabilir zira iş verenlerden ve abonelikten alınan ücretler bir hayli yüksek bir meblağ ortaya çıkarıyor. Sosyal medya devi Facebook için iş verenler ile iş arayanları bir araya getirmenin sitenin popülaritesini koruma amacı da bulunuyor.

Facebook şirketi finansal raporlarını baz alarak yaptığı değerlendirmede elde ettiği geliri az görmüş olacak ki farklı alanlara yönelmeye devam ediyor. Raporların detaylarına baktığımızda çeyrek dönem içerisinde 7.01 milyar dolar kazandığını görüyoruz. Kar ise 2.38 milyar dolarak açıklandı. Geçtiğimiz seneyle karşılaştırıldığında ise üç kat fazla olduğu anlaşıldı.

Gelir grubunda yüzde 84’ü mobil reklamlar alırken şirketin kullanıcı sayısının artması da göze çarpıyor. Aylık 1.66 milyar aktif kullanıcı sayısıyla yüzde 20 büyüyen Facebook her geçen gün gelişmeye devam ediyor.

Günlük rakamlarda mobil aktif kullanıcı 1.09 milyar iken aylık toplam sayı 1.79 milyar olarak açıklandı. Zuckerberg yaptığı açıklamada şirket politikalarında videoyu öne çıkartmayı düşündüklerini söylemişti. Facebook hem iş dünyası hem video uygulamalarıyla ne tür hamleler yapacak, bekleyip göreceğiz.