Eğer Ölürsek, Steam Hesabımız Ne Olacak?

Eğer Ölürsek, Steam Hesabımız Ne Olacak? Eğer Ölürsek, Steam Hesabımız Ne Olacak? gabe steam

Eğer Ölürsek, Steam Hesabımız Ne Olacak?

Diyelim ki Steam üzerinde binlerce Türk lirası harcayarak aldığımız oyunlar var ama birden fenalaşıp ölürsek, (Allah korusun) o binlerce lira harcadığımız Steam hesabımız ne olacak, hiç düşündünüz mü?

Özellikle yabancı ünlü forumlarda bu konu hakkında sıkça konu açılmaya başlanmıştı ve Valve şirketine soru yönelgesi olarak mailler bile atılmıştı. Valve bu duruma herhangi bir dönüş yapmaması, akıllarda soru işareti uyandırsa da oyuncular bir şey yapamıyorlardı ki Sikandar Mahmood adında bir oyuncu, bu sorunun cevabını bulmak için Valve şirketinin Amerikanın başkenti Washington D.C de bulunan merkezine gitmiş, birkaç avukatla görüşmüş ve sonunda sorunun cevabının aslında çok basit yerde, Steam kullanıcı sözleşmesinde gizlendiğini görmüş. Hepimizin Steam’e üye olurken elektronik olarak imzaladığımız sözleşmeye göre, eğer ki ölürseniz maalesef Steam hesabınız Valve’ye kalıyor ve oyun çöplüğünde tarihe karışıyor. Yani hiçbir Steam kullanıcısı, Steam hesabını verasetine ekleyip bir yakınına miras olarak bırakamıyor.

Bu duruma sinirlenen Mahmood, Valve’yi mahkemeye vermeyi bile düşünse de görüştüğü avukatlar, kazanamayacağını söylemişler. Çünkü binlerce lira harcanıp Steam hesabımıza alınan oyunlar aslında bizim olmuyormuş. Yine o kullanıcı sözleşmesine göre, alınan her oyunun sadece kullanım hakkını yani lisansını alıyoruz ve oyunun hiçbir hakkına sahip olamıyoruz. Valve şirketinin başındaki isim Gabe’in bu tür sinsilikleri ile önceden de karşılaşmıştık. Valve’nin sunucusuna sızan bir bilgisayar korsanına iş imkanı diye kandıran Gabe, bilgisayar korsanı ile görüşür görüşmez onu tutuklatmıştı. Peki bu durumun bir çözümü var mı? Eğer ki sizde kendinize göre sinsilik yapar ve Steam hesabınızın bilgilerini herkesin bulabileceği yere koyarsanız, öldükten sonra o bilgilere sahip kişiler sizin adınıza oynayabilirler. Ancak bunu Valve şirketi fark ettiği an yüklü miktarda tazminat davası ile karşılaşmanız an meselesi oluyor. Son olarak bizden size tavsiye, yakınlarınıza bol bol tembih edin, kesinlikle öldüğünüzü Valve’ye bildirmesin çünkü bildirirse, aynı gün içerisinde Steam hesabınız Valve tarafından engelleniyor.[ads1]