Drone’lar Posta Teslimatına Başlıyor!

Drone'lar Posta Teslimatına Başlıyor! Drone’lar Posta Teslimatına Başlıyor! drone 4 phantom 2 300x170

İnsansız hava araçları yavaş yavaş hayatın her alanına dahil olmaya başladır. Sivil ve askeri anlamda dikkat çekmeye başlayan drone’lar şimdide postaları teslim etme görevini üstlenecek.

Drone yani insansız hava aracı olarak bilinen cihazlar ilk üretildiğinde belki de bu kadar popüler olacağı bilinmiyordu. Zaman içerisinde gelişmesi sonucunda yangın söndürme ya da keşif için kullanılmaya başlandı. Fransa’dan gelen haber ise Posta İdaresinin teslimat için drone’ları tercih edeceği yönünde oldu.

Teslimat için drone’ların kullanılması uzun zamandır haberlere konu oluyordu. Sonunda beklenen gerçekleşti ve Fransa Sivil Havacılık Kurumundan açıklama geldi. Yapılan bilgilendirmede Fransa Posta İdaresi’nin (La Poste) ülkenin güneyinde yer alan Var bölgesine koli gönderimlerinin yapılacağı ifade edildi.

102937422-gettyimages-471367330-530x298 Drone'lar Posta Teslimatına Başlıyor! Drone’lar Posta Teslimatına Başlıyor! 102937422 GettyImages 471367330

Açıklamanın detaylarında La Poste’un postalarını gönderebilmesi için drone kullanmasına izin verildiğinin yanı sıra iki yıl boyunca konuyla ilgili testlerin devam ettiği yer aldı. Var bölgesinde bulunan 15 km uzunluğa sahip hava sahasında iki yıl test yapıldığı ve sonucunda gereken iznin çıkarıldığı öğrenildi.

Fransa Posta İdaresi saatte 30 km hızla giden ve en fazla 3 kg ağırlığında kolileri taşıyan drone’ları kullanabilecek.

Konuyla ilgili bir diğer haberde Amerika Birleşik Devletlerinden geldi. İnternet üzerinden alışveriş konusunda dev isimlerden biri olarak gösterilen Amazon’da drone teslimatı için çalışmalarını sürdürüyordu. Firma İngiltere’de ilk teslimatı yaptığını duyurdu.

İnsansız hava araçları özellikle zorlu ve tehlikeli durumlarda tercih edilmeleriyle biliniyor. Yangın söndürme bu anlamda örnek olarak gösterilebilir. Normal uçaklar için tehlike arz eden anlarda drone’lara yer veriliyor. İlk üretildiğinde keşif amacı taşıyan drone’lar zaman içerisinde farklı alanlara dahil oldu. Uzaktan kumanda edilerek uçan insansız hava araçlarının yanı sıra uçuş planı hazırlandığı takdirde kendiliğinden hareket edebilen modelleri de mevcut.

 

Kaynak:Ntv.com.tr[ads2]