Drone’lar Evleri Koruyacak!

drone'lar evleri koruyacak! Drone’lar Evleri Koruyacak! malikane modelleri 1303570029

İnsansız hava araçları son zamanlarda gündemden düşmüyor. Bu konuda şirketlerin çalışmaları devam ederken bir firmadan gelen haber ilerleyen zamanlarda büyük araziler için drone devriyelerin kullanılabileceğini gösteriyor.

Bir süre önce eğlence amaçlı geliştirilen ancak daha sonrasında başta askeri kesimde olmak üzere pek çok alanda tercih edilen drone’lar güvenlik amaçlı kullanılmak üzere üretiliyor. Son olarak bir güvenlik firması yaptığı duyuru ile geniş bahçe ve malikanelerde güvenlik amaçlı drone devriyelerini içeren bir sistem ürettiğini açıkladı.

Drone teknolojisi hızla gelişmeye devam ederken şirketlerin insansız hava araçlarını geliştirerek kendi bünyelerine dahil etmek istediğini görüyoruz. Ünlü firmaların birbiri ardına yaptığı açıklamalar ile sektör genişlemeyi sürdürüyor. Intel geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada havai fişek taklidi yapabilen, eğlence amaçlı bir drone sistemi geliştirdiğini duyurmuştu. Hemen ardından bir güvenlik firması konuyla ilgili kendilerinin ürettiği bir sistemin tanıtımını yaparak büyük arazilerde kullanılabilmesi için drone desteğini içeren bir güvenlik sistemi geliştirdiğini belirtti.

0ed40060-a4bf-0132-91f2-10604ba4c9b1 drone'lar evleri koruyacak! Drone’lar Evleri Koruyacak! 0ed40060 a4bf 0132 91f2 10604ba4c9b1

Sistemin ismi Sunflower Home Awareness System olarak duyurulurken içerisinde iki ayrı parça bulunduğu ifade edildi. Bir tanesi güvenliğinin sağlanması için seçilen arazinin belli yerlerine konulacak sensörleri içeriyor. Sensörler harekete duyarlı olarak geliştirildi. Görevleri ise herhangi bir şüpheli hareket belirlendiğinde devriye halinde olan ya da belli bir bölgede bekleyen Drone’lara uyarı göndermek olacak. Drone aldığı uyarıdan sonra harekete geçerek bölgeyi tarayacak ve yabancı biri bulunup bulunmadığına dair araştırma yaparak bilgi toplayacak.

Drone’lar güvenlik amaçlı tercih edilebileceği gibi kişilerin isteklerine uygun olarak farklı durumlarda da kullanılabilecek. Araziden gitmesi istenen yabani hayvanları seslerle kaçırmak bunun için bir örnek olabilir.

Güvenlik firmasının geliştirdiği Drone büyük araziye sahip kişilerin tercih edebileceği bir araç gibi görünüyor. Satışa sunulduktan sonra ne tür yorumlar alacağı merakla bekleniyor.