Drone’lar Askeri Alanda Kullanılacak!

Drone'lar Askeri Alanda Kullanılacak! Drone’lar Askeri Alanda Kullanılacak! drones war on terror 2

Teknoloji alanında Drone’larla ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Farklı alanlarda kullanılmaları ile gündeme gelen Drone‘lar ile ilgili İngiltere yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. İngiliz Polis Kuvvetleri radar ve saldırı alanlarında insansız hava araçlarını kullanacak.

Drone’lar yani insansız hava araçları başlangıçta tamamen eğlence amaçlı üretilmişti. Bu anlamda kişilerin kullanımına sunulan araçlar zamanla geliştirilerek farklı alanlarda da hizmet vermeye başladı. Falcon 9 roketi için iniş rampası görevinde kullanılan Drone’lar şimdi de savaş-savunma sanayisi için seçildiler. İngiltere polisi Drone’ları askeri alanda kullanmanın planlarını yapıyor.

İnsansız hava araçlarının terörle mücadele için kullanılması konusunda İngiliz Polisi ve NATO arasında bir proje hazırlandı.  Yapılan çalışma sayesinde Drone’ların terörle mücadele kapsamında oluşabilecek tehlikeleri engellemek, hedefi bulmak gibi konularda kullanılması gündemde.

Drone'lar Askeri Alanda Kullanılacak! Drone'lar Askeri Alanda Kullanılacak! Drone’lar Askeri Alanda Kullanılacak! drone5

Drone’lar Askeri Alanda Kullanılacak!

Teröristlerin farklı alanlarda saldırı teknikleri üzerinde çalışması ve uçakları kullanabilmeleri Drone’ların yapabilecekleri üzerine yoğunlaşılmasına neden oldu. Birmingham Üniversitesi’nden David Dunn insansız hava araçlarının teröristlerle mücadelede faydalı olacağını düşündüklerini belirtti. ABD ile Avrupa’nın beraber çalıştığı projenin iyi sonuçlar vermesi bekleniyor.

Tehditler aynı zamanda kötü niyetli kişiler tarafından kullanılan Drone’lar ile de oluşabiliyor. Bu duruma hazırlıklı olarak İngiliz Hava Savunma Sahalarında gerekli önlemler alınacak.

[ads1]Son zamanlarda yaşanan terör saldırıları ülkeleri zor durumda bırakıyor. Özellikle havaalanları, askeri üsler ve devlet kurumları saldırılar için öncelikli hedefler arasında yer alıyor. Blighter Gözetim CEO’su olan Mark Radford, oluşabilecek tehditleri insansız hava araçları ile tespit ederek önlemeyi amaçladıklarını belirtti. Teröristlerin bu sistemle ilgili çok şey bilmemeleri de mücadelede kolaylık sağlayacak.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yapacak olan Fransa’da Anti-İHA sistemlerinin kullanılması ve statlarda yerini alması bekleniyor.