Çipli Kimlik Kartı Dönemi Başlıyor!

Çipli Kimlik Kartı Dönemi Başlıyor! çipli kimlik kartları Çipli Kimlik Kartı Dönemi Başlıyor! 326271

TBMM’ de hazırlanıp Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulan yeni kanun ile birlikte nüfus cüzdanı tabiri artık kullanılmayacak. Bunun yerini “kimlik kartları” ibaresi geldi. Bununla birlikte tüm yasal düzenlemeler tamamlanmış olan çipli kimlik kartları, ilk olarak pilot bölgede uygulanmaya başlayacak. Alınacak sonuçlarla beraber 2018 yılına kadar tüm vatandaşların çipli kimlik kartına geçmesi bekleniyor.

Birçok özelliğinin yanı sıra daha güvenli yapısıyla dikkat çeken çipli kimlik kartları hakkında yapılan açıklamaya göre ilk olarak Kırıkkale ilinde 14 Mart tarihinde dağıtıma başlanacak. Açıklamanın devamında ise vize istemeyen ülkelere bu çipli kartlar aracılığıyla rahatça giriş yapılabileceği söylendi. Bu ülkeler için çipli kimlik kartları, pasaport olarak kullanılmış olacak.

Çipli Kimlik Kartı Dönemi Başlıyor! çipli kimlik kartları Çipli Kimlik Kartı Dönemi Başlıyor! e kimlik

Çipli Kimlik Kartı Dönemi Başlıyor!

Başlıca özellikler nelerdir?

  • Çipli kimlik kartında damar izi, parmak izi ve avuç içi gibi belirleyici etmenler bulunacak.
  • Kart üzerinde bulunan çip sayesinde, vatandaşça alınan hizmetin niteliğine göre farklı güvenlik protokolleri rahatça uygulanabilecek.
  • Biyometrik doğrulamayı sağlayacak şifreler kartın içerisinde yer alacak.
  • Çipli kimlik kartı kaybolsa ya da başkasının eline geçmiş olsa bile kısa bir işlemle iptal edilebilecek.
  • Vatandaşın nüfus bilgileri gibi kayıtlar, kart üstünde yer alan özel yonga aracılığıyla kolayca depolanabilecek.
  • Ayrıca kamu hizmetlileri ve kamu hizmetlerinden yararlanacaklar için E-İmza olarak kullanılabilecek. Bu sayede kamuda usulsüzlük ve yolsuzluğun önüne geçilmiş olacak.

Çipli kimlik kartlarını edinebilmek için kayıtlı olan nüfus müdürlüğüne, şahsen başvuru yapılması gereklidir. Yeni kartlar için 18 TL’lik bir bedel belirlenmiş durumda.