Çin Bu Defa Sürücüsüz Otomobilleri Yasakladı!

Çin bu defa sürücüsüz otomobilleri yasakladı! Çin Bu Defa Sürücüsüz Otomobilleri Yasakladı! subYUAN articleLarge

Sürücüsüz otomobil denemelerinde bugünkü haberi Çin oluşturuyor. Daha önce Tesla Model S ile ilgili pek çok habere denk gelmiştik. Çin ise işin tamamen farklı bir boyutunda bulunduğunu göstererek sürücüsüz otomobil testlerinin bir süre için yasaklanması kararını aldı.

Aslında bu Çin hükumeti için yeni bir şey değil zira daha önce koyduğu yasaklar ile sık sık gündeme gelmişlerdi. Engellenenler arasında sosyal medya ve teknoloji şirketleri bulunuyordu. Yeniden bir teknolojik gelişmeye kapılarını kapatan Çin, sürücüsüz otomobiller için test yapılmasını yasakladı.

Yetkililer kanadından bir açıklama yapıldı ve yasağın bir süre için uygun koşullar oluşana dek geçerli olduğu yönünde karar alındığı bildirildi.  Neden olarak ise halihazırda kullanılan teknolojiler ile otomobil teknolojilerinin birbirine uygun olmasının beklendiği gösterildi. Duyuru istenilen şartlara geldiği takdirde denemelere yeniden başlanabileceği şeklinde yorumlandı.

surucusuz-otomobil Çin bu defa sürücüsüz otomobilleri yasakladı! Çin Bu Defa Sürücüsüz Otomobilleri Yasakladı! surucusuz otomobil

Çin’in kararının perde arkasında yatan nedenler için fazla uzağa gitmeye gerek yok aslında. Yakın bir tarihte sürücüsüz otomobil modeli Tesla Model S ölümle sonuçlanan bir kazaya neden olmuştu. 7 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleşen olayda ABD’nin Florida eyaletinde otoyolda ilerleyen otomobil tırın dorsesini parlaklığı yüzünden gökyüzü olarak algılayınca talihsiz olay gerçekleşmiş, araçta bulunan şoför hayatını kaybetmişti. Birçok ülke durumu kınayan açıklamalarda bulunmuştu. Almanya’da durumu tepkiyle karşılayarak tekrar yaşanmaması için önlemler alınması gerektiğini belirtmiş, sürücüsüz otomobillere kara kutu yerleştirilmesini teklif etmişti.

[ads1]

Çin hükumeti de durum değerlendirmesinin ardından sürücüsüz otomobillerin bir süre için en azından şartlar uygun hale gelene dek test sürüşlerine çıkmaması yönünde karar aldı. Bundan sonraki süreçte yasağın kapsamı genişletilir mi sorusu akıllara gelirken, otomobil teknolojileriyle ilgili bu yeniliğin akıbetinin ne olacağı da merak konusu. Özellikle Tesla cephesinin atacağı adımlar merakla bekleniyor.