Balinaların Yaşamı Drone’lar İle Takip Edilecek

Balinaların Yaşamı Drone'lar İle Takip Edilecek Balinaların Yaşamı Drone’lar İle Takip Edilecek Whale Fish Information For Kids Pictures

Son zamanların en fazla konuşulanları arasında yer alan insansız hava araçları Drone’lar bu kez balinaları araştırmak için kullanılacak.

Sürekli olarak üzerinde çalışılan Drone’lar başlangıç için kişilerin eğlence amaçlı kullanmasına yönelik geliştirilmişti. Daha sonra faydalı olabileceği düşünülerek farklı alanlara yönlendirilmeye başlanan Drone’lar araştırmacılar tarafından balinaları izlemek için tercih edildi. Ortaya çıkabilecek tek sorun Drone’lara balinaların kuyruğunun çarpması olarak görülüyor.

İnsansız hava araçları pek çok platformda yardımcı olarak kullanıyor. Roketlerin inişi ve ilk yardım malzemesi taşıma gibi durumlarda hizmet veren Drone’lar artık doğal ortamlarındaki hayvanların hareketlerini izlemede, balinaların göç ağını takip etmede kullanılacak.

Balinaların Yaşamı Drone'lar İle Takip Edilecek Balinaların Yaşamı Drone'lar İle Takip Edilecek Balinaların Yaşamı Drone’lar İle Takip Edilecek WireAP a915738e65524de7ab1c53f8dbc9bbe7 16x9 1600 1024x576

Balinaların Yaşamı Drone’lar İle Takip Edilecek

Söz konusu proje Çin merkezli şirket DJI Stories tarafından başlatıldı. Seçilen insansız hava araçları balinaların yaşamı hakkında önemli bilgileri toplayacak. Gerek balinaların biyolojik özellikleri, gerekse denizdeki canlıların göç hareketlerine balinaların etkisi araştırılacak. Bunun için Drone’larla fotoğraflar çekilecek ve veriler toplanacak.

Sonuçlar araştırmacılara önemli bilgiler sağlayacak ancak akıllarda soru işaretleri de mevcut. İnsansız hava araçları balinaların hayatını ve duygusallığını etkileyecek mi şeklindeki sorulara DJI Stories cephesinden yanıt geldi.

[ads1]Balinaları izlemek için DJI Phantom 4 kullanılacağı, hayvanlara fizyolojik bir zarar vermeden veri toplanacağı ifade edildi. Oluşabilecek tek sorunun yalnızca Drone’a balinaların kuyruğunun çarpmasıyla ortaya çıkabileceği belirtildi. Hayvanseverler ise bu durumdan memnun değiller. Takip için balinaların üzerine dökülecek olan sıvıya karşı olan hayvanseverler, Drone’lar ile ilgili sorularının cevabını arıyor.

Proje için Kickstarter’dan destek alındı. Yaklaşık 230 bin dolar yardımın alındığı bildirildi.

Okyanusların en büyük canlısı olan balinalar insansız hava araçları Drone’lar sayesinde takip edilecek ve yaşamlarına dair önemli detaylar elde edilecek. Araştırma sonuçları merakla bekleniyor.[adsx]