Apple’dan Dikkat Çeken 1 Milyar Dolarlık Yatırım!

teknoloji Apple’dan Dikkat Çeken 1 Milyar Dolarlık Yatırım! 13

Amerika Birleşik Devletlerinin dünyaca ünlü teknoloji devi Apple yapacağı yeni yatırımla dikkat çekti. Japonya merkezli telekomünikasyon ve internet devi olan SoftBank ile Apple bir yatırım sebebiyle bir araya geliyor.

Teknoloji gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor ancak bunun için aynı zamanda ciddi miktarlarda yatırım gerekiyor. Şirketlerin yeni cihaz ve güncellemeleri piyasaya sürebilmek adına çalışmalar sürerken gelen bir haber teknoloji alanındaki araştırmalara dikkati çekti. Apple 1 milyar dolarlık yatırım yapmaya karar verdi.

Amerika Birleşik Devletlerinin dünyaca tanınan teknoloji şirketi Apple çıkardığı yeni model telefon ve diğer cihazların yanı sıra yatırımları ile de adından söz ettiriyor. Son olarak Japon telekomünikasyon şirketi SoftBank’in teknoloji fonu olarak hizmet veren Vision Fund adlı fona 1 milyar dolarlık yatırım yapacağı öğrenildi.

apple-icon-apple teknoloji Apple’dan Dikkat Çeken 1 Milyar Dolarlık Yatırım! apple icon apple 1024x640

Konuyla ilgili haber Wall Street Journal’da yer aldı. Geçen yılın ekim ayında kurulduğu bilinen ve dünya genelinde yapılacak yeni teknoloji araştırmalarına yönelik katkı sağlamayı amaçlayan Vision Fund toplamda 100 milyar dolara ulaşmayı planlıyor. Bu yolda katkı sağlayacak isimlerden biri ise Apple. Cupertino merkezli şirketin 1 milyar dolarlık katkıda bulunacağı belirtildi.

Apple cephesinden gelen açıklamanın detaylarında yıllardır Softbank ile çalışıldığı ifade edildi ve oluşturulan fonun Apple için önemli teknolojik gelişmelerin hızlanmasına yardımcı olacağına inandıkları belirtildi.

Bahsi geçen fon için yalnızca Apple değil Suudi Arabistan cephesinden de yatırımların gelmesi bekleniyor. 5 yıl içerisinde Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonunun 45 milyar dolar, Softbank’in ise 25 milyar dolar yatırım yapacağı düşünülüyor.

Tüm bu isimlerin yanı sıra Vision Fund’a yapılan yatırımlar için adı geçenler arasında Qualcomm, Foxconn, Oracle gibi büyük şirketler bulunuyor.

Son olarak Apple’ın dünya çapındaki yeni teknoloji yatırımlarına yönelik 200 milyar dolarlık rezervinin bulunduğu belirtiliyor.

 

Kaynak:Ntv.com.tr