Apple Yeni Patenti İle Şaşırttı!

Apple Yeni Patenti İle Şaşırttı! Apple Yeni Patenti İle Şaşırttı! 20150827180141 apple iphone ipad macintosh

Apple almaya hazırlandığı son patent ile şaşırttı. Şirket hoparlör bağlantıları için su geçirmeyen çözümlerin patentini alacak.

Apple, iPhone modelleri için yeni planlar yapıyor. Son olarak hoparlörler için sıvı geçirmez bağlantılar üzerinde çalışan firma aynı zamanda kemik iletim teknolojisi yolunda da önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Söz konusu çözümler için ABD Patent ve Marka Ofisi’nden onay bekleniyor.

Apple, çözümün adını “Sıvı Dirençli Akustik Cihaz” olarak belirledi ve tanıtımını Apple Watch ile beraber yaptı. Aygıt suya dayanıklı bünyesi sayesinde içinde bulunan bağlantı ile şemsiye görevini üstlenerek sıvının cihaz içine girmesine engel olacak. Bununla beraber benzer korumaya sahip bir de ses bağlantısı fonksiyonu bulunacak.

Aygıtın çalışma şekli de oldukça ilginç. Sıvı cihazın içine girince karşısına koruyucu şemsiye çıkacak ve uzağa yönlendirilecek. Böylelikle, cihaza verilecek hasarın büyük ölçüde önüne geçilecek. Hidrofobik kaplama ve iç yüzeye yerleştirilecek hidrofilik kaplama ile şemsiye bütünleştirilecek.

Apple Yeni Patenti İle Şaşırttı! Apple Yeni Patenti İle Şaşırttı! Apple Yeni Patenti İle Şaşırttı! timcook 1024x686

Apple Yeni Patenti İle Şaşırttı!

Yapılan yorumlar “Sıvı Dirençli Akustik Cihaz”ın iPhone 7 ile beraber kullanıma sunulacağı yönünde. Bu bilgiye ek olarak Apple yetkililerinin daha öncede patent almak için başvurduklarını ancak olumsuz yanıt aldıklarını söyleyebiliriz.

Apple’ın üzerinde çalıştığı projelerden bir diğeri ise kemik iletim teknolojisi adını taşıyor.  9363596 ABD Patent Numaralı çözümün amacı mobil cihazlardaki ses kalitesini olumlu yönde etkilemek ve mikrofon sinyallerini karıştırma olarak belirlenmiş. Sistem Apple kulaklıklarıyla optimize edilerek kullanılacak. Bu aygıtla beraber kullanıcıların kafatasındaki vokal akor titreşimler belirlenerek geliştirilen onboard mikrofon ile sistem çıkış sinyalleri ölçülebilecek. Böylece kullanıcılara bulundukları ortamdaki titreşimler ile sesli konuşmalardan ayrılmış bir ses sistemi sunulacak.

Gelen haberlere göre bu çözüm içinde 2013 yılında başvuru yapılmış ancak yine olumlu yanıt alınamamış.[adsx]