Apple Vergi Cezalarından Kurtulamıyor!

apple vergi cezalarından kurtulamıyor! Apple Vergi Cezalarından Kurtulamıyor! logos 2727

Teknoloji devleri çoğunlukla yenilik haberleriyle gündeme gelmelerine rağmen kimi zamanda yaşadıkları sıkıntılar ile haber oluyorlar. Dünyaca ünlü şirket Apple içinde süreç bu anlamda çokta farklı işlemiyor. Bir süre önce kesilen 13 milyar euro değerindeki yüklü para cezası sonucunda şirket zor bir durumla karşı karşıya kaldı.

Teknoloji dünyasının rüzgârları bir olumlu bir olumsuz yönde esmeye devam ederken kullanıcıları şaşırtan haberlere her gün bir yenisi daha ekleniyor. Akıllı telefon piyasasında yaşanan hareketlilik yenilikler haricindeki konularla da gündem olabiliyor. Bunun son örneği Cupertino merkezli teknoloji devi Apple oldu. İrlanda hükumeti ile yaşanan vergi anlaşmazlığı nedeniyle Apple’a 13 milyar euro’luk ceza kesilmişti. Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen cezanın detaylarında Apple ve İrlanda hükumetinin imzaladığı özel bir anlaşma yer alıyor.

Vergi durumları şirketlerin sıklıkla sorun yaşadığı konuların başında geliyor. Büyük şirketlerin vergi kaçırdığına ilişkin iddialar haber olurken yalanlamalar da gecikmiyor.

southcenter_hero apple vergi cezalarından kurtulamıyor! Apple Vergi Cezalarından Kurtulamıyor! southcenter hero 1

İrlanda hükumeti ise Apple’a vergi konusunda rahat imkanlar sununca bu durum Avrupa Komisyonunun gözünden kaçmadı ve eksik ödenen vergilerden dolayı Apple’a gerekli cezayı kestiğini açıkladı.

Apple cephesinden konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmezken büyük ihtimalle cezaya karşı çıkmaları bekleniyor. Avrupa Parlamentosu ise kararındaki haklılığını parlamentoda yer alan milletvekillerinin desteğinin çoğunu alarak kanıtlamış oldu.

Karara ilişkin itirazın yalnızca Apple değil İrlanda hükumeti tarafından da yapılması beklenirken Avrupa Komisyonu duruşundan taviz vermeyeceğini söylemleriyle belli ediyor. Avrupa Birliği Komisyonu Rekabetten Sorumlu Komiseri olan Margrethe Vestager, mahkemede kararları için sonuna dek aynı görüşte kalacaklarının altını çizdi ve şirketlerin açık bir şekilde politikalarını yürütmeleri gerektiğini belirtti.

Apple kesilen cezaya karşılık tek desteği Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanından aldı. Şirketin bundan sonraki süreçte neler yapacağını ise bekleyip göreceğiz.