Apple Pay İle Alışveriş Kolaylaşıyor!

Apple Pay İle Alışveriş Kolaylaşıyor! Apple pay 4

Teknoloji dünyasındaki hareketlilik son zamanlarda artmış durumda. Bu anlamda Apple şirketi de WWDC 2016 etkinliği için hazırlıklarına devam ediyor. Gelen haberler şirketin Apple pay sistemi ile Paypal gibi ödeme servislerine karşı atağa geçeceği yönünde.
Yaşanan teknolojik gelişmeler sonucunda birçok sistemin de değiştiğini söylemek mümkün. İnternet çağımızda sürekli olarak kullanılan araçlardan birisi ve dolayısıyla online alışverişte gittikçe popüler hale geliyor. Yalnızca internet üzerinden değil mağazalara giderek yapılan alışverişlerde de kullanılmak üzere yeni servisler geliştiriliyor. Şirketlerin üzerinde çalıştığı bu servisler kullanıcılar açısından büyük kolaylık sağlıyor. Apple‘da geride bıraktığımız süre zarfında kendi sistemini üretmiş ve Apple Pay adıyla duyurmuştu.
Ancak Apple Pay açısından olumsuz bir durum mevcut. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülke Apple‘ın servisinden faydalanamıyor. Durumu değiştirerek Apple Pay‘i daha da yaygınlaştırmanın hesaplarını yapan şirket ilerleyen dönemde web siteleri aracılığı ile entegrasyon oluşturabilmek adına yeniliklere imza attı ve bunu da WWDC 2016 etkinliğinde meraklılarına tanıtmayı planlıyor.

Apple Pay İle Alışveriş Kolaylaşıyor!  Apple Pay İle Alışveriş Kolaylaşıyor! 14dab6397ace2b22b493121a692da0ec 1024x683

Apple Pay İle Alışveriş Kolaylaşıyor!

Bu sistem nasıl işleyecek sorusunun cevabı ise şöyle: şayet kişi web sitesi üzerinden alışveriş yapmak isterse, tıpkı dışarıda alışveriş yapar gibi Apple Pay aracılığıyla parmak izi korumasını kullanarak ödemeyi gerçekleştirebilecek. Apple konuyla ilgili testlerini yaptı ve başarılı sonuçların ardından sistemi son haliyle tanıtacağı günü bekliyor.
Halihazırda hizmete sunulan ödeme sistemleri belirli mağazalardaki uyumlu POS cihazları sayesinde kullanılabiliyor. Apple ise kullanıcılara kolaylık getirmesi için yalnızca belirli mağazalarla sınırlı kalmayarak anlaşmalı web sitelerini de alışveriş etkinliğine dahil ediyor. Böylelikle Apple Pay iki türlü de rahatlıkla kullanılabilecek.
Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Paypal ödeme sistemi Türkiye pazarından çekildiğini duyurmuştu. Kullanıcıları mutsuz eden bu gelişmenin ardından Apple Pay ile ilgili gelen haberler gelecekte yaşanacak sıkıntıların önüne geçilebileceğini gösteriyor.
Son olarak Apple Pay‘in Türkiye’de hizmet vereceği tarihin henüz netlik kazanmadığını belirtelim.[adsx]