Almanya Ulaştırma Bakanlığı Tesla Otomobil Sahiplerini Uyardı!

Almanya Ulaştırma Bakanlığı Tesla Otomobil Sahiplerini Uyardı! Almanya Ulaştırma Bakanlığı Tesla Otomobil Sahiplerini Uyardı! Tesla Model S front side quarter

Almanya Ulaştırma Bakanlığı tarafından Tesla otomobil sahiplerini ilgilendiren bir uyarı geldi. Bakanlık araç sahiplerinin sürüşlerinde dikkatli olmalarını istedi. Peki, ama neden? Detaylar haberimizde.

Tesla otomobiller bir süredir gündemden düşmüyor. Gerek şirketin getirdiği yenilikler gerekse yakın zamanda kazaya karışmaları yüzünden bir hayli dikkat çekmiş durumdalar. Özellikle otonom sürüş özellikleri ile parlayan araçlar herkesin ilgisini çekmişti. Ancak yaşanan olumsuz olaylar sonucunda araştırma konusu olmaktan kurtulamamıştı.

Otomotiv sektörünün ismini sıkça duymaya alışkın olduğumuz şirketi Tesla uzun zamandır farklı projeler üzerinde çalışıyor ve sesini duyurmayı başarıyor. Otomatik pilot seçeneğiyle geliştirdiği araçlar ile alanında yeniliklerin kapısını aralayan Tesla Almanya Ulaştırma Bakanlığı tarafından incelemeye alındı ve araç sahiplerine mektup yollandı.

tesla_model_s_2013-hd Almanya Ulaştırma Bakanlığı Tesla Otomobil Sahiplerini Uyardı! Almanya Ulaştırma Bakanlığı Tesla Otomobil Sahiplerini Uyardı! tesla model s 2013 HD 1024x576

Bilindiği gibi bir süre önce Tesla otomobiller kazalara karışmış, gündeme oturmuşlardı. Durumu değerlendiren bakanlık yetkilileri otomobil sahiplerini uyarmak istedi ve bunun için mektuplar hazırladı. Gönderilen mektupların içeriğinde otomatik pilot sistemine karşı sürücülerin dikkatli olmaları istenirken, potansiyel tehlikeye dikkat çekildi.

Zarfın içerisinden çıkan uyarılara ek olarak oto pilot sisteminin yalnızca yardım sistemi olarak görülmesi gerektiği, buna karşılık sürücülerin dikkatli bir şekilde aracı kullanmalarının doğru olacağı belirtildi.

Gerek Almanya Ulaştırma Bakanlığı üstüne düşeni yaparak Tesla araç sahiplerine mektup yollayarak durumu izah etti. Bunun yanı sıra Tesla’da oto pilot seçeneğinin özenle kullanılması gerektiğine dair uyarılarını yaptı. Ancak maalesef kullanıcılar buna pek kulak asmıyor zira halen bağımsız bir sistem gibi kullanmaya devam ediyorlar.

Kaza haberleri önce Mayıs ayında ardından Temmuz ve Ağustos aylarında çıkmıştı. Oto pilot sisteminin kazalarda ne derece pay sahibi olduğu henüz belli değil ancak yine de uyarıları önemsemek gerekiyor. Kazaların ardındaki detayların ise yakın zamanda ortaya çıkması bekleniyor.