ABD Savunma Bakanlığından Yapay Zeka İçin Önemli Çağrı!

abd savunma bakanlığından yapay zeka İçin Önemli Çağrı! ABD Savunma Bakanlığından Yapay Zeka İçin Önemli Çağrı! artificial intelligence1

Yapay zeka son dönemin en çok haberi yapılan konularının başında geliyor. Gelecekte kullanılabilmesi açısından bilim insanlarının yoğun bir şekilde çalışmaya devam etmesinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletlerinin Savunma Bakanlığından ilginç bir çıkış geldi. Yapay zeka için “acil eylem” çağrısında bulunuldu. Konuyla ilgili detaylar haberimizde.

Teknoloji ve bilim dünyası her geçen gün yeni gelişmelere sahne oluyor. Özellikle gündelik yaşamı değiştiren pek çok yeni ürün mevcut. Bunların yanı sıra devletlerin teknolojiyi kullanarak savunmalarını güçlendirdikleri de biliniyor. Ülkeler yenilikleri dikkatli bir şekilde takip ederek kullanma konusunda oldukça hassaslar. Yakın geçmişte sık sık adını duymaya başladığımız yapay zekada bu anlamda dikkat çeken yeniliklerden birisi diye gösteriliyor.
YourStory-OpenAI abd savunma bakanlığından yapay zeka İçin Önemli Çağrı! ABD Savunma Bakanlığından Yapay Zeka İçin Önemli Çağrı! YourStory OpenAI

Devletlerin birbiriyle olan ilişkisinde önemli rol oynayan yapay zeka için ABD cephesinden yeni haberler geliyor. Son olarak konuyla ilgili “acil eylem” çağrısında bulunuldu ve savunma sanayinde kullanılmak üzere yapay zeka projelerinin üzerinde daha çok durulması gerektiği ifade edildi.

Çağrı Savunma Bakanlığı Bilim Kurulundan yapıldı. Detaylarında yapay zeka ile ilgili olan çalışmaların aksatılmadan devam etmesi, hızlandırılması gibi önemli başlıklar yer alıyor. Elbette bu durum herkesin dikkatini çekti. Uzmanların görüşlerine göz attığımızda Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan yapay zeka çözümleri tehlikeli bir durumla karşı karşıya olabilir. Özellikle siber saldırı ihtimali üzerinde duran uzmanlar önlem alabilmek adına böyle bir şeyin yapılmış olabileceği üzerinde durdular. Tabi ki bu ABD’nin almak istediği tek önlem değil. Yapay zeka ile ilgili istihbarat bilgilerinin de üzerinde duruluyor. Gelişmeleri yakından takip eden ülkede yapay zeka adına kötü bir durumla karşılaşmak istemeyen Savunma Bakanlığı Bilim Kurulu bunun için hazırlanıyor. İlerleyen zamanlarda ABD’nin konuya ilişkin atacağı adımlar ise merakla bekleniyor.