Mahallenin Abisi – Android Oyunu / Oyna Kazan

Telefon Kayıt Harcı 1500 TL Oldu !

YouTube Premium nedir ? Özellikleri Neler ?

Yurt Dışından Alışverişe 5 Ürün Limiti Getirildi

Yurtdışından Ürün Getirme Limiti 2015

Alışveriş 10 Mart, 16:37'de eklendi 16052 Görüntülenme

Merhaba arkadaşlar, yurtdışından ürün getirme limiti 2015 tarihinde önemli değişiklikler oldu. Daha önceki konumuzda sizlere bir değişiklikten bahsetmiştim. Şimdi ise karanlık olan asıl noktaya değinmek istiyorum.

Yurtdışından ürün getirme limiti üzerinde yapılan değişiklikler gerçekten çok güzel olmuş. İş yeri sahibi arkadaşlar ufak ticaretler yapmak istiyorlar ise kesinlikle bunu değerlendirmeleri gerekmektedir. Daha önceki konumuzda 10 adet üzeri alışverişlerin yurtdışından ürün getirme limiti olduğun söylemiştik. daha fazlası ticari anlam ifade ettiğinden dolayı vergi ödenmesi gerekiyor idi. yurtdışından ürün getirme limitinde yapılan bu önemli değişiklik artık bu sınırlamayı kaldırıyor. Hem yıllık alışveriş sınırı hem de ürün adet sayısında sınırın kaldırılması çok güzel bir gelişme.

Daha önceki konularda verdiğimiz bilgilerde bu tür değişiklikler olmuştur. Bilginin kaynağı resmidir. Daha önceki konuda da olduğu gibi bilgi edinme hakkını kullanarak sorduğum cevaba biraz geçte olsa çok güzel bir cevap vermişler. Bu hakkımız sayesinde kulaktan dolma sağdan soldan öğrenilen bilgiler tamamen geçersiz olmuştur.

 

İşte Gümrük ve Ticaret Bakanlığından Yurtdışından Ürün Getirme Limiti hakkında sorumuza cevap,

Bu çerçevede, dilekçeniz konusu eşya değerinin 75 Avro altında olması halinde, eşyanın ticari miktar ve mahiyette olup olmadığına bakılmaksızın, eşya gümrük vergilerinden muaf olarak tarafınıza ulaşacaktır. Öte yandan, 75 Avro’nun üzerinde bulunan, bir gerçek kişiye gelen ve ticari nitelikte olmayan eşyanın posta yolu ile gelmesi halinde şehrinizde bulunan posta idaresi veya gümrük müdürlüğüne başvurmanız ve yukarıda belirtilen vergiyi ödeyerek eşyayı almanız gerekecektir. Aynı eşyanın hızlı kargo yolu ile gelmesi halinde ise bu firmalar vergi tahsilatını yaparak eşyayı adrese teslim etmektedirler. Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmamaktadır. Eşyanın kıymeti ise, ibraz edilen faturaya, satış fişine veya eşya bedelinin ödendiğine ilişkin belgeye göre belirlenir. Bu tür belge ibraz edilememesi veya ibraz edilen belgede kayıtlı kıymetin düşük bulunması halinde, eşyanın kıymeti gümrük idaresince belirlenir.

Ayrıca, muafiyetten faydalanmanın bir sınırı olmamakla birlikte, muafiyetin aynı kişi tarafından kullanılmasının süreklilik arz ettiğinin tespiti halinde muafiyetin kullanımına sınırlama getirilebilir.

 

Şeklinde çok güzel ve açıklayıcı bir cevap verilmiştir. Artık arkadaşlar butik ve aksesuar olarak istedikleri kadar ürün getirebileceklerdir.

Yurtdışından ürün getirme limiti 2015 yılında bu şekildedir. Sorunuz varsa yorum kısmından çekinmeden sorabilirsiniz.

Selametle…

Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course
download xiomi firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy paid course free download
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
Yorumlar

Yazıya 271 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Burak90 10 Mart 2015

Merhaba. Çok güzel paylaşım olmuş emeğinize sağlık. Benim sormak istediğim şudur: Ben tek seferde hiç 75 Euroyu geçecek alışveriş yapmıyorum. Ama diyelimki aylık 6 7 defalık alışverişim sonucunda 200 euroluk alışveriş yaptım. Bu durumda ne olur? Bu 75 euroluk sınır tek seferlik alışverişe mi mahsustur yoksa aylık mı?

Bozkurt 10 Mart 2015

2015 yılında yapılan değişikliklere göre,

Yıllık 75 avroyu geçmeyecek şekilde istediğiniz kadar alışveriş yapabilirsiniz. Ürün adeti de farketmez. 75 avro’yu geçmemesi yeterli.
ama kanunda son cümle var ; bu hakkını çok sık kullananlar kısıtlama getirelecektir, şeklinde. O yüzden abartıya kaçmayalım yani.

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim sağolun

aesop 28 Mayıs 2015

Bu son yanıtınız diğerleriyle çelişiyor gibi geldi. Daha önceki cevaplarınızda “her bir gönderi 75 EURO nun altında ise vergiden muafsınız” demiştiniz. Bu şu demek değil mi “ben örnegin 20 kez ayrı ayrı 75 Euro luk gönderi yaptırabilirim adıma ve vergiden muaf olurum. Her bir gönderi ayrı kargo ile geleceği için sorun olmaz. toplamda 75 x 20 : 1500 Euroluk ürün getirtebilirim.” ?

Bozkurt 28 Mayıs 2015

Çelişme yok. Hiçbir sınırlama yok, 20 ayrı kargoda 20 ayrı sipariş verebilirsiniz. Bunu sakıncası yok. Ancak yukarıdaki yorumda da belirttiğim gibi kanunda BU HAKKIN ÇOK SIK KULLANANLARA KISITLAMA getirilecektir. Şeklinde Sen 100 defa getirirsin kısıtlama olmaz biri 10 defa getirir kısıtlama olur nerede burada çelişki

mustafa 17 Mart 2015

birkaç soru da ben sormak istiyorum izninizle. Ticari olarak getirtmem için iş sınırlaması var mı. yani işim otomotiv yedek parça üzerine diyelim. telefon için tek seferde 100 tane aksesuar getirttim. bunun ticari olarak nitelenmemesi için ne yapmam gerekiyor. iş yerinin vergi numarası falan mı ? nasıl işliyor bu süreç. ayrıca 100 adet aksesuar diyelimki 100 euro yaptı toplamda. bir ay sonra ya da 1 hafta sonra yine ticari sıfatımı kullanarak 100 dolarlık daha ürün alabilir miyim(vergisini ödeyerek) teşekkürler. emeğinize sağlık

Bozkurt 18 Mart 2015

Ticari getirme’de iş sınırlaması olayını bilmiyorum. Ancak 75 euro altı alışverişlerde artık ticari mahiyet gözetilmiyor. 75 euro altı istediğiniz kadar ürün getirebilirsiniz. 75 euro ve 1500 euro arasında ise vergilerini ödedikten sonra ürün getirebilirsiniz. İstediğiniz kadar 75 euro altı alışveriş yapabilirsiniz.

Çağatay 2 Nisan 2015

Anlayamadım. Artık bir üründen istediğimiz kadar getirtebilecek miyiz? Atıyorum 1 euroluk kalemden 50 adet alabilecek miyiz aynı seferde? Bunu ticari bir amaçla olduğu çok açık değil mi sizce de? Zaten ”Ancak, muafiyetin aynı kişi tarafından kullanılmasının süreklilik arz ettiğinin tespiti halinde muafiyetin kullanımına sınırlama getirilebilir” sözüyle ucu açık bırakılan ifade gözümü korkutmuyor değil. Enselemek için yem atıyor olmasınlar 🙂

Bozkurt 12 Nisan 2015

Çağatay, evet şuandaki kanuna göre 50 adet getirebiliyorsunuz, ancak 75 euro yu geçmemeniz lazım, burada yemlemek mevzusu değil burada olayın süreklilik arz etmesi. Kanunlar bize abartıya kaçmadan mal getirebileceğimiz imkanı veriyor. 50 adet kalemi 50 part şeklinde verirseniz tabii ki ucu açık ifadeye takılırsınız. Ancak her ay bir ya da iki kez yapılması zarar olmaz

Mihail Torment 2 Mayıs 2015

Merhaba

2015 gümrük kanununa göre Amerikadan (Amazon.com) yapıcağım maximum vergiye tabi olmayan Alışveriş Dolar Limiti nedir ?
Şuan Eu yukseldigi için 75 Eu = 84-89 Dolar arası bir paritede seyrediyor.
Amerikadan yapılan siparişlerde 75 Eu karşılığı = dolar olarakmı hesaplanıyor (89 dolar suan) yoksa Sabit bir parite varmı 100 Dolar gibi ?

gökhan 3 Mayıs 2015

Merhaba emeğinize sağlık
Bende aliexpress.com dan alışveriş yapan biri olarak size birkaç sorum olacak. İlk makalenizde adres isim değişikliği yapın. Diye okudum aynı adres üzerine şirkette birkaç arkadaş daha alışveriş yaptı. Bu adrese gelen ürünler 75€ geçse gümrük vergisi tek kişiyemi kesiliyor yoksa şahıslaramı anlamadım. 2. Sorum 75€ geçmiğcek şekilde senede bir kez alışveriş yapabiliyoruz peki farklı ürünler alınıyormu yani aynı üründen 3.5 tane değilde farklı 6.7 tane. aynı adrese.

Bozkurt 5 Mayıs 2015

Merhabalar Gökhan, keşke tüm yazılarımızı okusaymışsınız.

Artık kanun değişti ve bu değişikliği makalelerimde belirttim. Artık aynı kişi aynı adres 75 avro’yu geçmeyecek şekilde istediği kadar alışveriş yapabiliyor. Yani aynı adrese istediğin kadar kargo gelebilir. 75 avro’yu geçmeyecek şekilde yıllık 1 izin hakkı falan değil. Kanun değişti, istediğiniz kadar alışveriş yapabilirsiniz ancak her bir siparişiniz 75 avroyu geçmeyecek

Yunus Inci 13 Mayıs 2015

Oto yedek parça temin etmek istiyorum fakat free ship beklemek istemiyorum kargo ücretini ödemeye razıyım ürünüm 43 dolar limitin altında hızlı gönderilerde limit altı alımlarda vergiye tabi oluyor mu yoksa vergiden muaf mı oluyoruz

Bozkurt 15 Mayıs 2015

75 avro’yu paketiniz geçmesin yeter. Kargodan muafsınız

Fatih 13 Mayıs 2015

Bozkurt, bir sorum olucak. 75-1500 Euro arasinda gelen kargo hemen gumruge takiliyormu? Yani boyle bir alisveris yapsam nasil bir surec olucak? Siparis verdim diyelim. Urun Turkiyeye geldi. Beni gumrukten arayip sana kargoi geldi. Degeri 75Euro dan fazla. Gel vergisini ode oyle verelim mi diyecekler? Yoksa gonderilen paket bana her sekilde ulasicak ama benim gidip vergi dairesine o esyanin vergisni odemem mi gerekiyor. tesekkurler

Bozkurt 15 Mayıs 2015

Merhabalar Fatih,
Evet gümrüğe hemen takılıyor. Size tebligat geliyor ürünü almak için verginizi ödeyiniz diye, sizde vergiyi ödedikten sonra ürününüzü alabiliyorsunuz

Hatice Kaya 19 Mayıs 2015

Mrb bişey sorcam cevap verirseniz sevinirim yurt dışından tablet getirtebiliyomuyoz….

Bozkurt 19 Mayıs 2015

Merhabalar, hatice tabii ki hiçbir sıkıntı olmadan getirebilirsiniz

Hatice Kaya 20 Mayıs 2015

Peki 75 EUR limiti varya onun altında ki fiyattan getirtsem vergi felan vermem demi yada gomruge takilmaz mi

Bozkurt 23 Mayıs 2015

Tabii ki takılmaz ve ödemezsiniz

Melek 27 Mayıs 2015

Merhaba,

Bu yıl içerisinde biri $3.93 diğeri $5.14 değerinde 2 ürün aldım. Şuan ise değeri $69.95 olan bir bluetooth kulaklık getirmek istiyorum. Acaba gümrükte takılma şansı var mı? Aldığım ürünler genelde uygun şeyler olduğu için hiç takılmadan geldi bugüne kadar. Bu ürünün fiyatı yüksek olunca bilemedim. Cevaplarsanız sevinirim.

Bozkurt 28 Mayıs 2015

Merhabalar Melek,

Yıllık alışveriş sınırlandırması artık kalktı 75 avroyu geçmeyecek istediğiniz kadar alışveriş yapabilirsiniz. Rahatlıkla kulaklık alabilirsiniz. gümrükte hiçbir şekilde takılmaz. Şimdiden hayırlı olsun su gibi gelsin 🙂

Selametle…

Berkay Koru 28 Mayıs 2015

Merhaba 78 avro değerinde alışveriş yaptım ürünler 3 adet çanta ve hızlı kargo seçtim gümrükte sorun olur mu ? Teşekkürler

Bozkurt 29 Mayıs 2015

Normalde ufak miktarda aşımları dert etmiyorlardı. Ancak yeni kanun ile birlikte, 76 avro için gümrükte kalan ve vergi ödemek zorunda kalan tanıdıklar oldu

sanon 29 Mayıs 2015

75 euro’yu geçen bir ürün yurtdışında bir tanıdık tarafından satın alınsa ve yeni/açılmamış haliyle bana normal postayla hediye olarak gönderilse bir problem yaşanır mı? Teşekkürler…
Bir de, bu konudaki güncel mevzuata internette bir yerden ulaşabilir miyim?

Bozkurt 29 Mayıs 2015

Merhabalar,

Hediye ürünler artık pek iş yapmıyor, herkes hediye olarak paketlettiği için, ancak denemenizde fayda var.

Alp Güngör 31 Mayıs 2015

çinden 100 adet kırılmaz ekran koruyucu getirsem 75 euro sınırını geçmeden bir sıkıntı çıkar mı

Bozkurt 1 Haziran 2015

Eğer ticaret olduğu anlaşılırsa sizden ithalat ve ticaret belgesi ister vergi ödeyip almak isterseniz bile alamazsınız ama anlaşılmaz ise sıkıntı olmaz

mehmet 10 Haziran 2015

alp bey bende aynı şeyi düşünüyorum size zahmet 05375753609 numaram çagrı veya mesaj atarsanız sevinirim

Bozkurt 10 Haziran 2015

Çıkma ihtimali çok yüksek adet kutuda belli olursa ithalat yapmış sayilirsiniz

ilker oruç 9 Haziran 2015

merhaba yurtdışından sürekli ayakkabı terlik alıyordum ama haziran 2015 ten itibaren 77 tl ilk alımlar dahil (çünkü ananem adına aldım) vergi çıktı sebebi nedir?

Bozkurt 9 Haziran 2015

merhabalar ilker,

bir yeni kanun çıkmış çok fazla ayakkabı geldiğinden dolayı böyle bir karar alındığını ve tüm ayakkabılarda olacağını duyduk araştırıyorum ve şuan bilginin verilmesini yani geri dönüş bekliyorum takipte kalınız

Selim 6 Aralık 2016

Cinden gerireceginiz urunlerin gumruklemesi konusunda size yardimci olabilirim.

ersin cokovun 11 Haziran 2015

Bozkurt bey ben çinden bir tablet modeli siparis etmek istiyorum sitedeki fiyati 174 dolar gumrukte tskilirmi yada ben saticiyla anlaşsam kaç dolarlik fatura kestirmem gerekiyorki gumrukte takilmasin ilginiz icin tesekkur ederim

Bozkurt 22 Haziran 2015

Merhabalar, 75 Avro altında fatura kestirmeniz gerekir yoksa takılır

Cihan 12 Haziran 2015

merhaba, yurt dışından tablet siparişi vereceğim ancak tablet 250$, nasıl bir yol izlemeliyiz? satıcıya ürünün fiyatını 85$ civarı etiket yapmasını söylesek işe yarar mı? şimdiden teşekkürler

Bozkurt 22 Haziran 2015

Evet ürün fiyatını o şekilde gösterir ve fatura keserse sıkıntı olmaz

Başak 14 Haziran 2015

merhaba vergiyi kapıda ödeyebilir miyim yoksa illa pttye gidip mi ödemem gerekiyor

Tarık 21 Haziran 2015

merhaba 40 dolarlık ayakkabı gümrüğe takıldı ve 42 tl gümrük vergisi adı altında para isteniyor.
bununla ilgili memurdan şartname göstermesini istedim, laf saltası yaptı “yukardan emir geldi, sonuçta para cebimize girmiyor devlete gidiyor” vs. gibi beylik laflarla geçiştirdi. kanunen ne yapabiliriz. çünkü ptt kargodan vergi sorgusunda gümrük vergisi sıfır gözüküyor.

Bozkurt 21 Haziran 2015
Atakan 21 Haziran 2015

Merhaba, diyelim ki toplamda 300 euroluk ürün aldık bunu tek kargoda 4 ayri 75€ luk fatura kestirdik ne gibi sorunlar yaşanabilir (ürünlerin hepsi farklı veya aynı olarak iki farklı yorum olabilir) Teşekkürler

Bozkurt 22 Haziran 2015

Fatura talep ederler, ya da bir belge hediye işini kaldırdılar artık. Ya da ücretsiz olduğunu bir şekilde beyan belgelemeniz gerekebilir

33mayko . 25 Haziran 2015

Hazirandan itibaren vergisiz alışveriş yok arkadaşlar. 1 Dolarlık alışveriş dahi 77 lira vergiye tabi. Kanunu bilmem. Yazdıklarım tecrübe ile sabit. Tüm alışverişlerimde 77 lira vergi görünüyor. Hepsini iptal ettim. Paramı geri almaya uğraşıyorum.

Bozkurt 25 Haziran 2015

Merhabalar,

Şuan 25.ci siparişi cam sinekliği olarak bugün verdim, ve 3 adet ürün aldım bugün hiçbir vergi yok. Burada tecrübe değil kanunlar ile konuşuyoruz gösterin kanunu

33mayko . 23 Eylül 2015

Ben de almaya devam ediyorum. Bana da vergi çıkmadı. Etrafımdaki herkes ürünlerini teslim almadan iade etmişti. Benim çıkardığım sonuç elbise ayak kabı gibi kişisel ve hijyenik ürünlere vergi koydular. Çünkü arkadaşlarımın vergiye takılan ürünlerinin tamamaı ayak kabı ve terlik idi.

Ulas Yavuz 25 Haziran 2015

75 Avroyu geçmiyecek 2 tane ürün alırsam takılırma ama 2 ürrünün toplam fiyatı 75 avronun üzerinde

Bozkurt 26 Haziran 2015

farklı farklı sipariş verin sıkıntı olmaz tek siparişiniz 75 avroyu geçmesin

Mustafa Ileri 27 Haziran 2015

Öncelikle selam bi çok kişiye yanıt vermişsin kardeşim
Benim sorumuda yanıtlarsan sevinirim
Alttaki ürünü almak istiyorum, Ama türkiyeye kargo varmı belirtirmemiş
Araştırdım bazıları getirtmiş bazıları getirtememiş 1- acaba Amazon’da Türkiyeye kargo var mı? , 2- Free Shipping yazıyor ama Amerikadan geleceği için kargo parası katlanır katlanır cebimi yakar mı? 3- Kart dışında başka bi yerden verebilir miyim? (Kapıda veya Ptt’ye gidip verenler varmış bunun gibi(El’den))

Bozkurt 27 Haziran 2015

Merhabalar,
Kargoyu sizin kendinizin bakması lazım, free kargoya hiçbir zaman para vermezsiniz. Adı üstünde ücretsiz kargo, ben şuana kadar kapıda ödeme gibi ptt verme falan duymadım da yapmadımda

Birkan 30 Haziran 2015

Merhaba,

Ben 109 dolarlık bir kamera aldım bunun takılma ihtimali nedir.
Aldığım ürünle ilgili araştırma yaparken gümrüğe takılmadı diyor bir çok kişi.
Bu konudan sonra arafta kaldım diyebilirim.

Bozkurt 1 Temmuz 2015

Merhabalar, 75 avro limitini aşıyor ise takılma ihtimali vardır, ancak fiyat kutuda belirtilmedi ise takılmaz kamera

Yunus Emre Arıcı 1 Temmuz 2015

öncelikle hayırlı ramazanlar :
bir işletme1.sınıf öğrencisi olarak artık ufak da olsa bir ticarete atılmak biraz biraz hayatı öğrenmek adına yazlık ta deniz ürünleri satma kararı aldım.Kar benim için çok da önemli değil zarar dahi etsem (ki bu çok ufak bir mebla olur) hayat anlamında çok şey kazanacağımı düşünüyorum…

müsadenizle 2 sorum olacak,cevaplar iseniz çok memnun olurum
ilk sorum şu,daha önce benim bildiğim ve sipariş verdiğim üzere 75 euroyu geçmemek kaydıyla yılda toplam 3 kere( bu bize kalmış ister 3 ay üst üste ister 4 ayda bir)toplam 225 euro hakkımız vardı.Yeni yasa ile bu nasıl değişti tam anlayamadım yani 75 euroyu geçmemek kaydıyla bir defada bir çok mal(örneğin 5 euro dan 15 adet deniz şortu) alma özgürlüğü olarak mı değişti yoksa toplam yıllık hakkımız olan 225 euro her ay 75 euroya mı döndü?
bir diğer sorum ise şu olucak; diyelim ki ben yıllık 225 euro hakkımı doldurdum ve riske girmemek için sizinde belirttiğiniz gibi babamın,annemin vs… üstüne sipariş verdim ama hepsini kendi kredi kartımla aldım.Bununla ilgili bir sıkıntı çıkarmı yani hangi her siparişde farklı kredi kartı kullanmak zorunluluğu,bir kredi kartıyla alışveriş yapılmasında bir limit varmı?
cevaplarınız için şimdiden çok ama çok teşekkür ederim tekrar hayırlı ramazanlar,iyi sahurlar…

Bozkurt 1 Temmuz 2015

Merhabalar, hayatınız da ve okulunuz da başarılar

1) adet limtii kalktı yıllık 3 adet 5 adet sipariş verebilirsin maksimum 225 avro eder limit kalktı yıllık istediğin kadar sipariş verebilirsin yıllık alışveriş tutarın 3000 avro bile olabilir.
2) Limit olmadığı için dolduramazsın 🙂

Yunus Emre Arıcı 1 Temmuz 2015

çok özür dilerim ama ilk sorumun cevabını tam anlayamadım.ikinci sorumun cevabı anladığım kadarıyla kredi kartı bu işin alakasının olmadığı yani bir kredi kartı ile bir çok kişi adına sipariş verilebileceği ni anladım.umarım doğru anlamışımdır.
ilk sorumun cevabından anladığım ise şu artık tek limit,tek seferde 75 euroyu geçmemek.istediğimiz kadar 75 euroluk alışveriş yapabiliriz…
peki örneğin 2 dolardan 30 adet gözlük alsam gümrüğe artık gerçek anlamda takılmaz mı?Sayı çok olduğu için biraz tedirgin ediyor açıkcası her ne kadar açıklama yapılsada…

Bozkurt 1 Temmuz 2015

Merhabalar Yunus Emre, Estf. ne özürü.
Artık 75 avro limitini aşmadığın sürece istediğin kadar sipariş verebilirsin. Yani verdiğin sipariş (kutu) içeriği 75 avroyu geçmeyecek. Örnek vereyim. 1 adet 70 avro’ya gözlük aldın bir paket içerisinde 1 adet 70 avro’ya saat başka bir paket içerisinde. 1 adet 60 Avroya kolye başka paket içerisinde yani bunların her biri ayrı bir sipariş olmakla birlikte 75 avro’yu geçmeyen siparişler bu şekilde istediğin kadar sipariş verebilirin 75 avroyu geçmeyecek 10 sipariş verebilirsin yani.

Şöyle ki kaç adet sınır tam olarak net cevap vermemekte gümrük bu konuda bir kanunda bulunmamakta en fazla şu adet getirilebilir denmemekte yani, sen al gözlüğünü 30 adet aldın 75 avro’yu geçmesin pakete 5 yazdır.
Tamamen gümrük muayene memurunun elinde

Yunus Emre Arıcı 1 Temmuz 2015

peki anladım 🙂 çok çok çok teşekkür ederim

Bozkurt 1 Temmuz 2015

Ben teşekkür ederim, keyifli alışverişler

ASMR 1 Temmuz 2015

hocam bir mikrofon siparişi vericem ve fiyatı 69 dolar. ama ürün sayfasında türkiyeye kargo için 55 dolar ekstra alıyor diye gözüküyor. bunun sebebi sanırım altta gösterdiği fedex, ups gibi kargo şirketlerini kullanıyor olması. şimdi benim merak ettiğim bu ürün gümrükte 69 dolar olarak gözükecek değil mi? ve yazınızı okuduğumda şunu anlıyorum, olduda kargo ve ürün fiyatı toplanıp 125 dolar gibi bir mebla gözüktü diyelim, bunu sanırım ups veya fedex hallediyor? bir de linki veriyorum, yanlış bir şey yapmadığımı teyit edermisin hocam: http://www.ebay.com/itm/NEW-HIGH-QUALITY-SOUND-PROFESSIONALS-MINI-BINAURAL-LAPEL-MICROPHONES-/380962526389?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item58b322d4b5

Özde Özdil 3 Temmuz 2015

Merhaba birşey sormak istiyorum Ali Expressten 10 dolara 2 tane ayrı ayakkabı aldım..biri gümrük vergisiz geldi..diğeri 77 tl gümrük vergili geldi..
gümrük vergili geleni almama gibi bir şansım var mı yoksa? Zorla 77tl yi ödeyecekmiyim?

iptal ettim o gümrük vergili siparişi

Bozkurt 10 Temmuz 2015

Ayakkabı konusunda sitemizde ayrı bir konu mevcut orayı takip ediniz.

inayyildiz 8 Temmuz 2015

merhaba.

75 euro üstü alışverişte ne kadar vergi öderiz? maktu mu, oransal bir vergi mi söz konusu?

Bozkurt 10 Temmuz 2015

%18 yada %20

tufan 9 Temmuz 2015

merhabalar bugun 3adet farklı çinlilerden aldığım kargolarım geldi kargo memuru 5tane yurtdışı alışveriş limitini doldurduğumdan bundan sonra gelecek ürünlere 77tl vergi işleyecek haberin olsun dedi 5tane alışveriş sınırı devam ediyormu gelecek ürünlerin toplam değeri 30tl felan zaten.kargoda bulunan 2ürüne sizce vergi kesebilirlermi yoksa kargocu alışveriş yapmayım diye yalan söylemiş olabilirmi.bu arada 2015 yılında toplam 10adet sipariş yapmışım 5i zaten geçmişim ama hepside vergisiz gelmişti.

Bozkurt 10 Temmuz 2015

siparişiniz ayakkabı ise vergi yazılır, alışveriş adet sınırlaması yoktur, 5 adet diye sınırlama yok

Ali Cengiz 10 Temmuz 2015

Merhaba bende 2 hafta önce ali express den 3 adet gözlük sipariş etmiştim. Toplamda 36 dolar tutuyor. Ürünleri teslim almaya gittiğimden benden 55 tl gümrük vergisi istediler. Oradaki gümrük memuruna neden vergi çıktığını sorunca devlet gümrük yasasında değişiklik yaptığını söyledi. Sizce bu normal mi.

Bozkurt 27 Ağustos 2015

Normal değil tabii ki

nebi dak 24 Temmuz 2015

Merhaba, 75 avro limitini geçmeyecek ürünler getirticem ancak bu ürünleri getirtenlerin çoğunun ürünü takılmış bunun sebebi ise ürünlerin kozmetik olması öğrendiklerime göre kozmetik tamamen yasakmış 75 limitinin içine dahil değilmiş. bu konuda kesin ve tam bilgi almak istiyorum. Şimdiden cevap için teşekkürler

Bozkurt 27 Ağustos 2015

Evet kozmetik ürünlerde yasaklama yani kısıtlamalar var

alp 5 Ağustos 2015

Merhabalar,
Ben $65 fiyatında bir dürbün getirtmek istiyorum,haziran 2015 77 TL vergi diye birtakım şeyler okudum,geçerliliği nedir ?. Aliexpressten daha önce küçük alışverişler yapıyordum. Vergi çıkıp çıkmadığını nereden öğrenebilirim, gelen PTT memuru böyle bir bildiride bulunuyor mu ?

Bozkurt 27 Ağustos 2015

Ayakkabıya vergi koyuyorlar. Kargo takip sorgusunda vergi olup olmadığını göre bilirsiniz

elektronik 9 Ağustos 2015

iyi günler,
Ben ufak tefek farklı zamanlarda elektronik parça(direnç, diyot, vs..) sipariş ettim bunlar farklı kullanıcılardan geldiği için farklı ve küçük paketlerde geliyor. Bir paketin maksimum fiyatı 8$ oluyor. Ancak 1 ay içinde adresime gelen ürünlerin fiyatı 75$’ı geçse sıkıntı olur mu ?
Konu da anlamadığım her bir paketin maksimum tutarı 75$ olup, farklı zamanlarda aynı ay içerisinden birden fazla 75$ lık sipariş verilebilir mi ?

Bozkurt 27 Ağustos 2015

75 dolar değil 75 avroyu geçmeyecek tek bir paket içerisinde olan ürünlerin değeri.

mert tanrıkulu 11 Ağustos 2015

merhaba 15 dolarlık bir aliexpress alışverişim oldu vergiye takılmadı doğal olarak ama ben 500 dolar civarında bir alışveriş yapmak istiyorum bunun vergisi ne olur ve eğer satıcı buna 95 dolar yazarsa yine vergi çıkar mı ? eskiden hediye yazıyolardı bi süreliğine idare etti ama anladılar doğal olarak kim bu çinlide bizim türke hediye yolluyo diye sonra satış fiyatından düşük yazmaya başladılar merak ettiğim şey işte bu 500 dolarlık ürüne 95-100 dolar yazsalar sıkıntı olur mu ?

Bozkurt 28 Ağustos 2015

Ürünün ne olduğuna ve boyutuna bağlı

Cüneyt Aktan 22 Ağustos 2015

Selam Aleyküm,
1- Aliexpresten, araç ledi, araçlarla ilgili ıvır zıvır parça ve
Güneş enerjisi ile çalışan lamba türü eşyalar getirmek istiyorum. siparişleri aynı gün farklı kullanıcılardan alıp kredi kartımla ödeme yapmak istiyorum. toplamda ürün tutarının 75 doları geçmemesi için çaba sarfedicem. 70 dolara ücretsiz kargo olarak farklı satıcılardan on adet ürün aldım diyelim. hepsi farklı zamanlarda yola çıkarsa, tarafıma ulaşması bir ayı alırsa. ben bunlara vergi ödermiyim.
2 – Ayrıca başka bir zaman. tutarı 90 doların üstünde olan giyim ürünü almak istiyorum..ben satıcıya ürünü gönderdiği irsaliye ve faturaya 50 yada 70 dolar nasıl yaz diyebilirim. gümrükte kredi kartı extresi getir bu giyim 75 doların üzerindedir diye sorun çıkarmazlarmı.
3 – Ücretsiz kargo satışlarında Ptt adresini vermem zorunlumu. başka kargo şubesinden kendim alıcam diye belirtirsem o kargoyla yollarmarmı örnek (UPS,DHL,TNT)
4 – Ptt adresini verirsem bizzat benim gidip alma zorunluluğum varmı?
yoksa Ptt kuryesi veya kargosu adresime kadar teslim edermi.
Bu sorular aklıma takıldı, zaman ayırıp cevaplandırdığınız için teşekkür ederim.

Bozkurt 28 Ağustos 2015

1 hiçbir sorun çıkmaz.
2. Yazarsa iyi olur sizler için bu arada 70 dolar değil 75 euro limit sıkıntı çıkmaz yanlış Yazılmış dersiniz.
3. Satıcı hangi firma ile ücretsiz gönderirse o getirir başka kargo ile ücretli gönderebilirler. Adres olarak ev adresi vereceksiniz.
4. Evinize kadar getirir özel kargo da PTT de

Arda Cem Yalçın 30 Ağustos 2015

Merhaba amazon`dan 75Euroluk vergi muafiyet sınırının üstünde bir adet mont almak istiyorum
1) Yasal olarak böyle birşey mümkün mü ?
2) Gümrükte bir sıkıntı olur mu ?
3) Gümrükte bir sıkıntı olursa nasıl bir sıkıntı olur? çözümü mevcut mu?
4) Yaşadığım memleket Sinop, gönderiler İstanbul üzerinden geliyor sanırım
Geldiği yerden yani İstanbulda ki gümrükte sipariş verdiğimiz mont ile ilgili bir sıkıntı çıkar ise Sinoptan nasıl hallederim ?
5) Sorun çıkar ise çıkan sorunlardan hangisinin çözümü için ekstra ücret vermek gerekir ?
Teşekkürler

Arda Cem Yalçın 30 Ağustos 2015

6) Birde alacağım ürün 200$ kargo ile birlikte 212 dolar ediyor acaba vergi eklenmiş hali mi bu kadar ediyor
yoksa o fiyatın üstüne vergi mi eklenecek?
Tekrrdan teşekkürler…

Bozkurt 31 Ağustos 2015

6) Ülkeye giriş yaptığında vergi size yansıtılır, yani o yaptığınız ödeme sadece ürünün ödemesidir.

Bozkurt 31 Ağustos 2015

Merhabalar,
1) Evet Mümkün
2) Gümrükte Sıkıntı Çıkmaz, Sadece Vergi Ödemeniz Gerekir
3) Gümrükte sadece vergi borcunuz çıkar bulunduğunuz ildeki ptt şubesine giderek verginizi ödeyerek kargonuzu alabilirsiniz.
4) Gönderiler istanbul üzerinden gelmektedir evet ancak her şehirin ptt kargo şubelerine dağıtımı yapılmaktadır. Sorun çıkarsa ve vergiyi ödemek isterseniz Sinoptan yaparsınız.
5) Sorun çıkmaz.
Selametle…

Enes Taşpınar 3 Eylül 2015

ben saat almayı düşünüyorum 30-50 adet arası toplam 75 dolar yapıyor. Gümrükte herangi bi sıkıntı olur mu ?

Bozkurt 3 Eylül 2015

Merhabalar, adetten dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz. Adet fazlalığı anlaşılır ise büyük vergilere maaruz kalırsınız

ilhan 9 Eylül 2015

Merhaba hocam size bisey sormam gerekiyor mail adresinizi goremedim

Bozkurt 9 Eylül 2015

Soruları burada cevaplamaktayım mail desteğim yok

ilhan 9 Eylül 2015

Hocam ben yurtdisindan bi siteden orjinal nike adidas tekstil urunu getirip internet uzerindn insgram uzerinden satmayi dusunuyorum bu yasal mi 2.sorum yuksek miktar getiricem urunler ucuz nasil yapabilirim akil verebilirmisin bana

Bozkurt 9 Eylül 2015

Ticari mahiyette alacaksınız ithalat yapmış olursunuz. Gayri resmi yol denemeniz Lazım diğer türlü

TC Mustafa Öksüz 10 Eylül 2015

Hocam ben yurt dışından 19 adet ürün getirtecem aliexpressten.Toplamları 74 dolar acaba bunun gümrüğe takılma gibi bir sorunu olurmu

tolga 17 Eylül 2015

iyi günler ben yurt dışından leptop ve telefon getirticem ama kargo ile geldiği zaman ikisinin fiyati 1000$ ı geçer bunları gümrükten gerimi gönderirler yoksa ürünler elime ulaşır vergimi öderim bide tahmini vergi ne kadar olur ?

Bozkurt 17 Eylül 2015

Telefon olan paket size ulaşmaz telefon yasaklı ürün cezai işlem bile yapabilirler

su sagduyu 19 Eylül 2015

Merhaba,
Yurtdışından kitap almak istiyorum. Başka bir sitede yıllık 3 defa tek seferde 75€, toplam 225€ olmak üzere alışveriş yapılabileceğini okudum. Yıllık toplam en fazla 225€ olmak üzere istediğim sayıda sipariş verebilir miyim?

Bozkurt 19 Eylül 2015

Başka bir siteyi okumuşsunuz ama bizim siteyi okumamışsınız.
3 defa 5 defa denen limit kalktı ve bu limit kalkalı 1 yıl oldu.
En fazla diye birşey yok tek pakette 75 avroyu aşmadığınız sürece istediğiniz kadar alışveriş yapabilirsiniz

Merve 19 Eylül 2015

Merhaba ben ebay da farklı satıcılardan farklı farklı Ürünler beğendim almak istiyorum fakat bir yazi okumustum bir saticidan 7 dolar dan az alisveris yaparsaniz yaptiginiz alisveris kayitsiz /Takipsiz kargo olur diyordu ve terddute dustum. Toplam alisveris mi 7 dolar yoksa sadece 1 saticidan aldigimiz urun mu 7 dolar dan fazla olmali anlayamadim lutfen yardimci olursaniz cok sevinirim bir kac gun icerisinde almaliyim da umarim yardimci olursunuz

Merve 19 Eylül 2015

Merhaba ben ali express ten 8 tane ürün beğendim fakat tüm ürünlerin satıcıları farklı yani 8 farklı satıcıdan ürün alacağım ve ürünler de 1-2 en fazla 3 dolar civarlarında yani bir çok farklı satıcılardan ucuz ürünler almış olucam satıcıların farklı olması ve ürünlerin ucuz olması bir sorun çıkarır mı? Acil cevap bekliyorum.

Bozkurt 20 Eylül 2015

Merhabalar,

Hiçbir sorun çıkarmaz keyifli alışverişler

Yusuf Polat 20 Eylül 2015

Merhaba ben Alibaba’dan telefon aksesuarları getirteceğim ticari amaçlı. Bir sefer de 40-50 tane fakat 75 avroyu geçmeyecek. Gümrükte sıkıntı olur mu? Vergi ödemem gerekir mi?

Bozkurt 20 Eylül 2015

Merhabalar,

Adet kutuda belirtilir ise İthalat belgeniz olmadığından dolayı cezai ithalat vergileri ödersiniz.

Isacan35 21 Eylül 2015

Yurtdışından gift olarak getirdiğimiz 75 euro altı 10 set toplamda 30 adet basit plastik, dudak vakumlamaya yarayan alet var. Bunlar takılır mı gümrükte ?

Bozkurt 21 Eylül 2015

Gift artık hiçbir işe yaramıyor ama sıkıntı olacağını sanmıyorum

Isacan35 21 Eylül 2015

Teşekkürler iyi çalışmalar.

Osman Aktas 21 Eylül 2015

Merhabalar efendim, ben yakın tarihte Çin’den bir elektronik tekerlekli oyuncak aleti getirmeyi planliyorum. lakin bana soylenilen bunu Aramex adli ozel bir cargo firmasi ile olacagi ve bunun ulasim bedeli asagi yukari 200$, bana soylenilen kapidan kapiya ulastiracaklari bu fiyata, lakin gumrukte sikinti cikar mi. aletin degeri 75€ yu gecmemekte…

Bozkurt 21 Eylül 2015

Hocam direk ücretsiz kargo ile göndersinler 75 avroyu geçmiyor ise sıkıntı çıkmaz

Osman Aktas 21 Eylül 2015

öncelikle tesekkur ederim, fakat paket in hizli bir sekilde elime ulasmasi gerekiyor, o sebepten oturu. ayrica 12,5kg olmasi sikinti teskil eder mi?

Bozkurt 23 Eylül 2015

Hızın önemi varsa o Zaman farklı tabii ücretli kargo kullanınız. 30 kg ye kadar sıkıntı yok

Emil 24 Eylül 2015

Selam abi.Ben yurtdisindan 10 tane kulaklik getirtmek istiyorum.Ucreti 75 Euroyu gecmiyor.Postayla gelecek.75 euroyu gecmedigini gosteren belgeyi nereye sunmaliyim?(Bu arada kulakliklar kocaeliye gelecek.)

Bozkurt 1 Ekim 2015

Geçmiyor ise 75 avro’yu belge sunmana gerek yok.

Sayı adetini kutu üzerinde belirtmezse çok iyi olur bide paket küçük olsun

Mustafa 24 Eylül 2015

1010$’a bilgisayar almayı düşünüyorum amazondan.. Sorun olur mu?

Bozkurt 1 Ekim 2015

Merhabalar vergisini ödeyerek alabilirsiniz sıkıntı olmaz onun haricinde

Turgut 1 Ekim 2015

Merhaba. Almanya’dan 83 euro maliyetinde bir motosiklet montu sipariş edeceğim. DHL ile gönderecekler sizce gümrükte takılır mı ?

Bozkurt 1 Ekim 2015

Merhabalar özel kargo ile de geleceği için %95 takılır diyorum. Ücretsiz kargo isteyiniz ve kutu üzerine 70 avro yazdırınız

Bir gul 7 Ekim 2015

merhabalar.yurtdisindan kardesim espresso makinesi istanbula getirecek.makinenin fiyati aslinda 250 euro ama indirime girdi 199 euroya aldi.bunu getiriken havaalaninda vergiye magruz olur mu.boyutu buyuk oldugu icin el bagaji olarak mi alsa yoksa bagajlarla mi gondermeli.bagaj ile gonderilirse kutuda kirilir isareti olsa firlatmadan duzgunce koyarlarmi ucaga..lutfen acil cvp…

İlknur Kapçak 21 Ekim 2015

Merhabalar
Herseyden once bilgi paylasiminiz icin tesekkurler. Ben ev hanimiyim. Maddi durumum iyi degil. Ancak instagram uzerinden butik acip cin mali kiyafetler satildigini gordum. Ben de kendime alir gibi 2 ya da 3 parca elbise alsam 75 avroyu gecmeyen, gumruk te takilir mi? Ve de bu sekilde kucuk capli satis yapsam elime 3 5 kurus gecer mi? Diger sorum dolar olarak limit ne kadar ? Tesekkurler…

Bozkurt 21 Ekim 2015

Merhabalar ilknur hanım,

Tabiiki dediğinizi yapabilirrsiniz. Siparişi abartmadığınız sürece sıkıntı olmaz yani tek seferde 10 tane elbise gibi.

Diğer sorunuza gelecek olursak limit 75 euro’dur. Euro’nun bu saatte karşılığı 85 Dolar yapmaktadır. Ancak bu değişebilir.

Ahmed Ali Kurt 24 Ekim 2015

75 euro limitinin altındaki siparişlerde herhangi bir ağırlık limiti var mı?

Ahmed Ali Kurt 24 Ekim 2015

75 euro altındaki siparişlerde bi kilogram limiti var mı? Limit üstü siparişlerde vergi ne zaman ödeniyor? Siparişin geldiğine dair haber mi geliyor da ptt ye gitmemiz isteniyor? Yoksa siparişi verdiğimiz gibi ni ödemeliyiz

Bozkurt 24 Ekim 2015

30kg limiti mevcut. Ürün türkiye’ye geldiğinde ürünü almadan önce vergi ödüyorsunuz. PTT’ye gitmeniz gerekir ödemek ve ürünü almak için. Size kargo takibinden ürünün nerede olduğunu ve vergisini görebilirsiniz.

omarha8 24 Ekim 2015

slm yurtdışından 15 farklı firmadan cep telefonu aksesuarı aldım herbiride 20 doları gecmez ayrı ayrı buna bi vergi çıkarmı hepsinede 2-adres olarak cep telefonu dukkanımın adresini vermemde sakınca varmı 3- ödemeyi toplam olarak 300 dolar olarak kredi kartımdan ödedim lakin hepsi farklı firma

Bozkurt 24 Ekim 2015

Kredi kartı ödemeniz konusunda sakınca yok. ancak dükkan adresi vermeyin bunun daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Farklı satıcılar olduğu için benim kendi kararım vergi çıkmayacağıdır. Birde farklı zamanlarda ülkeye giriş yaparlarsa zaten sıkıntı olmaz

omarha8 26 Ekim 2015

tesekürler degerli bilgilerinizden dolayı
olaki vergi cıktı bi cıktıgından nasıl haberim olur ptt ile geliyo

Bozkurt 26 Ekim 2015

PTT size tebliğ eder ya da kargo takip numarasından görebilirsiniz.

Pelin12 24 Ekim 2015

Merhaba, ben aliexpress adlı siteden 11 tane ürün sipariş etmek istiyorum hepsi farklı firmalardan toplam 15 dolar falan yapıyor, toplamda ürün sayısı fazla olduğundan herhangi bir sorun çıkar mı?

Bozkurt 24 Ekim 2015

Merhabalar Pelin,
hiçbir sorun çıkmaz keyifli alışverişler satıcılar farklı olduğu için

Alla 25 Ekim 2015

Merhaba! Ben yabancı)) Gümrük limiti vardır bugün duydum, memlekete böyle bir şey yok. Ben Aliexpressten 100 dan daha fazla siparişler verdim, ama hepsi ayrı satıcı ve ayrı kutu gelecek, ve en pahalı ürün 57 dolar, daha sadece 3 tane geldi, başkası sorun çıkar? Tane limiti nasıl? Hepsi ayni adres, ayni isim soyisim, ayni tel. numer sipariş verdim. Çok korkuyorum!!!!!! Memlekete 1 yıl içinde 800-900 siparişler verdim ve hiç sorun çıkmadı, duymadım limiti mimiti vardır. Ayakkabı için okudum. Allah sağolsun ayakkabı sipariş veremedim)))

PC Destekk 31 Ekim 2015

Merhaba ben çinden urun getirtecegim yaklaşık 4093 usd indirim yapilacak 2500 usd olacak ticari amaçlı olacak ama öyle baska türlü gecmez ama aralarinda birkac ürün hediye ornegin akülü araba laptop ve lcd tv gumrukte sorun cikarmi ne kadar vergi oderim

Bozkurt 7 Kasım 2015

2.500 usd üzerinden vergi ödersiniz. dikkat ağırlık 30 kg yı aşmasın

yusuf 31 Ekim 2015

Merhabalar;
Almanyada bulunan abime laptop aldıracam. Laptopu kargo ile bana gönderdiğinde gümrükte takılırmı. Vergi ödermiyim acaba. Kargonun paketinin içeriğini kontrol ediyorlarmı. X ray cihazlarından geçiriliyormu yani paket içinde laptop olduğunu belirten bir şey olmazsa bilinmeyen bir ürüne ne tür vergi uygulaması olabilirki.

Bozkurt 7 Kasım 2015

Merhabalar,

Laptop konusunda sıkıntı yok dostum isterlerse açıp baksınlar 🙂

Emre 6 Kasım 2015

Merhaba,

Çin den 50 adet telefon aksesuarı getirtmeyi düşünüyorum. Ama hepsi aynı ürün olacak. Selfi çubuğu gibi bir şey düşünebilirsiniz. Fiyat toplamı 75 euro yu geçmiyor (kargo hariç). Kargoyu da muhtemelen ücretsiz kargo ile gönderecekler. “””Bu çerçevede, dilekçeniz konusu eşya değerinin 75 Avro altında olması halinde, eşyanın ticari miktar ve mahiyette olup olmadığına bakılmaksızın, eşya gümrük vergilerinden muaf olarak tarafınıza ulaşacaktır.””” ibaresinde belirttiğiniz gibi 50 adet olduğuna bakılmaksızın bana vergi, ithalat belgesi, vergi numarası vb. belgeler istenmeksizin ürün elime ulaşır mı? Ufakta olsa gümrükte kalma riski var mı? İlk defa böyle bir alışveriş yapacağım. Daha bugün gümrükte çalışan bir tanıdık dedi ki “400 euro altındaki mallar vergisiz , üstü vergili olur. Ama ticari mal sınıfına girerse ayrı işlem uygularlar(vergi, ithalat belgesi… gibi belgeler). Ne kadar doğruluk payı var bilmiyorum. Benim bir şirketim yok. Dolayısıyla ithalat belgem de yok. Amacım ufak çaplı mal getirip internet üzerinden satış yapmak. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Bozkurt 7 Kasım 2015

Merhabalar,
hüküm aynen alıntı yaptığınız gibidir. Ancak ülkemizde malesef her kanun uygulanmayabiliyor, eğer cahil bir gümrük memuruna denk gelirseniz yandınız. Yok kanun yol yordam bilen birisi ise sıkıntı çıkmaz çünkü kanun öyle ancak.

Farklı satıcılardan farklı zamanlarda ya da farklı satıcılardan farklı isimler üzerine 50 adet birden değilde 15’er adet alım yapınız.

daha farklı bir öneri ise, satıcı ile konusun paketi olabildiği kadar küçük yapsın ve adet olarak 2 ya da 3 olarak belirtsin

Skaty 6 Kasım 2015

Yurtdışından uzun süredir sorunsuzca alışveriş yapmaktaydım ancak son 2 aylık dönemde yapmış olduğum 6 adet siparişimden hiçbirisi elime ulaşmadı. Ürünlerin hepsi farklı satıcılardan, farklı ürünler ve fiyatları $10’ı geçmiyor. 60 Günden fazladır bekliyorum.

Ürünler neden gelmemiş olabilir bir fikriniz var mı?

Bozkurt 7 Kasım 2015

Kargo takip kodunuz yok mu ?

Skaty 7 Kasım 2015

Hayır, bunları takipsiz almıştım.

Bozkurt 14 Kasım 2015

Malesef bekleyeceksiniz

Guray 7 Kasım 2015

iyi akşamlar. ben aliexpresten ayın 11inde olacak indirim için çeşitli ürünler seçtim. her ürün birbirinden farklı.satıcıları da farklı.toplamda 19 ürün var. sadece 4 tane anahtarlık var aynı satıcıdan.sepetimin toplam değeri 133 dolar. ama hiç bir ürün tek başına 75 dolardan fazla değil.gümrükte sıkıntı yaşar mıyım ? ( hiç bir ürün 5 kilodan fazla değil ) çeştli ev ihtiyaçları. yasak ürün de yok. 5 er günlük arayla siparişi bölmek mantıklı mı ?

Bozkurt 14 Kasım 2015

Hiçbir sıkıntı çıkmaz farklı satıcılar ise ödeme yapıp alınız

yunus 14 Kasım 2015

Merhabalar ben elektronik bir cihaz alacagım ürün otomobille alakalı ürünün degeri kargo ücreti içinde 176 $ yapıyor gümrüge takılacaktır fakat gümrük benden ne kadar bir ücret talep eder vergi levhası felan istermi gümrük vergisi ne kadar cıkar acaba bilgilendirirseniz sevinirim

Bozkurt 14 Kasım 2015

Vergi levhası falan istemezler, ev adresinizi verin siparişe 176 Dolar üzerinden %18 ya da %20 vergi isterler

alpaqut 14 Kasım 2015

İyi akşamlar ben banggood’tan 4 parça ürün sepetime ekledim hepsinin bir kargoda gelmesini istiyorum. her ürünün kendi takip kodu var tak takip kodu ile 4 ürün takip etmek için ne yapmalıyım ? her ürün için ayrı ayrı takip kodu mu almalı yoksa birini alıp siteye mesaj mı bırakmalıyım

Bozkurt 14 Kasım 2015

merhabalar,
siteye yazmanız lazım her ürünü ayrı paketliyor ve ayrı ayrı takip numarası veriyorlar

yunus 14 Kasım 2015

merhabalar ben yurt dısından ürün getirtip satmak istiyorum resmi bir şekilde şahıs sirketini felan kurucam ama ürünler faturasız geldigi için nasıl fatura kesebilirim hiçbir fikrim yok faturasız satısta yapmak istemiyorum varmı bir fikriniz

Bozkurt 14 Kasım 2015

merhabalar, bu konuda şirketlere malesef ücretsiz destek vermiyoruz.

https://bilgedefteri.net/e-ticaret-danismani

Linkten bakabilirsiniz.

yunus 15 Kasım 2015

peki ürünleri sizmi temin ediyorsunuz nasıl yapıcaz 30 lira cok büyük bir para degil onu veririz

Bozkurt 16 Kasım 2015

Hayır sadece aradığınız ürünleri alabileceğiniz site ve kişilerle irtibat kurmanızı aklınıza takılan soruları ve gümrük hakkında destek sağlıyorum

Ali Dilsi 15 Kasım 2015

Merhaba 33 dolarlık ürüne çıkartılan 53 tl lik vergi nedeniyle şu an hala ptt şubesinde verdiğim dilekçe ve ukime yazdığım mailin cevabını bekliyor. Satıcıya iade yani yurtdışı iade ücreti ne kadardır acaba ?

Bozkurt 16 Kasım 2015

ürün neydi

Ali Dilsi 16 Kasım 2015

Aksiyon kamera

Bozkurt 17 Kasım 2015

Ürüne vergi çıkmaması lazım fiyat 75 avro altı. Sizde bir sorun oldu sanırım, geri iade ücreti 40 TL’dir satıcı ile anlaşabilirseniz satıcı karşılamaktadır.

Ali Dilsi 17 Kasım 2015

Tşk ederim aynı üründen biri geçti biri kaldı. Türkiye’de nasıl çalışıldığının resmidir.

Bozkurt 18 Kasım 2015

Ödeme dekontunuz ile vergi iptali için başvurdunuz mu

Ali Dilsi 20 Kasım 2015

Tabiki sizin dilekçe örneği var onunla ptt, ukim, gümrük bak. Na kadar her yere yazdım. Bekliyorum

Ali Dilsi 10 Aralık 2015

Başvurdum, order sayfası, kredi kartı ekstresi, paypal sayfası… Ptt, ukim, gümrük bakanlığı ama hiçbiri işe yaramadı, ürün iade gitti…

Bozkurt 11 Aralık 2015

cevap ne geldi

Ali Dilsi 20 Aralık 2015

Ürün üstünde fatura yoktur dendi

Alim Tomurcukgül 17 Kasım 2015

Merhaba ben amazondan Bir Aşçı bıçağı satın almak istiyorum 30 dolar buna vergi vs bir ücret ödermiyim birde bunu benim adıma alabilecek bir şirket varmıdır bildiğiniz şimdiden çok t

Bozkurt 17 Kasım 2015

Merhabalar, sorunsuz bir şekilde kendiniz alabilirsiniz. Şirket derken toplu alım mı yapmayı planlıyorsunuz ki

Alim Tomurcukgül 17 Kasım 2015

1 adet alım yapmak istiyorum gumrukte sıkıntı olduğunu söylüyorlar devamlı urun getiren bir şirket bulursam onların vasıtası ile getirttirmek istiyorum bir de vergi ödermiyim

Alim Tomurcukgül 17 Kasım 2015

Amazon sitesi guvenlimidir

Bozkurt 17 Kasım 2015

Amazon site olarak güvenlidir ama önemli olan satıcının güvenilir olması,

bir adet ürün almaktan sıkıntı yaşamazsınız gümrükte
aracı firmalar komisyon koyarlar

hypnoz 17 Kasım 2015

Merhaba ebay dan 299 $ dolara free Shipping kulaklık aldım. Satıcı paket uzerine 50$ yazdı ama fedex ile gönderi yapmış. Gümrüge takılır mı ? Ne kadar vergi çıkar ?

Bozkurt 17 Kasım 2015

Merhabalar, umarım sadece kutunun üstüne değil, kargo bandı üzeriine fiyatı yazmıştır. Özel kargo şirketleri genelde sıkıntı çıkarmakta ancak umarım çıkmaz, satıcının uyanıklığına bağlı

hypnoz 17 Kasım 2015

ne kadar vergi çıkar ?

umit 17 Kasım 2015

50 dolarsa vergi çıkmaması lazım herhalde:)

hypnoz 17 Kasım 2015

korkum şu ben satıcıdan gümrük problemi yaşamamam için 50 $ yazmasını istedim.. eğer diyorum yazmadıysa..300 $ olarak gönderdiyse..ne kadar gümrük çıkar..

umit 18 Kasım 2015

hocam %18 ile %20 arası bir vergisi var işte hesaplarsan tl 860 yapıyor vergisi de 172 tl civarı birşey çıkar. ürün elinize ulaştıktan sonra da buradan bilgi verirseniz sevinirim bende merak ediyorum bu tarz durumları sonucu ne olucak bilgi için lütfen.

Bozkurt 18 Kasım 2015

Bu tarz durumlarda işlev şu,
Siz düşük fiyat yazdırdınız ve satıcı gerçekten yazdı ise geçer.

Ancak ürünün görünüşü ve kargolanışı yazılan fiyatı yansıtmıyor ise Gümrük Muayene memuru sizlerden vergilendirmeden önce direk ödeme dekontu ister, ürün gerçek değer ve fiyatını yansıtmıyor diye

umit 17 Kasım 2015

Merhaba. Benimde sorularım var bu konularda ama öncelikle bu konuda özel kargo şirketleri sorun çıkarıyor demişsiniz neden acaba? ptt daha mı sorunsuz? ve satıcınun uyanıklığı dediğin kim oluyor tam olarak?

sivart 18 Kasım 2015

Merhaba ben elektronik eşya getirtmek istiyordum ( şahsi kullanım amaçlı ör: playstation4 yani 75euro üstü). amerikada yaşayan arkadaşım benim için alıp normal kutusu yerine kendisi kutulayıp (sanki 2. elmiş gibi) bana gönderse vergi ödermiyim ?

Bozkurt 18 Kasım 2015

Bunun bazı sıkıntıları var,
aldığında kutu içerisine not bıraksın, kardeşim ben aldım beğenmedim al sen kullan gibisinden samimi cümleler, ya da kargo üzerine playstation oyun cdleri falan yazıp gönderebilir. Bu gümrük memurunun elinde olan birşey. Hediye olayı bittiği için bu şekilde bir kargoya istediği gibi bakabiliyor ancak dediğimi yaparsa sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum. Kutu olabildiğine küçük olsun

umit 19 Kasım 2015

Bozkurt bey merhaba.
Benim bu yurt dışı daha doğrusu amazon ve ebay üzerinden alışveriş ile ilgili sorularım var aklımda. Mesela birkaç güne amazon’dan sipariş vericez 75 euro altı ürün alıcaz falan zamanla sistemi öğreniriz tabi ki ama sıkıntı yaşama ihtimaline karşı bunu aza indirmek için size e-mail, whatsapp, skype vs. üzerinden ulaşabilirmiyiz. yardımlarınızı bekliyorum.

sivart 19 Kasım 2015

Peki küçük bir kutu da hazırlayıp kutunun üzerine 68 dolar oyun ücreti yazıp gönderirse durum ne olur ?

umit 20 Kasım 2015

Bozkurt bey merhaba.
Benim bu yurt dışı daha doğrusu amazon ve ebay üzerinden alışveriş ile ilgili sorularım var aklımda. Mesela birkaç güne amazon’dan sipariş vericez 75 euro altı ürün alıcaz falan zamanla sistemi öğreniriz tabi ki ama sıkıntı yaşama ihtimaline karşı bunu aza indirmek için size e-mail, whatsapp, skype vs. üzerinden ulaşabilirmiyiz. yardımlarınızı bekliyorum.

umit 20 Kasım 2015

Merhaba
Hocam Amazondan ekran kartı alsam mesela 1 adet $200 + $45 Shipping & Import Fees Deposit to Turkey diyor. Bunun bana gelişi kargo olarak nasıl olur. Amazon kendi sistemi vergiyi hesaplıyor herhalde bunun parasını da alıyor. Bu şekilde bizim adresimize direk mi geliyor kargo firması ups kargo falan mı nasıl oluyor? Öyle değilse bahsettiği kargoya ek olarak Import Fees Deposit to Turkey sistemi ne işe yarar?

umit 22 Kasım 2015

cevap vermeyeceksiniz herhalde!

Bozkurt 23 Kasım 2015

Hocam, Amazon kendi bir vergilendirme sistemi geliştirmiş. Vergiyi oradan direk almaya başlamışlar. Amazona göre sizden ödediğiniz ücret dışında vergi ücreti alınmayacak.
Ancak size tavsiyem şudur, Ebay da ve aliexpress’te ekran kartları daha uygun fiyata buradan bakmanızı tavsiye ederim

umit 23 Kasım 2015

Hocam ekran kartı işini mesela demiştim örneklemek için:)
Aslında baktım da genel olarak ebay ve amazon’a ve hangi ürüne baksam pahalı geldi bana ebay. Amazon fiyatları baya düşüktü hatta amazondaki satıcıların kendi sitelerine girdim orda bile daha pahalıya satıyorlar amazonda ne oluyorsa sürüm hesabı herhalde fiyatlarını düşürmüşler hep.
Bide yukarıda sorduğum konuda bilginiz varmı? Bu gümrük vergisini amazon kendi alıp ödediği için benim ptt vs. gitmeme gerek kalır mı ürün direk adresime gelir mi bunu sormuştum. Bunuda son zamanlarda alışveriş yapanlar bilebilir herhalde.

Bozkurt 23 Kasım 2015

Amazon direk vergilendirme uyguladığı için sizin ekstradan gidip vergi ödemeniz gerekmez. Ha burası Türkiye yanlışlık karışıklık olur falan yazarlar dert etmeyin. Ödeme sayfanız ve kredi kartı ekstreniz ile gidip sildirebilirsiniz.

serkan_26 23 Kasım 2015

merhabalar alibaba.com.dan 50 adet ürün getirmek istiyorum toplam 90 dolar tutuyor vergiye dahil oluyormuyum.teşekkürler

Bozkurt 23 Kasım 2015

Ticari mahiyet anlamındadır. Cezalı ithalat vergilerine tabii olursunuz

Ali 23 Kasım 2015

Merhaba hocam, ebayden ayakkabi almak istiyorum 65 dolar + 28 dolar kargo fiyati. Gumruge takilir miyim? ve kargo fiyati dahil mi 75 euroya? tesekkurler!

Bozkurt 23 Kasım 2015

kargo fiyatı dahil değil 75 avro’ya

ayakkabılarda sıkıntı mevcut özellikle NİKE ayakkabılarda

http://bilgedefteri.net/yurtdisindan-ayakkabiya-vergi-sorunu.html

bu linkteki yazımı okuman gerek

Ali 23 Kasım 2015

Tamamdir cok tesekkur ederim!

Mesut Koca 24 Kasım 2015

Merhaba ben aliekspress üzerinden elektronik hobi amaçlı ürünler alacağım. 11 farklı ürün var ancak bazı ürünlerin adedi fazla misal bir tane sensör var 10 adet geliyor bu 10 adet sensörün toplamı 10 doları geçmiyor. Ledler var mesela 50 tane led 5 dolar flan böyle ürünler toplam maliyet 50 dolar civarında. Bunlar gümrükte sorun yaşar mı?

Suphi Türkoğlu 26 Kasım 2015

Merhabalar ben almayadan karayolu üzerinden toplamda 30 adet kesintisin güç kaynağı boyutunda serverlar getirmek istiyorum. Hepsi 2. el bunların. Bunun fiyatını neye göre belirlerler toplamda 1500€ geçer geçmez orada 2. eller çok uygun. Sıfır fiyatlarda uygun olduğu için 2. eli uygun veriyorlar.
Toplamda 1500€ aşmayan ürün getirebilir faturasını ibraz edersem en fazla %20 oranında vergi mi ödeyeceğim acaba?
Saygılar…

Bozkurt 26 Kasım 2015

Merhabalar,
Toplamda 1500 Euro’yu aşmayan ürün getirirseniz %20 vergi ödersiniz. Ancak ürün değerleri 1500 Euro’yu aşarsa ithalat rejim vergisi uygulanır ve çok pahalıya mal olur sizlere.
İkinci el ürünleri kendi kafalarına göre belirliyorlar sıfırının fiyatına göre belirliyorlar ancak genelde Türkiye fiyatından biraz aşağısını baz alıyorlar o yüzden ikinci elde fatura ya da satış sözleşmesi v.s alabiliyorsanız alın

mustafa 26 Kasım 2015

Merhabalar ben wish sitesinden bir telefon aldım ve yanındaufak tefek sşeyler toplam 64 dolar yaptı ve bir hafta sonra aynıtelefondan birtane daha ssipariş verdim 50 dolar civarı şimdi sorum su gumruge takilirmi veya takıldığı 7 gün önce takip numarasından baktım turkiyeye giriş yaptı ama öğün bugün ses seda yok acaba gumrugemi takıldı hiç biri gelmedi ürünün kargodada değişik lık yok herhangi bir hareket beni bilgilendirir semiz çok sevinecem

Bozkurt 26 Kasım 2015

Merhabalar, gümrüğe takıldığında kargo takipten görürsünüz. ve size tebliğde edilir zaten, keşke satıcı ile görüşseymişisiniz direk telefon olarak almasaydınız ama umarım takılmaz ihtimali düşük

mustafa 26 Kasım 2015

Tesekkur ederim şimdi yanı 75 dolar limitini aşmış oluyorum olemi bide ptt yoluyla idi şimdi takılırsa kargo takipten nasıl görebiliriz illa postayla tebigt gelmesini bekliyecem bilmem için

Bozkurt 27 Kasım 2015

limit dolar değil euro 75 avroyu aşmadınız ama telefon getirilmesi yasaklı ürün o yüzden kargo takip kodundan görebilirsiniz tebliğ beklemenize gerek yok

mustafa 27 Kasım 2015

Çok karışım bir durum isallah bir sıkıntı olmaz benimki farklı mağazalardan toplam 4 parça aldım ve biri telefonu bu 64 dolar yapmıştı ve bir hafta sonra bir telefon daha verdim 50 dolar civarı toplam beş parça oldu aldığım şeyler beş parça olduğu takılır felan yazıyordu biyerlerde veiİstanbul gitmem gerektiğini gümrük işlerini halletmek için ile okudum bu yerlerde şimdi takılırsa gerçekten olemi yapicam ve kargo takip nosunda sadece konum turkey şuanda turkiyede yazıyor 8 gundur ole takıldı gelen bise yazmiyor çok sıkıntılı bir durum gelirse işallah bidaha uğraşmamam böyle biselerle

Bozkurt 29 Kasım 2015

telefon her zaman için sıkıntı size ulaşmayabilir ürün çünkü yasaklı ürün, eğer telefon olduğu anlaşılmaz ise evinize gelir merak etmeyin yavaş ilerlemesi normal işlemlerin 5 parça falan değil hakkınızda limitlendirme yok onlar eski kanun

Bozkurt 29 Kasım 2015

ayrıca istanbula gitmenize de gerek yok size en yakın PTT şubesi bu durumu halleder

hans 28 Kasım 2015

merhabalar Ben çinden pocket bike getirtmek istiyorum 150 dolar bu ürün gümrükten geçer mi veya vergi ödeyipte almak istersem ne kadar mal olur acaba şimdiden teşekkür ederim .

Bozkurt 29 Kasım 2015

vergi ödeyerek alabilirsiniz

Batuhan Yılmaz 30 Kasım 2015

Yaklaşık 190 dolar değeride bir akıllı saat siparişi vermek istiyorum ancak TR ye giriş yaptığında ne kadar vergi ödemem gerekiyo

Bozkurt 3 Aralık 2015

Türk lirası ücreti üzerinden %20

ahmet 3 Aralık 2015

merhaba yurtdışından 5-6 adet toplamda 126$ civarı optik numaralı gözlük alcam DHL ile gönderilecek. Vergi vs sıkıntı çıkarmı direk evime teslim olur mu veya satıcıya ürün bedellerini 75 euro aşağısı yazmasını söylesem. biyol gösterin.

Bozkurt 3 Aralık 2015

satıcı yazmaz ve faturaya belirtmez ise vergi ödersiniz

Zafer Alparslan 5 Aralık 2015

Merhabalar.Yani istediğimiz üründen,istediğimiz kişi adına,istediğimiz kadar getirebilecek miyiz ? Ticari miktar kavramı artık kalktı mı ? Ayrıca 5 adet Cardboard malzemesi almıştık.Toplam 8.05 dolar falan.Daha önce (4-5 ay önce falan) yine 1 adet cardboard malzemesi almıştık.Ticariye girmez değil mi ? Umarım ticari miktar kavramı kalkmıştır.

Bozkurt 6 Aralık 2015

merhabalar, ticari miktar kavramı tam olarak kalkmadı ve kanun belirsizlikten ibaret, ancak sınırlamalar kalktı, istediğiniz kadar 75 avroyu geçmeyecek alışveriş yapabilirsiniz. ticari mahiyette olarak anlaşılmaması için azar azar alın

Zafer Alparslan 6 Aralık 2015

Peki teşekkür ederim.Şu an aldığım 5 tane üründen bir şey olmayacağını tahmin ediyorum (?) Başka bir sitede ise gümrüğün artık ticari miktara bakmadığına,zaten maliye bakanlığının vergisi kesilmemiş ürüne internet üzerinden satışında ürün başına 200 TL ceza kestiğini duydum.Sizin dediğiniz “azar,azar” kavramı ne kadar yani ? Bir de internet üzerinden satış yapmam için (Aliexpress’ten aldığım ürünleri) yasal olarak ne yapmam gerekli ?

Mystical 6 Aralık 2015

Merhaba yurtdışından gelen ürün kargo dahil 89 dolardı.kargo hariç 70 dolar.Cuma günü gümrüğe geldi.Aradığımda 75 euro üstü olduğu için beklediğini pzt gümrükle görüşebileceğimi söylediler.Pzt direkt geçe ihtimali var mıdır ürünün kargo hariç 70 dolar olduğunu nasıl anlatabilirim onlara. Tesekkür ederim

Bozkurt 11 Aralık 2015

kredi kartı ekstre ve ödeme sayfası ile

çağrı 6 Aralık 2015

ben bileklik getirmek istiyorum 14 renk her renkten 3 adet olmak üzere toplam 42 adet toplamda 45 dolar tutuyor bunun için herhangi bir gümrük vergisi öder miyim?

çağrı 6 Aralık 2015

aliexpress den sipariş edicem ve bilekliklerin kutuları havalı ticari ye girermi?

Bozkurt 11 Aralık 2015

fakrlı satıcılar ile yapın

Barış Tezcan 6 Ocak 2016

bende aynı durumdayım bileklik alıcam farklı satıcılarla kaçar tane göndermeliyiz ve gümrükte aynı adres olduğu için ticari mahiyet gibi bi şüphelenme olur mu nasıl yapmalıyız öneriniz nedir bileklik için şimdiden teşekkürler 🙂

Bozkurt 8 Ocak 2016

75 avro’yu geçmesin ürünlerin toplamı alın hocam sıkıntı değil ticari olarak anlışılması için 75 avro yu geçmesi lazım

atahan 6 Aralık 2015

merhaba ben figür koleksiyonu yapıyorum ve almak istediğim ürün bir Hot Toys ürünü almak istediğim figür 250 dolar gümrükte sıkıntı çıkmaması için ne yapabilirim

Bozkurt 15 Aralık 2015

Satıcıya durumu izah edin

B.Sezer Cetinkaya 14 Aralık 2015

merhabalar ben bi cok yerde araştırdım göz gezdirdim ama dj setuplarının gelip gelmediğiyle ilgili bi bilgiye ulaşamadım o yüzden size sormak istedim.250 dolar değerinde bi dj controller setupı 30 kiloyu geçmiyor vergisiyle dahil 860 lira yapıyor.Herhangi bir sıkıntı yapar mı?amazondan söyleyeceğim

Bozkurt 15 Aralık 2015

Vergisini ödeyip çok rahat alabilirsiniz ancak 30 kg kesinlikle geçmesin

İlker Alkaranli 21 Aralık 2015

merhaba, ben 50 dolarlık bir saat sipariş vermek istiyorum. bu saatin gümrükte takılma , vergi gibi bir sıkıntı yaşarmıyım? yaşarsam ürünü geri iade ederken herhangi bir ücret kesiliyormu. paramı geri iade alırmıyım? aliexpresten sipariş verecegim.

Bozkurt 22 Aralık 2015

takılmaz hocam, evet ücret alınıyor 40 TL iade ücreti

Şeyma 24 Aralık 2015

Merhaba,

Bir arkadaşım aliexpress’den önceki yıllarda aynı üründen birden fazla sipariş verdiği için bunu satıcı olarak algılamış (ki öyleydi :)) ve bir ton vergi borcu ödemişdi.
Ben yasal yollarla yurt dışından ürün getirip Türkiye’de satmak istiyorum. Faturada keseceğim. Ali express gibi sitelerden almaya düşünüyorum. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilir misiniz? Ya da en azından bu konuyu kime danışabilirim?

Teşekkürler.

Bozkurt 29 Aralık 2015

mail atınız

ibrahim 24 Aralık 2015

merhaba romanyadaki bi akrabam bana bi kac araba parcası göndermek istiyor.ben işi bilen birine danıstım dedigi 1.5 metre sınırı var dedi . daha dogrusu sınırları nelerdir 1 takım arac tamponu gibi düsünün para havale olcak o gönderecek getirme sansımız varmı uslü nedir

Bozkurt 29 Aralık 2015

30 kg sınırı var sadece

Bozkurt 29 Aralık 2015

http://forum.bilgedefteri.net/ alışveriş forumu kurduk arkadaşlar, yurtdışı alışverişi hakkında sorun ve sıkıntılarınızı buradan da iletebilirsiniz.

Hatice U 11 Haziran 2017

merhaba foruma uye olmaya da calistim ama hata veriyor 🙁 size bisey danismak istiyorum yurtdisindan kozmetik siparis getirmek istiyorum da. shipito hic kullanmadim, ancak sadece amerikaya gonderim yapan bir marka var ve 116 dolarlik toplu bir kozmetik (krem,yuz yikama urunu vb) siparis vermek istiyorum.shipito denilen araci siteyi kullanmayi dusundum. shipito kullanarak da airmail yoluyla (sanirim ptt oluyor bu) getirtmek istiyorum. Yalnizca shipito gumruk belgesini bizim duzenlememizi istiyormus. O belgeye icerik olarak kozmetik ve deger olarak 116 dolar yazarsam takilir degil mi? E peki, ne yazmaliyim? cok istiyorum ve cidden 1 senedir ugrasiyorum baska hicbir yol/kisi bulamadim. Araci siteler inanilmaz yuksek fiyatlar istiyor 🙁 ne yapmaliyim? Lutfen yardim! Tesekkurler.

Gökmen Demir 31 Aralık 2015

İngiltere den mont aldım 600 TL ye 100 tl gumruk bedeli odedim bedeni Ufak geldi değişim yapiliyormu yapılırsa gumruk işlemi nasıl olur eğer yapılamıyorsa ürünü iade edip tekrar yenisini sipariş etsem sıkıntı olurmu

Bozkurt 4 Ocak 2016

satıcı ile görüşün hocam iade değişim yapabilirsiniz.

Melissa 3 Ocak 2016

Butun kargo takıplerımde bu cıkıyorç TR sınırlarında ama ben PTT den goruntuleme yaptıgımda bos bır makbuz cıkıyor ? Anlayamadım
DestinationCountryTurkeyOrigin CountryChina2015-12-29 15:00MPC PMIH (KLIA) Item Posted Over The Counter to Turkey2015-12-29 11:00MPC PMIH (KLIA) Initial item information received2015-12-27 20:00ShenZhen Despatched from ShenZhen Yanwen Sorting Center2015-12-27 18:00ShenZhen Accepted at ShenZhen Yanwen Sorting Center

Bozkurt 4 Ocak 2016

bekleyin ülkeye giriş yaptığında görünecek

bora 4 Ocak 2016

merhaba;
alternatif 1: çin’den tablet aksesuarı ürün getirceğim yaklaşık 20 adet. ağırlığı da tamamı 150 kg’ı bulabilir. fatura değeri de 350 dolar gibi. bu durumda gümrük ile ilgili sıkıntı yaşar mıyım? ne yapmam gerek?

50 dolar toplam maliyeti var desem ne gibi problem olur mu?

alternatif 2: de yine 20 adet ürün ama toplam kg ı en fazla 40 kg.

teşekkürler

Bozkurt 4 Ocak 2016

30 kg fazlası yok

hasan 6 Ocak 2016

hocam yurtdışından 80 doları gecmeyen bir telefon alsan gelmesi için ne yapabiliriz..hiç mi yolu yok

Bozkurt 8 Ocak 2016

merhabalar satıcı ile konusun önce TR’ye hiç göndermiş mi ben size söyleyim

Mustafa 6 Ocak 2016

Merhabalar ben aynı üründen 8 adet alsam ve 75 dolar altında olsa ticariye girer mi ürünler bana ulaşırmı, veya 20 adet getirsem vergisini ödeyerek alabilirmiyim, cevaplarsanız sevinirim, konu çok faydalı olmuş teşekkürler.

Bozkurt 8 Ocak 2016

75 avro altında istediğiniz adet getirebilirsiniz

Melissa 13 Ocak 2016

Merhaba bir urunumde sikinti yasadim goruntuleme yapamiyorum 1 aydir. Dispute actim bugun geri donus yapilmis. Sanirim satici kabul etmis. Simdi nasil bir yol izleyebilirim ?
Odemeyi geri yaptimi ve ben gercekten onun guvenli biri oldugunu dusunuyorum bu sefer ondan takipli urun almak istiyorum dogrumu yapiyorum _(

Melissa 14 Ocak 2016

Merhaba bir urunumde sikinti yasadim goruntuleme yapamiyorum 1 aydir. Dispute actim bugun geri donus yapilmis. Sanirim satici kabul etmis. Simdi nasil bir yol izleyebilirim ?
Odemeyi geri yaptimi ve ben gercekten onun guvenli biri oldugunu dusunuyorum bu sefer ondan takipli urun almak istiyorum dogrumu yapiyorum _(

Bozkurt 14 Ocak 2016

merhaba melisa hanım,

sıkıntı yok iadeyi kabul etmiş satıcı, yüksek ihtimal üründe ona geri dönecektir zaten. İade 3-5 gün içerisinde kredi kartınıza yansıtılır.

Tavsiyem kargo kodunu mutlaka almanızdır

Melissa 14 Ocak 2016

Degerli yorumunuz icin cok tesekkur ederim. Peki urun Turkiye sinirlarinda dedi bana ama ben PTT ile gelmesini cok bekledim. Takipsiz yollamis sanirim kendide hatasini kabul ediyor. Eger urun olurda elime ulasirsa ben saticiyi magdur etmeden parasini tekrar nasil odeyebilirim ?

Bozkurt 14 Ocak 2016

tabii ki satıcı ile iletişimi koparmayın tekrar ona ödeme yaparsınız. isterseniz ürünü de iade edebilirsiniz.

Şöyle söyleyim size PTT dağıtıcıları özelleştirildi yani özel firmalara bağlı o yüzden teslim etmiyorlar bazen gelmeyedebilir yani

Melissa 14 Ocak 2016

Aaa oyle mi. Benim 7 urunumde takipsiz small paketlerde yani o zaman gelmeme ihtimali var .. Kotu oldu bu hepsine dispute acmalimiyim ? Kabul etmeyen olursa nasil bir yol izleyebilirim?

Bozkurt 14 Ocak 2016

benimde 40 parça ürünüm var gelmesini beklediğim, ancak bende kargo takipleri mevcut. bazıları geldi teslim edildi ama bazıları hala gelmedi. Kargo takip numarasından bakıyorum gelmiş PTT şubesinde görünüyor gidiyor alıyorum niye getirmediniz diyorum. Abi getirmişler hatta not bırakmışlar diyor ama tabii ki hepsi fiyasko not bırakma falan yok, kargoyu hiç ediyorlar. Şikayet ettim ama özel firmalarda oldukları için PTT’yi bağlayıcı bir durum yok.

Umarım sorunsuz gelirler ürünleriniz. Gelmez ise dispute açabilirsiniz ürün ulaşmadı takip kodu yok diye. Kabul ederler çünkü takipsiz ürün yolladıkları için site yönetimi sizleri haklı bulacaktır melisa hanım

Melissa 14 Ocak 2016

Parayi odemeyi kabul ettikten sonra feedback istiyorlar . Para yatinca mi geribildirim yapmaliyim ?
Bu arada cok tesekkur ederim iyiki varsaniz,en bastan sona kadar sikintili sureci dogru kisilerle paylastigim ve guvenilir bilgi aldigim icin cok memnunum ne kadar tesekkur etsem az

Bozkurt 14 Ocak 2016

Değerli ve güzel yorumunuz için gerçekten teşekkür ederim melisa hanım,

Feedback isterler evet satıcı onay verdikten sonra dönüşü yoktur isterseniz hemen de yapabilirsiniz feedback’i. Ben genelde satıcı onayından sonra hemen yaparım çünkü gerçekten takdire şayan bir davranış onlardaki biz gittigidiyordan ürün aldımı satıcıya iade için elimizden gelen tüm çabayı sarf ediyorken onlar kıtalar arası üründe sıkıntı çıkarmıyorlar. İlginiz için tekrar teşekkür ederim

Güldem 27 Nisan 2016

Ebay amazon gibi sitelerde alıcıyı korumak için, ürün kullanıcıya ulaştığında firmalara ödeme yapıyorlar diye bir yazı okumuştum. Bu sebeple teslim tarihi geçikmiş ürüne itiraz edip, para iadesi isteme şansınız var. Ürün size sonrasında gelse ve siz paranızı geri almış olsanız da, satıcıya tekrar ödeme yapmanız gerekmiyor, burada sizin zaman maduriyetiniz karşılanıyor. (geç gelen pizzadan alınan ücretsiz pizza gibi 🙂 )

Adres yanlış olmadığı sürece, ürün tarafınıza ulaşacaktır. sadece süre konusunda vaktiniz varsa beklersiniz, yoksa para iadesi ya da yeni ürün gönderimi istersiniz.

feedback konusunda ben genelde kendimi korumak için ürünü aldıktan sonra yapıyorum.

Ayrıca alım yaptığınız siteler önem arz eder.

Hakann 17 Ocak 2016

Peki 60 Euroyu geçmiş bir tablet alsam yurtdışından bunun %20 vergisini ödeyip alabilirmiyim?

Bozkurt 17 Ocak 2016

75 avro demek istediniz herhalde alabilirsiniz.

Hakann 17 Ocak 2016

yani 75 avro üstünde tablet alırsam gümrük vergisini(%20) ödemek koşuluyla alıcam doğru mu anladım

Bozkurt 17 Ocak 2016

aynen hocam…

yılmaz 1 Şubat 2016

Merhaba bir sorum olucaktı benim amerikada akrabam var ben intel i7 işlemci getirtcem en az 10 tane ve 10 tanede ana kart hafif oldukları için 30 kg geçmez kargoyla göndertcem gümrüğe takılır mı, takılmaması için ne yapabilirim, takılırsa vergisi yüksek mi olur slmlar..

Oğuz Han 15 Şubat 2016

75 avro üzeri bi alışveriş yapacağım ve sivasta yaşıyorum. Simdi ürün sivas ptt ye gelecek ve ben ordan vergisini odeyip alabilirmiyim ?

Bozkurt 15 Şubat 2016

aynen

Dengesiz Lemur 20 Şubat 2016

merhaba. amerikadan bir ürün alacağım. ürünü internet sitesi yerine orada yaşayan bir arkadaşla mağazadan aldırıp kargoya verdirsem yine vergiye tabi olur mu ? bu arada ürün 200 dolar civarı. teşekkürler…

Bozkurt 21 Şubat 2016

olma ihtimali yüksek. yine fiyat belirtmesi gerekir

Görkem 13 Mart 2016

Sa ben gebze /Kocaeli de oturuyorum kolay gelsin benim babam cezayire calışmaya gidiyor bende babama laptop aldırmayı düsünüyorum kendisi ucakla gelip gidicek 75 auro vermesi gerekiyormu yoksa her ay bu ücret alınacakmı simdiden tesekkürler

Bozkurt 15 Mart 2016

Yok olayı yanlış anlamışsınız bu sadece kargo olarak gelenlerde yolcu beraberinde farklı

berkan 24 Mart 2016

Selamlar Bozkurt.
Yazi ve yorumlarin degerli. Benim de bir sorum olucak.

Suan Asyadayim, burdan kiyafet getirip turkiyede satmak gibi bir dusuncem var. Tamamen ticari amacla olucak. Aldigim urunler 75avro yu gecer. Yaklasik 1000$ gibi bir yatirim yapicam.

Soru 1: Faturam yanimda olucak ama ucakla gelecegim icin, kisisel esyammis gibi yanimda getirebilir miyim?
Soru 2: 30kg yi gecerse ne olur? Urunu Turkiyeye sokma imkanim olmaz mi?
Soru 3: Eger is tutarsa asya dan surekli kargo gelicek, vergisini odeyip (%20) isleme devam edebilir miyim? Getirme siniri var midir? Adet ve kg olarak?

Tesekkurler

Bozkurt 24 Mart 2016

Merhabalar,
Kişisel eşyanız olarak gösterebilirsiniz. Yolcu beraberinde gelen eşyaların toplam değeri 450 Avro’ya kadar olan eşyalara vergi yazılmamaktadır. Bu limiti aşması durumunda 1500 avro’ya kadar ise %20’lik bir vergi ödeyerek getirebilirsiniz. Şimdi eşyalar kaç parça ne ne kadar bilmiyorum ama sayılı ürünler ise kendi eşyanız gibi geçirebilirsiniz.

Ticari mahiyetle bu işi yapmanız için ithalat yapabilecek bir şirketinizin olması lazım. Süreklilik arz edeceği için sıkıntı çıkar

Chicagokekosu 14 Nisan 2016

Merhaba , yurt dısinda ( ab üyesi ) çekilişe katıldım ve pc hediye ediyorlar . Değeri 2800€ gümrük vergisini muhtemelen ben ödüyecem , ne kadar öderim .

Murat Tunç 11 Mayıs 2016

Merhaba her alışveriş te aynı üründen 4beş adet getirtsem sıkıntı olurmu fiyatları on 20 dolar

Bozkurt 11 Mayıs 2016

Merhabalar 75 avroyu geçirtmeyecek şekilde alırsanız sıkıntı çıkmaz bu konu Hakkı’nda sitemizde güzel bir konu var incelemenizi öneririm

Halil Efe 12 Mayıs 2016

bozkurt bey merhaba, soracağım soruyu daha önce sormuşlar ama yanıtlarını bulamadım o yüzden tekrar soracağım kusura bakma lütfen. 75 euro limitine kargo fiyatı dahil ediliyor mu mesela ürün fiyatı 74 euro kargo bedeli ise 30 euro =104 euro yaptı sıkıntı çıkar mı ?

Bozkurt 13 Mayıs 2016

Merhaba hocam,
Sıkıntı çıkmaz hocam 75 euro limitine kargo dahil değildir.
Örneği 70 euro ürün fiyatı + 30 euro kargo çıkıyorsa 75 euro limitini aşmış olmuyorsunuz. Çünkü kargo sınırlandırmaya dahil değil.
Ancak bazen bazı ürünlerde şu şekilde aksilik oluyor. Satıcı kargo fiyatını ayrıca belirtmiyor kutu üzerinde o yüzden PTT şubesi onu gerçek fiyatı sanıp vergi yazabiliyor. Ödeme sayfanızın çıktısı ile en yakın PTT şubesine gidiyorsunuz vergiyi ödemeden çıktıyı göstererek kargo fiyatının ayrı olduğunu belirtip alıyorsunuz

Halil Efe 13 Mayıs 2016

Çok sağol usta. Ben yaklaşık 3 aydır düzenli olarak amerika almanya ve ingilteren şekerleme getirtiyorum bu zamana kadar bi sıkıntı çıkmadı ama bir süre sonra izlemeye takılırmıyım acaba devlet bana para sınırını aşmadıkça bi hak tanımış ama düzenli olarak getirdiğim için bir süre sonra problem çıkartırlar mı sence ?

Bozkurt 13 Mayıs 2016

Merhabalar, güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

Yurt dışından bende sürekli ve düzenli alışverişler yapıyorum hiçbir sıkıntı çıkmadı, yasaklı ürün olmadığı müddetçe sıkıntı çıkmaz aynı şekilde devam ediniz

alper 15 Mayıs 2016

ben ebayde live demo ünit telefon gördüm yani teşhir telefonu hani turkcellde stand telefonları olurya onlardan gördüm fiyatıda çok ucuz sadece şebekesi yokmuş acaba alsam gümrükten geçer mi

Bozkurt 18 Mayıs 2016

hat girişi var mı

Yagmur 26 Mayıs 2016

Merhabalar!
Yurtdışından 3 tane gözlük satın almak istiyorum ama bunlardan ikisi tamamen aynı ürün. İlk olarak bu ticari mal sayılır mı? Ve 75 € bu 3 ürünün toplamı mı olmalı? Yoksa gözlük başı fiyattan mı 75€ olarak değerlendirilecek? Gümrük çağrı merkezini aradığımızda aynı üründen iki tane olursa kesinlikle ticari mal olacağını söylediler. Ve ürün başına 75€ üzerinden değerlendirileceğini söylediler. Ama emin olamadık. Sizin de görüşünüzü bekliyoruz. Ürünlerin fiyatı 38€,38€,32€.

Bozkurt 31 Mayıs 2016

Merhabalar, 75 euro’yu geçmeyen siparişlerde adet önemi yoktur.
75 avro altı ürünlerde ticari mahiyet gözetilemez. Örneğin 75 avro’ya ben 100 tane kolye alabilirim.

Madasret 30 Mayıs 2016

Merhaba. Ben 7 parça toplam 56 dolarlik ürün aldım. Fakat gumruge takıldı. Ticariye giriyor dendi ve ücret istendi.ödemeden geri gönderdim. Daha önce defalarca aldım bir sorun çıkmadı. Neden böyle birşey olmuş olabilir? Tekrar alsam yine aynısı olurmu?

Bozkurt 31 Mayıs 2016

Merhabalar,
Gümrük memurunun cahilliği, sizin ise araştırmama nedeniniz.

75 avro altında istediğiniz adette ürün getirebilirsiniz. Ticari mahiyet gözetilemez

alparslan mazı 16 Haziran 2016

hocam ben yurtdışından bir buzdolabı getirmeyi düşünüyorum. 1300-1400 dolar civarında. burdada satışı var lakin adamlar aynı buzdolabının 50 litre eksik, 2010 yılından kalmış ve inox olanına 5000 lira istiyorlar. ancak benim alacağım 2015 model full çelik 50 litre daha fazlası 3500 liraya geliyor. yanlız vergi ne kadar öderim benim için bu önemli. teşekkürler.

Misafir bey 23 Haziran 2016

Merhaba. Yurtdışından bizzat yanımda ürün getirmek istiyorum. Değeri 1500 Euro’yu geçiyor. Bununla ilgili sıkıntı yaşar mıyım?

Raşit Tuncer 8 Ağustos 2016

Arkadaşım ben aliexpres üzerinden katlanır elektrikli bisiklet almayı düşünüyorum.Ürün kargo hariç 900 dolar kutu ağırlığı 28 kg diyor satıcı.Ben şimdi bunun vergisini ödeyip gümrükten alabilirmiyim yoksa elektrikli bisiklet olduğu için sorun olurmu?350W bu arada.Yada satıcıya söylesek fatura ve kutu üstünde elektrikli olduğuna dair bir yazı resim bulundurmasak sadece katlanır bisiklet yazdırsak sonradan kaçakçı durumuna düşermiyiz?
2.sorum üsteki sorum sorun olursa sadece elektirikli bisiklet kiti 650 dolar fiyatı kutu ağırlığı 9kg. satıcı düşük değer yazarım diyor 70 dolar fatura yazdırsak gümrükte takılma olasılığı olurmu?

Ugur Demirpek 12 Ocak 2017

dostum kolay gelsin benim kargo hakkında bana yardımcı olurmusun kargo uçak ile geliyor ve 8 gün falan oldu ne zman gelir ve kozmetik ürün almıştım ben 12 adet hepsi 50 gr ufak 35 euro ayrıca sence kesin olarak gümrükte takılırmı geçme ihtimali nedir yada kargo takılırsa ne yapıcam şimdiden teşekkür ederim.

2017-01-05 02:15 India (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received)
2017-01-04 14:31 India (Yurt Disi), Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb)
2017-01-04 14:31 India (Yurt Disi), Gumruge sevk edildi, Send item to customs (Otb)
2017-01-04 14:31 India (Yurt Disi), Gonderi gumrukten geri alindi (Giden), Return item from customs (Otb)
2017-01-04 14:31 India (Yurt Disi), Gumrukce bekletilme nedeni kaydi, Record item reason for retention by customs (Otb)
2017-01-04 14:31 India (Yurt Disi), Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi, Receive item at office of exchange (Otb)

Bozkurt 12 Ocak 2017

ayın 5 inde çıkış yapmış 15i gibi falan gelmesi lazım hocam

Hatice U 11 Haziran 2017

merhaba, hala buralarda misiniz benim de sormak istedigim biseyler vardi ama? yardimci olabilir misiniz?

Bozkurt 12 Haziran 2017

Diğer yorumunuza cevap verildi

Halime Aynaci 12 Kasım 2017

Merhaba Abd den ürün getirticektim giyim ayakkabi ve çanta içerikli toplam 7 ürün 924 $ total bedeli vergisi nasıl olur gümrük de takılma olayi nedir biraz bilgilendirebilir misiniz

Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...