YouTube Tehlikesi!

YouTube Tehlikesi! YouTube Tehlikesi! vintage youtube icon by pannpann2 e1271198327374

İnternet çağımızın en büyük icatlarından birisi olarak görülüyor. Gerek iş için gerek özel olarak birçok işlemin gerçekleştirildiği internet ortamı son zamanlarda yaşanan güvenlik açıkları ile kullanıcıları korkutuyor. Özellikle yaşanan siber saldırılar site yönetimlerini zor durumda bırakıyor. Bu durumun son kurbanı YouTube oldu. 

Dünya genelinde en büyük video paylaşım ağı olarak bilinen YouTube bünyesindeki videolar bugünlerde güvenlik açısından sakıncalı durumlar içeriyor.
Bilindiği gibi YouTube bir süre önce Google tarafından satın alınmıştı. Popülerliği gün geçtikçe artan video ağı oldukça büyük bir kitleye hizmet vermeye devam ediyor. Her platformda paylaşılabiliyor olması site açısından güzel bir şey olsa da olumsuz sonuçlarda doğurabiliyor.

youtube-463842675 YouTube Tehlikesi! YouTube Tehlikesi! youtube 463842675 1024x576

Peki YouTube‘daki güvenlik açığı nasıl ortaya çıkıyor?
Gelişen teknoloji sayesinde akıllı telefonlarda bulunan servisler artmaya devam ediyor. Bunlardan birisi de sanal asistan uygulaması. YouTube‘da izlenen videoların içerisindeki kelimeler işte bu noktada güvenlik açığına neden oluyor ve sesli asistanı ele geçirme tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor.
Kötü niyetli kişiler ve yazılımlar internet kullananların adeta kabusu haline geldi. Çok basit bir işlem sonucunda dahi virüsler sistemi ele geçirebiliyor. YouTube videoları ise artık kişileri zararlı internet sitelerine yönlendirmek için kullanılıyor. Videoların içine eklenen kelimeler cihaz sahipleri adına arama yapabilme, mesaj atabilme hakkını karşı tarafa verebiliyor.
İstenmeyen durumları engelleme yöntemleri arasında sanal asistanları devre dışı bırakmak ve ses ile aktifleşme özelliğini kullanmamak sayılabilir.
YouTube son dönemde yaşanan terör saldırıları hakkında paylaşılan görüntüler içinde bir çalışma başlatmıştı. Rahatsız edici içerikleri engellemek adına algoritmalar geliştiren şirket bu sayede şikayet konusu olan birçok paylaşımın anında kaldırılması ile oluşabilecek sorunların önüne geçti. Aynı zamanda çalışanların üzerindeki yük hafifletildi, şiddet ve terör içerikli yayınların engellenmesi kolaylaştırıldı.[adsx]