CyberPanel Ek IP Ekleme ve Tanımlama

CyberPanel Ek IP Ekleme ve Tanımlama CyberPanel Ek IP Ekleme ve Tanımlama cyberpanel ek ip ekleme 810x417

Cpanel ücret politikasını değiştirdikten sonra, kullanıcılar yeni ve ücretsiz panel arayışına girdi ve maalesef kullanıcıların bu arayışı devam ediyor. Cpanel alternatifini tam anlamıyla bulmak oldukça zor. Ancak ufak tefek işleri halletmek ya da daha küçük işletmeler için alternatifler bularak ek masraftan kurtulmak kolay.

Cpanel belirli domain sayısına istinaden ek ücret istediği için, ufak çaplı siteleri ya da kendinize ait projeleri CyberPanel ile sorunsuz kullanabilirsiniz.

CyberPanel ek ip ekleme işlemi maalesef panel üzerinden şuan için yapılmıyor. SSH ile bağlanıp yapmanız gerekiyor.

CyberPanel Ek IP Ekleme ve Tanımlama

1.ADIM

SSH’ye giriş yapıyoruz.

 cd /etc/sysconfig/network-scripts/
ls -a 

2.ADIM Yukarıdaki kod dizinlerini sırasıyla çalıştırıyoruz. Karşınıza aşağıdaki gibi dosya ve klasörlerin olduğu liste gelecek

CyberPanel Ek IP Ekleme ve Tanımlama CyberPanel Ek IP Ekleme ve Tanımlama CyberPanel Ek IP Ekleme ve Tanımlama cyberpanel ek ip ekleme

CyberPanel Ek IP Ekleme ve Tanımlama

3.ADIM Yukarıdaki fotoğrafta kırmızı ile işaretlediğim ifcfg-ens32 her sunucuda değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak ifcfg-eth0 şeklinde oluyor. Bu dosya ana ip adresinizin bilgilerinin yazdığı dosyadır. Bu dosyadan bir kopya oluşturacağız.

 cp /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0 /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0:1

4.ADIM Yukarıdaki kodların sonunda bulunan ifcfg-eth0 ve ifcfg-eth0:1 yazan alanı sizde hangi isimle yazıyorsa onunla değiştirip kodu çalıştırıyoruz. Yukarıdaki kod sayesinde ana ip adreslerimizin yazılı olduğu dosyanın bir kopyasını oluşturuyoruz.

nano /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0:1

5.ADIM Yine bu kodun sonundaki alanı sizde yazan dosyanın adı ile değiştiriyoruz ve çalıştırıyoruz kodu.

Kopyaladığımız dosyamızı şimdi açmış oluyoruz ve düzenleme işlemi yapacağız.

IPADDR=192.168.1.2
GATEWAY=192.168.1.1
6.ADIM Yukarıdaki gibi bir alan göreceksiniz düzenleme esnasında buradaki bilgileri, eklemek istediğiniz ip adresinin bilgileri ile değiştireceksiniz ve dosyada yaptığınız değişiklikleri CTRL+O kombinasyonu ile kayıt edeceksiniz.
Daha sonra yaptığımız değişikliklerin aktif olması için
service network restart
7.ADIM Komutunu çalıştırarak NetWork servisini resetliyoruz.

OpenLiteSpeed Panelinden Eklenen IP Adresini Siteye Tanımlama

Şimdi OpenLiteSpeed paneline giriş yapıyoruz.
CyberPanel Ek IP Ekleme ve Tanımlama CyberPanel Ek IP Ekleme ve Tanımlama CyberPanel Ek IP Ekleme ve Tanımlama cyberpanel ek ip ekleme 2 e1567443125367

CyberPanel Ek IP Ekleme ve Tanımlama

Yukarıda gördüğünüz gibi menüden LISTENERS sekmesine tıklıyoruz ve açılan pencerenin sağ tarafında bulunan “+” işaretine tıklıyoruz.
CyberPanel Ek IP Ekleme ve Tanımlama CyberPanel Ek IP Ekleme ve Tanımlama CyberPanel Ek IP Ekleme ve Tanımlama cyberpanel ek ip ekleme 3 1024x420

CyberPanel Ek IP Ekleme ve Tanımlama

Yukarıdaki fotoğrafta görüdüğünüz gibi açılan pencereden yeni ek ip adresimizi seçip sayfada başka değişiklik yapmadan kayıt ediyoruz.
Daha sonra tekrar LISTENERS sayfasına dönerek yeni eklediğimiz ip adresine tıklıyoruz. açılan sayfanın alt kısmında bulunan Virtual Host Mappings alanına ip adresini tanımlamak istediğimiz internet sitesini seçiyoruz.
Tüm olay bu kadar. Artık yeni ip adresiniz tanımlanmış olacak. Anlatılanlar sizlere zor gelebilir. Ben hiç bilmeyen kullanıcılar için detaylı açıklamalar yaparak anlattım. İşlem çok basit. Şimdi başlasanız 10 dakika sonra ip adresinizi eklemiş olursunuz.
Selametle…