Yazıcı Sürekli Çıktı Alıyor Sorunu

Yazıcı sürekli çıktı alıyor Yazıcı Sürekli Çıktı Alıyor Yazıcı Sürekli Çıktı Alıyor Sorunu yazici problemi

Yazıcılar evde de kullanımı oldukça faydalı olan cihazlardır. Ancak düzenli olarak kartuş dolumu yaptırılması gerekenlerden tutunda uzun yıllar herhangi bir dolum yapmadan kullanılabilen çeşitleri de mevcut. Genellikle bireysel bilgisayar kullanıcıları yüksek miktarda para vererek uzun yıllar dolum gerektirmeyen yazıcılar almazlar. Dolum gerektirenlerde ise yazıcı sürekli çıktı alıyor diye bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Özellikle birden fazla kullanıcının ağ sistemi ile kullandığı yazıcılarda bu problem yaşanır.

Sürekli Çıktı Alan Yazıcı Problemine Çözüm

Düzenli olarak çıktı alma probleminden kurtulmak için yazıcının bağlı olduğu bir bilgisayar üzerinden yazdırma komutlarını silmemiz sorunun çözümü için yeterli olur. Eğer yazıcı birden fazla bilgisayarda kullanılıyor ise tüm bilgisayarlarda bu işlemin yapılması sorunlu bilgisayarı bulana kadar en iyi çözüm olur.

Çözüm Adımları

Yazdırma komutlarını silerek yazıcı sürekli çıktı alıyor probleminden kurtulmak için şu yolları izleyin;

  • Bilgisayarım üzerinden C diskine ve Windows dosyasına gelin,
  • Buradan görünen dosyalar içerisinde sırasıyla System32 ve Spool dosyalarına girin,
  • En son olarak ise PRINTERS dosyasını bulun ve silin. Yapacağınız işlem sorunun çözümü için yeterli olur.
  • Bu işlemi yaparken izin verilmiyor ise servisi kapatmanız gerekiyor.

Yazıcı fazla çıktı alıyor Yazıcı Sürekli Çıktı Alıyor Yazıcı Sürekli Çıktı Alıyor Sorunu yazici durmadan cikti 1024x783

Servis Kapatma İşlemi

Kapatmak için öncelikle Başlat ve Çalıştır yollarını takip ederek çıkan arama bölümüne ‘’services.msc’’ komutunu yazın. Burada çıkan Print Spooler servisi üzerine sağ tık yaparak Stop seçeneğini seçin. Bu işlemi yaptıktan sonra bir önceki PRINTERS dosyasını silme işlemini tekrar yaparak yazıcı sürekli çıktı alıyor probleminden kurtulabilirsiniz. Servis ayarlarına ulaşmak için ikinci bir yöntem ise bilgisayarım üzerinde sağ tık yaparak Yönet seçeneğini seçmeniz yeterli olur.

Sorun Devam Ediyorsa

Tüm işlemleri yapmanıza rağmen sorununuz hala devam ediyorsa öncelikle işlemleri yaparken bilgisayarınızda çıktı alma işlemi olmadığından emin olun. Daha sonrasında ise güncel yazıcı driver’ı bularak yükleme yapmanız sorunun ortadan kalkması için yeterli olur. Çok az yaşanan bir durum olsa da tüm bu işlemlerin yapılmasına rağmen sorun devam edebilir. Bu durum karşısında genellikle problem bilgisayar ile yazıcı arasında bağlantı kuran kabloda oluyor. Bu kablonun değiştirilmesi sonrasında sorun tamamen ortadan kalkmış olur.[ads2]