Yahoo Soruşturma Başlatıyor!

Yahoo Soruşturma Başlatıyor! Yahoo Soruşturma Başlatıyor! Yahoo home page 1

Dünyaca ünlü arama motoru Yahoo’nun gündemi bu aralar biraz karışık ve aynı zamanda sıkıntılı bir süreç geçiriyor. Kısa üre önce açıkladığı siber saldırı olayının ardından hem Verizon cephesinden hem de borsadaki hisse senetlerinden haberler geldi.

ABD merkezli teknoloji şirketi Yahoo geride kalan günlerde bir açıklama yapmış, bir milyar kullanıcıya ait hesap bilgilerinin çalındığını duyurmuştu. Duyurunun ardından haberlerde peşi sıra gelmeye başladı.

Yahoo’nun hem 2014 yılında hem de 2013 yılında siber saldırıya uğradığı artık biliniyor. 2014 yılında bilgisayar korsanlarınca gerçekleştirilen siber saldırı olayında 500 milyon kullanıcıya ait bilgiler çalınmış, bunlar arasında telefon bilgileri ve doğum tarihi gibi detayların yer aldığı ancak finansal bilgilerin zarar görmediği anlaşılmıştı.

2013 yılında yapılan saldırıda da aynı şekilde bilgilerin çalındığı ancak finansal bilgilere zarar gelmediği belirtildi.

yahoojustinsullivangetty Yahoo Soruşturma Başlatıyor! Yahoo Soruşturma Başlatıyor! yahoojustinsullivangetty

Şu andaki durum ise şirketin Verizon ile olası anlaşmasını da kapsıyor. Analistlerin yorumuna göre ikinci siber saldırı olayının duyulmasının ardından Verizon tarafından Yahoo’nun ana web işletmeleri için yapılan teklif tekrar gözden geçirilebilir. Hisse senetleri kanadına bakıldığında ise yüzde 2.7 oranında bir düşüş yaşandığı göze çarpıyor.

Yahoo’nun dünya çapında oldukça yüksek bir kullanıcı sayısına sahip olduğunu söylemek mümkün. Dolayısıyla yaşanan bu tatsız olayların büyük bir kitleyi etkilediği anlaşılıyor. Şirketin potansiyel bir ihlal nedeniyle uyarılması sonucunda uzmanlar tarafından olayın ortaya çıktığı da bir başka konuşulan konu. Amerikan medyası haberle yakından ilgileniyor.[ads2]

2014’te 500 milyon, 2013’te ise 1 milyar kullanıcıya ait bilgilerin çalındığının öğrenilmesi sonucunda gündem bir anda değişti. Yahoo’nun bundan sonraki süreçte ne yapacağı merakla bekleniyor. Kullanıcıların hesaplarına erişim sağlayan sahte çerezlere yönelik şirketin bir soruşturma başlatacağı söyleniyor. Teknoloji şirketinin 2013’teki siber saldırının ‘devlet destekli’ bilgisayar korsanlarınca yapıldığına inandığını söylediğini de belirtelim.

 

Kaynak:Bloomberg L.P.