Yahoo 1 Milyar Kullanıcının Hesap Bilgilerinin Çalındığını Açıkladı!

Yahoo 1 Milyar Kullanıcının Hesap Bilgilerinin Çalındığını Açıkladı! Yahoo 1 Milyar Kullanıcının Hesap Bilgilerinin Çalındığını Açıkladı! gsmarena 002 1

Yahoo dünya çapında tanınan ve en sık tıklanan portallardan birisi. Stanford üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan portal son dönemde siber saldırılar hakkındaki açıklamalarıyla gündemde.

Dünyaca ünlü ABD merkezli teknoloji şirketi Yahoo geçtiğimiz günlerde bir açıklama yayınladı ve 2013 yılına ait bazı bilgileri paylaştı. Açıklamada ‘devlet destekli’ bilgisayar korsanlarının 2013 yılında 1 milyar kullanıcının hesap bilgilerini ele geçirdiği yer aldı.

Yahoo yaptığı yazılı açıklamada 1 milyar kullanıcının e-posta adresleri, gizli bilgileri ve telefon numaraları gibi kayıtlarının devlet destekli korsanlarca çalındığı, ancak finansal bilgilerin zarar görmediği ifade edildi. Şirket tarafından paylaşılan bu haber gündeme bomba gibi düştü ve Amerika basınında tartışmaların başlamasına neden oldu.

yahoo_logo_big_ap Yahoo 1 Milyar Kullanıcının Hesap Bilgilerinin Çalındığını Açıkladı! Yahoo 1 Milyar Kullanıcının Hesap Bilgilerinin Çalındığını Açıkladı! yahoo logo big ap e1481804347159

Daha öncede Yahoo bir açıklama yapmış ve 2014 yılına ait siber saldırı olayını kamuoyuna duyurmuştu. 2014’deki saldırıda 500 milyon kullanıcının hesap bilgilerinin çalındığı belirtilmişti. 2013’te yaşanan siber saldırıdaki gibi kullanıcıların hesap bilgileri, telefon numarası, doğum tarihi ve karıştırılmış şifrelerinin ele geçirildiği, finansal bilgilerin ise çalınmadığı açıklanmıştı.

Yahoo son yıllarda başına gelen siber saldırılar sonucunda Amerika Birleşik Devletlerinde konuşulan konular arasına girdi. Hatta bu durum şirketin yapacağı anlaşmaları dahi etkiledi. ABD merkezli Telekomünikasyon şirketi Verizon ile Yahoo bir süre önce masaya oturmuş, Yahoo’nun ana işletme birimleri için görüşmelere başlanmıştı. Verizon 4.8 milyar dolarlık teklif yapmıştı. Ancak siber saldırı olayının duyulmasının ardından Verizon cephesinden bir açıklama gelmiş, anlaşma koşullarının tekrar görüşülebileceği ifade edilmişti.

Yahoo ilk kurulduğu dönemde arama motoru olarak hizmet verse de zaman içerisinde e-posta, anında ileti vb servislerle kullanıcılara yönelik hizmetlerini geliştirmişti. Ayrıca Yahoo Messenger‘da kullanıcılar tarafından ilgi gösterilen uygulamalar arasında yer alıyor. Son yaşananlar ise şirketin borsadaki hisselerinin de düşmesine neden oldu. Gelen bilgiler hisselerin yüzde 2.7 oranında değer kaybettiğini gösteriyor.

 

Kaynak:Ntv.com.tr

[ads2]