Windows Gezgini Çalışmayı Durdurdu Hatası ve Çözümü

windows gezgini Çalışmayı durdurdu hatası Windows Gezgini Çalışmayı Durdurdu Hatası ve Çözümü Windows Gezgini   al    may   Durdurdu Hatas   nas  l

Windows Gezgini Çalışmayı Durdurdu Hatası ve Çözümü

Bilgisayar hataları üzerine hazırlamış olduğumuz yazı serimize devam ediyoruz. Bu yazımızda Windows Gezgini Çalışmayı Durdurdu Hatası veya Explorer.exe çalışmayı durdurdu hatasının üzerinde duracağız. Bu hatanın birden fazla nedeni olabilir. Bu hataları aşağıda sıraladık.

  • Ekran kartınızın sürücülerinde sorun olabilir.
  • Windows 7 sistem dosyalarında sorun olabilir.
  • Bilgisayarınızda bir virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir.
  • Uyumsuz bir antivirüs yazılımı veya sistemle entegre çalışan bir yazılım buna sebep olabilir.

Windows Gezgini Çalışmayı Durdurdu Hatası ve Çözümü

Eğer sorun ekran kartınızdaysa ekran kartınızı güncelleyebilirsiniz. Bunun için bilgisayar marka ve modeli ile aratarak bulabilirsiniz. Veya ekran kartı marka modelini biliyorsanız geliştirici web sitesinden indirebilirsiniz.

Windows dosyalarınızda hasar olabilir. Bu nedenle de sistem dosyalarınızı onarmanız gerekebilir. Bunun için aşağıdaki komutları izlemelisiniz.

BaşlatÇalıştır veya Windows+R tuşlarına birlikte basarak Çalıştır ekranını açınız. Bu ekrana CMD yazınız ve aşağıdaki komutları yazınız.[ads2]

SFC /scannow

Eğer buraya kadar sorun çözülmediyse hata koduna bakınız. Aldığınız hatanın detayları aşağıdaki şekilde ise talimatları takip ediniz.

Hata tam olarak şöyle:

Windows Gezgini çalışmayı durdurdu

Windows soruna çevrimiçi çözüm arayabilir ve programı yeniden başlatmaya çalışabilir.

Çevrimiçi çözüm ara ve programı yeniden başlat

Programı yeniden başlat

Hatanın detayına baktığımda şunlar yazıyor:

Sorunlu Olay Adı: APPCRASH

Uygulama Adı: explorer.exe

Hata Modülü Adı: explorerEx.dll

Özel Durum Kodu: C0000005

Üstteki sorun virüs kaynaklı sorun. Bu gibi daha birçok hata kodu ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için  RegScanner isimli programı indiriniz ve bilgisayarınıza kurunuz. Ardından programda Find String bölümüne işletim sisteminiz 32 bit ise explorerEx.dll yazın. Eğer işletim sisteminiz 64 bit ise explorerEx64.dll yazın ve arama işlemini başlatın. Kayıt bulunursa CTRL-DEL tuşları ile silin ve gelen uyarıyı evet olarak tıklayın. Bu işlemin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.