WİFİ Ağı Çakışma Sorunu İçin Çözüm

WİFİ ağı çakışma sorunu WİFİ Ağı Çakışma Sorunu WİFİ Ağı Çakışma Sorunu İçin Çözüm wifi agi cakisma

WİFİ ağı üzerinde kullanıcıların anlam veremediği bir yavaşlık görünmesi sinyal çakışması durumundan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Sinyal yoğunluğu yüksek olan apartmanlarda yada nüfusun yoğu olduğu merkezlerde bu durum sıkça rastlanabiliyor. Ancak WİFİ ağı çakışma sorunu çözülmesi çok zor olmayan sorunlar grubuna giriyor.

Yoğunluğun Nedeni

WİFİ ağları gözle görülmeyen dalgalarla çalışıyor ve gözle görmememiz bu dalgaların fiziksel olmadığı anlamına gelmiyor. Fiziksel bir çarpışma sonunda WİFİ ağında yavaşlamalar yaşanabiliyor. Router kullanıldığı zaman frekans 2,4 GHz ’dan oluşan ve birbiri üzerine gelmeyen 3 kanala sahip oluyor. Ancak 5 GHz frekansa sahip router birbiriyle çakışmayan toplamda 23 kanala sahip oluyor. Bu da dalgaların çakışmasının ve WİFİ hızı yavaşlaması sorununun daha az yaşanmasını sağlıyor.

Yapılması Gerekenler

Hangi WİFİ kanalının hızlı ve güvenilir olduğunu bulmanız gerekiyor bu işlem için kullanacağınız bir çok araç var. Windows Store üzerinde bulabileceğiniz WİFİ Analyzer programını kullanarak gerekli olan WİFİ ağını bulabilirsiniz. Yaşanan WİFİ ağı çakışma sorunu için tavsiye edilebilecek diğer bir araç ise NirSoft tarafından geliştirilen WifiInfoView aracıdır.[ads2]

WİFİ yavaşlama sorunu WİFİ Ağı Çakışma Sorunu WİFİ Ağı Çakışma Sorunu İçin Çözüm wifi yavas sorunu 1024x683

Yoğun Dalga Sorunu Çözümü

Çözüm olarak hangi kanalların kalabalık olduğunu bulmanız ve bu kanala geçiş yapmanız yeterli olur. Bu işlemin işe yaramadığı durumda ise 5 GHz destekli olan bir router geçişi yapmanın zamanı geldi demektir. Piyasada bulunan üç bantlı işlevlerle donatılmış oldukça fazla router karşınıza çıkabilir ancak çift bantlı olanlar daha çok tavsiye ediliyor.

Hangi WİFİ kanalının daha güvenilir ve hızlı olduğunu bulduktan sonra router kanalını değiştirmeniz için ayarlara ulaşmanız gerekiyor.

  • Marka ve modele göre değişmekle birlikte genellikle 192.168.1.1 adresine giderek ayarlar bölmesine erişebiliyorsunuz.
  • Sonrasında WİFİ ağı çakışma sorunu çözümü için açtığınız yapılandırma arayüzü sayfasında kablosuz yada Wireless menüsünü seçin.
  • Buradan kanal ayarlarını değiştirebilirsiniz ancak sorun yaşarsanız baştan başlatma seçeneği ile eski ayarlara dönüş yapabilirsiniz.

Genellikle büyük şehirlerde ve şehir merkezlerinde her dairede WİFİ bulunduğu durumlarda yaşanan WİFİ bağlanmıyor sorunu bahsedilen çözüm yöntemleri ile ortadan kalkabiliyor. Ancak kullanıcılardan gelen açıklamalara göre bazı durumlarda modem kaynaklı veya ev internet hattı kaynaklı bir WİFİ yavaşlaması görülebiliyor. Yukarıdaki tüm maddeleri denemeniz halinde hala yavaşlama sorunu yaşıyorsanız servis desteği almalısınız.