WhatsApp’ın Bilinmeyenleri Ortaya Çıktı!

WhatsApp'ın Bilinmeyenleri Ortaya Çıktı! WhatsApp’ın Bilinmeyenleri Ortaya Çıktı! 39464

Whatsapp uygulamasını neredeyse kullanmayan yok. Popüler anlık mesajlaşma platformunda bir yandan yenilikler yaşanırken bir yandan da güvenlik ile ilgili sıkıntılı durumların sinyalleri geliyor. Whatsapp’ta mesajlar çoğaldığı vakit herkesin başvurduğu yollardan birisi olan mesajları sil seçeneğinin çokta masum olmadığının keşfedilmesi bunun için son örnek oldu.

Anlık mesajlaşma uygulamaları her işletim sisteminin en çok indirilen programları arasında yer alıyor. Sahip oldukları özellikler ile kullanıcıların beğenisine sunulan uygulamalardan Whatsapp en bilinenler listesinde üst sıralarda bulunuyor. Yapılan bir araştırma popüler uygulama ile ilgili bilinmeyen bir yönü ortaya çıkardı. Bu zamana kadar mesajları sil seçeneğine tıklandığında tamamen silindiği düşünülüyordu ancak durumun hiçte öyle olmadığı anlaşıldı.

İnternet kullanımında yaşanan güvenlik sorunları herkesçe biliniyor. Durumla ilgili önlemler alınsa da bazen yeterli gelmeyebiliyor. Araştırmacıların hazırladığı bir raporda Whatsapp’ın konuyla ilgili bir eksiğinin olduğu belirlendi.
WhatsApp-Uygulaması WhatsApp'ın Bilinmeyenleri Ortaya Çıktı! WhatsApp’ın Bilinmeyenleri Ortaya Çıktı! WhatsApp UygulamasDetaylar şu şekilde:

Whatsapp kullanıcılarına mesajları silme konusunda üç alternatif sunuyor. Bunlardan biri mesajları tek tek silme, diğeri bütün sohbeti silme özelliği. Sonuncusu ise kullanılan telefon numarası aracılığıyla yapılan tüm sohbetlerin silinmesini kapsıyor. Mesajların tamamen ortadan kaldırıldığını düşünmek ise bu zamana dek doğru bilinen yanlışlardanmış.

[ads1]

Araştırmacı Jonathan Zdziarski, mesajların tümüyle silinemediğini açıklarken, çekirdek ile SQLite kütüphanesinin yaşadığı problem sebebiyle halen uygulamanın bir köşesinde bulunduğunu sözlerine ekledi. iMessage uygulamasının iPhone cihazından silinmesinin de programı OS X’ten kaldırmadığı ortaya çıktı. Jonathan Zdziarski fazla endişe edilecek bir durumun söz konusu olmadığını söyledi ve Whatsapp’ın çekirdeğinde yer alan problemin silinmesi gereken mesajları sakladığının altını çizdi.

Konuyla ilgili gerekli çalışmaların biran önce yapılması durumunda kullanıcıların anlık mesajlaşma uygulamasını daha rahat bir şekilde tercih edeceği kesin. İlerleyen dönemde bu duruma bir çözümün bulunması bekleniyor.