En İyi Casus Reklam Virüsü Temizleme

Bilgisayar CD’yi Okumuyor Sorununa Çözüm

Ubuntu ‘’.deb’’ Uzantılı Dosyalar Yükleme Sorunu

Windows 10 Misafir Girişi Yetki Sorunları

WhatsApp Güvenliği Artırıyor!

Yazılım 11 Kasım 2016
1741 Okundu

Anlık mesajlaşma uygulamaları günlük hayatın vazgeçilmezleri arasına girdiği için sundukları hizmetlerin yanı sıra güvenli olmaları açısından da kullanıcılar tarafından dikkatle takip ediliyor. WhatsApp bu konudaki çalışmalarını hızlandırarak daha güvenli bir sohbet ortamı oluşturmanın planlarını yapıyor.

WhatsApp günümüzde en sık kullanılan anlık mesajlaşma uygulamaları arasında yer alıyor. Son gelen bilgilerde bu durumu daha sağlam bir zemine oturtmak amacıyla çift aşamalı doğrulama sistemine geçileceği yönünde oldu.

Bir süre önce WhatsApp bünyesinde başlatılan uçtan uca şifreleme özelliğinin ardından yeni güvenlik uygulamaları üzerinde duran WhatsApp yönetimi yeni bir güncellemenin son hazırlıklarını yapıyor ve kısa süre içinde yayınlaması bekleniyor. Güncellemenin detaylarında ise altı haneli bir şifrenin seçilmesi yer alıyor. Ancak hangi durumda bu şifre istenecek tam olarak bilinmiyor. Şayet bir süre WhatsApp’a girilmezse bu doğrulama sisteminin harekete geçebileceği tahmin ediliyor.

whatsapp-spy WhatsApp Güvenliği Artırıyor!

6 haneli şifrenin hatırlanmaması durumunda hesabın aktif olduğu son günden itibaren bir haftalık sürenin beklenmesi daha sonrasında numaranın onaylanması gerekecek. Buradaki soru ise madem bekleyerek onay alınabiliyor, o zaman neden şifreye ihtiyaç duyuluyor?  Nedeni bulut tabanlı yedekleme sistemi olarak gösteriliyor. Yani WhatsApp’ın sunmuş olduğu bu ücretsiz yedekleme sistemi sayesinde şifrenin unutulması ve e-mail hesabına girilememesi gibi bir durum söz konusu ise bir haftalık sürenin ardından bekleyen mesajların silinecek  ve numarayı doğrulama işlemi  gerçekleştirilecek. Son olarak hesabın bir ay süresince kullanılmaması hesabın silinmesine neden olacak. Kullanıcıların yeniden bir hesap oluşturması istenecek.

WhatsApp’ın yeni güncelleme ile kullanıcılarına sunmaya hazırlandığı çift aşamalı doğrulama sistemi nasıl tepkiler alacak bekleyip göreceğiz. Beta sürümünü denemek isteyenler indirerek kullanmaya başlayabilirler. Şirketten özelliğin tam olarak ne zaman yayınlanacağına dair bir açıklama gelmediğini de belirtelim.

Yazar Hakkında
Profili Görüntüle

Sosyal Hizmetler öğrencisiyim. Teknoloji alanında uzun zamandır haber editörlüğü ile ilgileniyorum. Yazıların okuyucu adına faydalı olması için elimden geleni yapıyorum.

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Sayfa da111 sorgu var. 0,743 saniyede yüklendi.