System Volume Information Sorununa Çözüm

System Voluma Information System Volume Information System Volume Information Sorununa Çözüm system volume information

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda sistem geri yükleme aracı veri depolaması ve sonrasında geri yüklenmesi için kullanılan gizli bir klasördür. Bilgisayarda bulunan bu gizli klasör Windows işletim sistemi tarafından sistem klasörü olarak tanımlandığından dolayı erişim yapılamıyor. Aynı sistem geri yükleme gibi System Volume Information dosyası da içerik indexleme için servis veritabanını da depolar. Bazen bu dosya hatası ile karşılaşılır ancak yapılacak işlemler ile bu sorun ortadan kalkar.

System Volume Dosyasına Ne İşe Yarar?

Sistem ses bilgileri klasörü daha hızlı dosya araması yada benzeri işlemler için kullanılır. Bu işlem için içerik indexleme yaparak veritabanı depolar. Ancak NTFS dosya formatındayken Windows bu dosyanın silme işlemini engeller. Bu engeli aşabilmek için System Volume Information dosyasını exFAT yada FAT32 formatına çevirerek silme işlemi yapılabilir.

System Volume Information Hatası Çözümü

Eğer bu dosyayı açmak isterseniz kullanılmayan konum hatası alınır. Alınan bu hatanın çözümü için aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapmanız gerekiyor.

  • Denetim masasından sistem ve güvenlik menüsüne girin,
  • Buradan System alt menüsünü açtıktan sonra Windows sistem birimi bilgisi klasörüne erişim yaparak gerekli bilgileri alabilirsiniz.
  • Sonrasında yine aynı yol ile System menüsünden Sistem Koruma sekmesine gelerek sistem geri yüklemenin etkin olup olmadığını görebilirsiniz.
  • Açmış olduğunuz bu sayfada düzenle butonu ile klasör boyutu ve ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz dosyaları da burada yedeklemeye dahil edebilirsiniz.

Sistem geri yükleme System Volume Information System Volume Information Sorununa Çözüm sistem geri yukleme 1 1024x768

Sistem Geri Yükleme Dosyası Ayarları

[ads2]Yukarıda verilen yol ile sistem geri yükleme dosyasına erişerek dosya boyutunu artırabilirsiniz. Bu şekilde sistem üzerinde yaptığınız ayarlardan daha fazlası veritabanına yükleyebilirsiniz. Ancak yeterli bilginiz yoksa dosya boyutunu artırmanız virüslü yada hata veren dosyaların da yüklenmesine neden olur. Ancak hangi dosyaların yüklenmesini istiyorsanız düzenle seçeneği ile seçebilirsiniz. Eğer belirli dosyaları seçip boyutu arttırırsanız yedekleme yapacağınız dosyalarınızın boyutu belirli bir seviyede kalıyor ise ayırdığınız fazla boyut sisteminizden düşer. İstemeniz halinde belirli fotoğraf, oyun veya benzeri bilgilerin bulunduğu klasörler de yedekleme klasörüne dahil edilebilir. Bu şekilde oyun ayarlarını yada silinen fotoğrafları geri getirme işlemi yapabilirsiniz.