Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı İle Milli Savunma Bakanlığı Siber Güvenlik İşbirliği Protokolünü İmzaladı!

Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı İle Milli Savunma Bakanlığı Siber Güvenlik İşbirliği Protokolünü İmzaladı! Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı İle Milli Savunma Bakanlığı Siber Güvenlik İşbirliği Protokolünü İmzaladı! diz  st   bilgisayar al  rken nelere dikkat etmeliyim

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı siber güvenlik alanında yapılacak çalışmalar için bir araya geliyor. İki bakanlık konuyla ilgili işbirliği yapacak.

Siber güvenlik özellikle son dönemde oldukça önemli bir boyuta ulaştı diyebiliriz. Konuyla ilgili çalışmalar devam ederken iki bakanlığın bir araya gelerek siber güvenlik için işbirliği yapacağı açıklandı. Detaylar haberimizde.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Siber Güvenlik İşbirliği Protokolü imza töreninde bir konuşma yaparak bilgi ve iletişim sistemlerinin güvenliğinin sağlanmasının ulusal güvenliği ve rekabeti önemli boyutta etkilediğinin altını çizdi.

Bakan Arslan birçok konuda önemli projelere başlandığını belirtti ve kamu güvenlik ağı, kamu entegre veri merkezleri ile internet değişim noktaları gibi alanlarda çalışmalara devam edildiğini açıkladı. Bunların hayata geçirilmesinin, bilhassa siber güvenlik alanlarında tedbirlerin alınmasının önem kazandığına vurgu yaptı.

Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı İle Milli Savunma Bakanlığı Siber Güvenlik İşbirliği Protokolünü İmzaladı! Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı İle Milli Savunma Bakanlığı Siber Güvenlik İşbirliği Protokolünü İmzaladı! siber g  venlik 1024x715

Arslan açıklamasının devamında şu cümlelere yer verdi:

“Özellikle, Haberleşme Genel Müdürlüğümüz ve HAVELSAN arasında imzalanacak protokol de siber güvenlik konularında, ulusal boyutta ihtiyaç duyulacak güvenlik yazılımlarının daha geliştirilmesi ve bu uygulamaların Bakanlığımız Ar-Ge çalışmaları kapsamında desteklenmesi, HAVELSAN’da kurulmuş olan Siber Güvenlik Operasyon Merkezi hizmetlerinde faydalanmaya ilişkin iş birliğini getiriyor.”[ads2]

“Elbette ki, kamu kurumları olmamız sebebiyle, yazışmayı da bir taraftan yürütüyoruz. İhtiyaçları gidermek adına her an bir araya geliyoruz, konuları görüşüyoruz, çalışıyoruz, sonuç almak istiyoruz. Çünkü, ülkemizin gelişmesine paralel olarak buna ihtiyacımız var. Biz insanımızın hayatını kolaylaştırmak, ülkemizin 2023 hedeflerine giderken ihtiyaç duyduğu alanlardaki çalışmaları da kalkınma hızına uygun yerine getirmek için güzel bir iş birliği yapıyoruz.”

Törende yapılan konuşmaların ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Siber Güvenlik İşbirliği Protokolünü imzaladı.

 

Kaynak:ubak.gov.tr