Twitter Teröristlerden Arınıyor!

Twitter Teröristlerden Arınıyor! Twitter Teröristlerden Arınıyor! twitter mobil 2

Terör örgütlerinin bir ara sıkça tercih ettiği uygulamalardan birisi olan Twitter artık bu eylemlerden arınmaya başlamış gibi görünüyor. Amerika Birleşik Devletlerindeki birimlerden yapılan açıklamalar eylem planları için kullanılan Twitter‘da teröristlerin varlığının yavaş yavaş silindiğini gösteriyor.
Terör saldırıları son zamanlarda aralarında ülkemizinde yer aldığı pek çok ülke adına üzücü sonuçlara neden oluyor. Hükumetler önlem almak adına kimi zaman işbirliğine de gidiyorlar. Teröristler ise yapacakları eylemlerin planları ve propaganda için en uygun yerler olarak gösterilen sosyal medyayı sıkça kullanıyordu. Bunların arasında da Twitter başı çekiyordu.
Araştırma sonuçlarının ortaya koyduğu çarpıcı gerçek yaşananların perde arkasını özetliyor ve söylenenlere göre durum değişmeye başlıyor. Teröristler buluşma noktası olarak seçtikleri sosyal medyadan uzaklaşıyorlar.

shutterstock_197256626 Twitter Teröristlerden Arınıyor! Twitter Teröristlerden Arınıyor! shutterstock 197256626Terör örgütleri arasında şu sıralar en çok göze çarpan isimlerden birisi şüphesiz ki IŞİD. Twitter‘ı kullanan terör örgütünün geride kalan yıllar içinde bu tercihinden vazgeçmeye başladığı görülüyor.

Konuyla ilgili pek çok haber yayınlandı. En çok dikkat çeken ise IŞİD‘in son iki yılda Twitter kullanımını yüzde 45 azalttığını gösteriyor.
Eylemlerin detaylarını belirlemek ya da örgüte dair propaganda yapmak için açılan twitter hesaplarının sayısı gün geçtikçe azalıyor.
Bu noktada araştırmacıların altını çizdikleri bir nokta bulunuyor. Oluşturulan verilen şu an için resmi rakamları ifade etmiyor zira kimin hangi örgütü desteklediğini belirlemek zor. Yine de açıklanan rakamlar önemli bilgiler içeriyor.[ads1]
Sosyal medya, kullanıcıların her gün ziyaret ettikleri alanların başında geliyor. İyi gelişmelerin yanı sıra bu tür kötü olaylara da sahne olan platformlarda gerekli çalışmalar yürütülse de bazen önüne geçmek mümkün olmuyor. Dolayısıyla yaşanan terör saldırılarının ardından gözlerin çevrildiği sosyal medya sitelerinde örgütlere dair veriler dikkat çekiyordu. Yetkililer de başta IŞİD olmak üzere diğer kavramları kullanarak bu sonuçlara ulaştılar.[adsx]