Google Haritaların ‘Sınır Kapısı’ Hatası Bir İlçe’de Yoğunluk Yaşattı

Google Haritaların 'Sınır Kapısı' Hatası Bir İlçe'de Yoğunluk Yaşattı Google Haritaların ‘Sınır Kapısı’ Hatası Bir İlçe’de Yoğunluk Yaşattı GURCISTAN 788x417

Google haritalar uygulaması, son sürüm güncellemesinde Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan Gürcistan sınır köyü Muratlı’da açılması planlanan gümrük kapısını alternatif geçiş yolu olarak göstermeye başlayınca Borçka ilçesi turist akınına uğradı.

Bildiğiniz gibi Türkiye ve Gürcistan arasında sadece 1 adet sınır kapısı bulunuyor. Sarp Sınır Kapısı‘na ek olarak Artvin’in Borçka ilçesine sınır kapısı açılması planlıyordu. Google Haritalar Uygulaması sadece bir plan ve söylemden ibaret olan bu olayı yeni bir sınır kapısı varmış gibi göstermeye başladı.

Google Haritaların 'Sınır Kapısı' Hatası Bir İlçe'de Yoğunluk Yaşattı Google Haritaların ‘Sınır Kapısı’ Hatası Bir İlçe’de Yoğunluk Yaşattı borcka2

Artvin Borçka İlçesi

Her gün çok sayıda yabancı turist, Google Haritaları kullanarak Muratlı köyü civarında sınır kapısı arıyorlar. Güvenlik görevlileri tarafından turistlere Sarp Sınır Kapısı tarif ediliyor ve ellerinde bulunan Navigasyonlara yeni sınır kapısının bilgileri girilerek tekrar yönlendirme yapılıyor.

Düşünülenden daha çok turist akını olması Muratlı Köyü Halkınında dikkatini çekti. Köylü yaptığı açıklamada “Mahallemize gelip burada sınır kapısı soruyorlar, biz de anlatmakta zorlanıyoruz. Biz hayali değil gerçek kapının açılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandılar.