Trump Ve Otomotiv Firmaları Arasındaki Tartışma Sürüyor

Trump Ve Otomotiv Firmaları Arasındaki Tartışma Sürüyor Trump Ve Otomotiv Firmaları Arasındaki Tartışma Sürüyor 130724 general motors 4x3 421p

Bir süre önce tamamlanan ve Donald Trump’ın Hillary Clinton’ı geçerek başkanlık koltuğuna oturmasıyla sonuçlanan Amerika Başkanlık Seçimlerinin etkileri hem teknoloji hem de otomobil dünyasında devam ediyor.

Uzun süre gündemi meşgul eden Amerika Başkanlık Seçimleri Hillary Clinton ve Donald Trump arasında sürekli gidip geldi fakat ipi göğüsleyen Trump oldu. Konuşmaları esnasında sık sık iddialı cümlelere yer veren Trump başta Facebook ve Apple olmak üzere pek çok ünlü isme karşı tavırlarıyla dikkat çekmişti.

Hatta Trump Apple’ın Amerika dışında üretim yapmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmiş, üretim tesislerinin ülkeye taşınması gerektiğinin altını çizmişti. Buna karşılık teknoloji devinden çalışmaların sürdürüldüğüne dair bir cevap alınmıştı.

Donald Trump’ın hedefi yalnızca teknoloji dünyasındaki şirketler olmadı. Otomotiv sektörü de payına düşeni aldı. Yine ülke dışında yatırım yaparak satışlarına devam eden isimleri eleştiren Trump bu anlamda Ford ve General Motors’a yüklenmişti.

1-ford-mondeo-front-xlarge_transrwyeuu_h0zbkyvljoo6zlkymapkpjdhylnv9ax6_too Trump Ve Otomotiv Firmaları Arasındaki Tartışma Sürüyor Trump Ve Otomotiv Firmaları Arasındaki Tartışma Sürüyor 1 Ford Mondeo front xlarge transrWYeUU H0zBKyvljOo6zlkYMapKPjdhyLnv9ax6 too 1024x640

Trump’a göre Amerika merkezli markaların ülke dışında üretim yapmasına ve aynı şekilde yatırımlarla ilgilenmesine hiç gerek yok. Tam tersine tesislerin Amerika’ya taşınması için baskılarını devam ettiren Trump çalışmalarını bu yönde sürdürecek gibi görünüyor.

Leroy Dundy tarafından 1908’de ABD’de kurulan General Motors uzun yıllar boyunca zirvede kalmayı başarmış bir şirket. Ancak daha sonra yaşadığı mali sıkıntılar nedeniyle diğer firmalarla arasındaki fark kapanmıştı. Günümüzde onlarca ülkeye satış gerçekleştiren General Motors yaptığı yatırımlar ve aldığı kararlarla Donald Trump’ın hedefi oluyor.

Bir diğer şirket olan Ford ise Henry Ford’un 1903’te kurduğu, o günden bu yana sürekli gündeme gelen önemli isimler arasında yer alıyor.

Amerika merkezli bu iki firmanın Donald Trump ile olan durumları nasıl sonuçlanacak bilemiyoruz ancak ilerleyen dönemlerde Trump tarafından ilginç yaptırımlar gündeme gelebilir.