Taksi Uygulaması Uber 3,5 Milyar Dolarlık Yatırımın Sahibi Oldu!

Taksi Uygulaması Uber 3,5 Milyar Dolarlık Yatırımın Sahibi Oldu! Taksi Uygulaması Uber 3,5 Milyar Dolarlık Yatırımın Sahibi Oldu! 31 1441003945 uber hires hackers

Teknoloji haberleri genel olarak sosyal medya ya da oyun üzerine yoğunlaşsa da ilginç değişiklikler de yaşanmıyor değil. Bunlardan birisi de özel araç sahiplerine mobil uygulama sayesinde taksicilik yapma imkânı veren Uber uygulaması. Şirket yaptığı son açıklama ile Suudi Arabistan’dan tam 3,5 milyar dolarlık bir yatırım aldıklarını belirtti.

Yüksek miktarda yatırım yapan kaynağın ismi Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu. Şirket iki yıldır bu ülkede hizmet verirken, söz konusu ücretin hem Uber’in aldığı hem de kaynağın yaptığı en büyük yatırım olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Son gelişme ile beraber şirketin piyasa değeri de yükselerek 62,5 milyar dolara ulaştı.

Taraflar arasında sağlanan anlaşmanın detaylarında Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu Genel Müdürü Yasir Al Rumayyan’ın Uber’in yönetim kurulunda yer alması da bulunuyor. Uber ise yaşanan gelişmeden gayet memnun. Şirketin CEO’su Travis Kalanick uygulama alanında şirketin aldığı güven oyu sayesinde çalışmalara hızla devam edeceklerini belirtti.

Taksi Uygulaması Uber 3,5 Milyar Dolarlık Yatırımın Sahibi Oldu! Taksi Uygulaması Uber 3,5 Milyar Dolarlık Yatırımın Sahibi Oldu! Taksi Uygulaması Uber 3,5 Milyar Dolarlık Yatırımın Sahibi Oldu! uber ft 1024x683

Taksi Uygulaması Uber 3,5 Milyar Dolarlık Yatırımın Sahibi Oldu!

Kalanick konuyla ilgili yaptığı açıklamada 9 ülkenin 15 şehrinde hizmet vermeye devam ettiklerini ve Ortadoğu’da 350 bin kullanıcı ile 19 bin sürücü ile çalıştıklarını belirterek tecrübeleri sayesinde ekonomik anlamda hem sürücülere hem de müşterilere destek olduklarının altını çizdi. 

Uber başlattığı mobil aracılığı ile taksicilik yapma uygulaması sonucunda farklı fırsatların ortaya çıkmasına da neden oldu. İnternetin kullanım alanları genişledikçe ortaya çıkan çözümler şirketler tarafından inceleniyor. Bu sayede yatırımların sayısı hızla artıyor.

Örneğin, Amerika Birleşik Devletlerinin teknoloji devlerinden olan Apple, Çin’in Didi adlı firmasına 1 milyar dolar yatırım yaptı ve bu alanda Uber’e rakip olduklarını gösterdi. Bir diğer yatırımda Alman devi Volkswagen’den İsrailli Gett adlı firmaya yapıldı. Bu anlaşmanın değeri ise 300 milyon dolar olarak belirtildi.[adsx]