Soy Ağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Soy Ağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır? soy ağacı sorgulaması Soy Ağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır? soy agaci nedir nasil cikarilir ve yapilir 3

E-devlet sistemi üzerinden Soy Ağacı sorgulamasını yapabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yapabilmeniz için sizlere gerekli olan T.C kimlik numaranız ve Postaneden alacağınız şifre sayesinde sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınız 1800’lü yıllara kadar nüfus soy ağacınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Soy ağacı Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

Soy ağacınızı öğrenebilmeniz için Turkiye.gov.tr adresine giriş yaptınız. Giriş yapabilmeniz için T.C kimlik numarası ve e-devlet şifreniz gerekmektedir. Bilgilerinizi girdikten sonra karşınıza güvenlik bot sistemi gelecektir küçük ekranda bulunan doğrulama kodunu girerek sisteme ulaşabilirsiniz. Daha sonra karşınıza çıkan arama yapabileceğiniz kısımda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yazarak arama yapmanız gerekiyor. Karşınıza gelecek olan seçeneklerden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Alt-ÜST Soy Bilgisi Sorgulama linkine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu işlemleri yaptığınızda İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanmış dokümana ulaşabilirsiniz. Dokümanı isterseniz sağ üst kısımdan yazıcınız yardımıyla yazdırabilirsiniz.

E-devlet Şifresini Unuttum Nasıl Sıfırlayabilirim?

E-devlet şifresini hatırlamıyorsanız eğer birkaç yöntem ile sıfırlamasını yapabilirsiniz. İlk başta turkiye.gov.tr adresine giriş ekranında bulunan şifremi unuttum butonuna tıklayın karşınıza gelecek seçeneklerden hangisi sizin için anlamlıysa onun seçimini yapınız. Şifrenizi hatırlamıyor ve başkasının ele geçirdiğini düşünmüyorsanız en üstte bulunan Şifremi Hatırlamıyorum seçerek Devam Et Butonuna tıklayın. Burada sizlere ilk önce kimlik türünüzün seçimini yaptıracaktır. Kimlik seçiminizden sonra bilgilerinizin girişi tamamlayın.

En alt kısımda bulunan Yakınınıza Ait T.C. Kimlik No bilgisi için ailenizin fertlerinden birinin T.C. kimlik bilgisi girilmesi gerekiyor. Bunun için yakınlık seviyesi birinci olması gerekiyor. Buda Anne, Baba, Kardeş, Abi veya Abla’dır. Daha sonra Devam Et butonuna tıklayarak gerekli olarak bilgilerinizi girmeniz sonucunda şifreniz sıfırlanacaktır. Bu işlemleri yapmakta zorluk çekiyorsanız eğer yakınınızda bulunan herhangi bir PTT şubesinden ücret karşılığında şifre sıfırlama yaptırabilirsiniz.